| doctorandus a întrebat:

Voi ce diagnostic ati pune unui astfel de om:

* confunda miturile antice cu metoda stiintifica;
* confunda salatele de cuvinte cu argumentatia rationala;
* nu poate face diferenta intre credinte subiective si adevaruri argumentate obiectiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Daria0123456789 a răspuns:

Ilogic, irational, imatur, needucat, poate.

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Din păcate, tocmai ai descris 90% din populatia planetei.

| Speed99 a răspuns:

Tocmai ai descris toti crestinii de pe pamantul asta. Si nu doar crestinii, ci orice persoana religioasa.

| doctorandus explică (pentru Speed99):

Crestin nu e sinonim cu prost sau tampit.

| Speed99 a răspuns (pentru doctorandus):

Dar nici macar nu am insinuat ca e.

Ar putea fi sinonim cu "spalat pe creier", "inchis la minte", "oaie", dar nu "prost".

| doctorandus explică (pentru Speed99):

Nu, un crestin crede ca Isus e Domnul, in rest poate sa creada orice: in Big Bang, in evolutie, in materialism (adventistii sunt crestini materialisti), poate sa practice BDSM, sa fie swinger, etc.

Cunosti principiul logic ex contradictione sequitur quod libet? Asa e si-n crestinism. La baza unei mari religii mondiale se afla o carte plina de contradictii. Corolarul este ca cine crede-n Biblie nu poate crede-n Biblie decat negand parti din Biblie.

Exista comunisti crestini, anarhisti crestini, etc.