| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce parere aveti, depresia este chiar o boala?
Eu consider ca au incadrat-o la boli ca sa mai poata vinde niste medicamente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

E o boala si inca una foarte chinuitoare ce necesita tratament medicamentos, psihoterapie si suport familial.Nu e ceva usor oricum, e boala secolului 21, boala psihologica ni fizica.La fel cum corpul se imbolnaveste, la fel o face si creierul, psihicul si necesita tratament de mai multe feluri_trio-ul mentionat la inceput de mine)Cu toate astea depresia cel mai des se amelioreaza si nu prea se vindeca complet, lucru simtit pe pielea mea, de mine.Eu am depresie si e ceva real, iar fara ajutor specializat nu mai eram acum aici.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, depresia este cu adevarat o boala psihica usoara, care netratata in faza asta, poate duce la paranoia, schitofrenie si sinucidere.

| alina2k18 a răspuns:

De s-ar si trata toti oamenii de sufera de aceasta boala...

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

E o boala si inca una foarte grava. Doar ca multi confunda depresia clinica cu tristeti trecatoare si isi pun singuri diagnostice. Ca sa ajungi sa iei pastile anti-depresie trebuie sa ai un diagnostic serios.

| Arseia a răspuns (pentru supadeceapa):

Dar cum se pune diagnostic, in functie de ce timp, comportament

| supadeceapa a răspuns (pentru Arseia):

Se pune in timp, dupa cateva sedinte la psihiatru. In functie de simptome si perioada de timp in care le-ai avut.

Nu e o,, boala psihica usoara,,
sunt multe tipuri de depresie si daca ar fi usoara n-ar fi atatea cazuri de sinucideri.

Pastilele ti se dau in ultima faza. Si alea iti fac mai mult rau. Sunt si psihiatrii care prescriu placebo, depinde de gravitatea depresiei. Dar recomandata e terapia, indiferent ca iei sau nu pastile.

| bogdan324 a răspuns:

Greu de spus...este si nu este.
Este fiindca poate duce la alte complicatii daca nu te remediezi la timp.
Nu este fiindca pana la urma e ceva din capul tau, adica ganduri negative, care, dupa cum am spus mai sus, o duc in altele.

| supadeceapa a răspuns (pentru bogdan324):

E un dezechilibru chimic.

| bogdan324 a răspuns:

Aici fiecare are parerea lui, poate sa fie corect fie ce zici tu, eu, baiatu' de la colt, toate pot fi raspunsuri valide intr-un fel sau altul.

| supadeceapa a răspuns (pentru bogdan324):

Nu, e stiinta, nu religie, ca sa fie fiecare cu parerea lui laughing

| bogdan324 a răspuns:

Si asta tot o parere este, nu zic ca e stiinta sau religie, sa fie ce-o fi ca nu ma intereseaza, dar unele lucruri pot fi interpretate in mai multe feluri.

| June20 a răspuns:

Depresia e boala cu acte in regula. Pt o boala (medie) mai iei pastile, dar pentru depresie nu poti lua de oriunde. Eu am vrut sa iau, dar oamenii din jurul meu considerau ca eu nu sunt in depresie, desi aveam tot felul de stari, iar tristetea si gandurile negative inca persista

| Felix153x a răspuns:

Eu din cauza depresiei am avut 3 tentative de sinucidere itr-o saptamana, dupa mi-am dat seama cat de prost sunt si nu are rost.