| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce tratament preferați pentru vindecarea sau ameliorarea afecțiunilor sau simptomelor mai puțin grave, gen tuse, răceală, scădere tensiune arterială, reducere colesterol, reducere stres, susținerea imunității:
- tratament medicamentos
- tratament naturist (ceaiuri)?
Eu îl prefer pe cel naturist, de aceea dețin o gamă variată de ceaiuri în cămară. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Naturiste:
pentru stres si/sau raceala: ghimbir cu miere si lamaie

pentru tuse: ceai de scai vanat, ceai de ceapa si soc, decoct de nuci, lamaie cu miere,

gat inflamat, rosu: tinctura de propolis (de preferat spray)

cu colesterolul nu am probleme deocamdata, dar tot ghimbirul e solutia, si tinctura de usturoi cu alcool dublu rafinat (sau de casa)

pentru imunitate: propolis, uneori laptisor de matca, ghimbir, lamaie, echinaceea, fructe de padure, macese.

pentru stabilizarea tensiunii mici stiam de la bunica mea ca functioneaza cafeaua sau ceaiul verde; il prefer pe cel din urma.

contra arsurilor usoare: tinctura de propolis spray

Cand simt acid la stomac, nu ma indop cu medicamente, iau cativa biscuiti.

Probleme de digestie nu am, desi mananc variat.
Consum zilnic fructe si legume, poate si asta conteaza.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

De cate ori am incercat ceva de la farmaciile naturiste nu a functionat, deci sunt de parere ca aceste produse sunt un fel de vraci, aceste produse care nu prea fac mare lucru de exemplu daca tu ai o raceala puternica sau o durere mare de cap, o migrena, in schimb o pastila medicament rezolva imediat simptomele.
La fel si cu colesterolul as zice cat si pentru cei cu boli de inima.
Medicamentele sunt ceva testat si rastestat pe cand ceaiurile... unele au trecut proba timpului de exemplu cele care curata rinichii, altele sunt efect placebo...
Totusi exista un motiv pentru care in afectiuni medii si avansate medicii nu iti recomanda plante ci medicamente, nu crezi?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Naturist, dar sa lasam glumele cu ceaiuri. Alea amerlioreaza. In majoritatea covirsitoare a cazurilor, e vorba de tincturi sau/si diverse alimente. De exemplu usturoiul si curcumina, printre cele mai bune antiinflamatoare naturale.

| Eireann a răspuns:

Cred ca ceaiurile au rol in prevenirea unor boli dar atunci cand o boala exista trebuie apelat la tratament medicamentos.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Și funcționează?

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

La mine da.

| CIaudiu a răspuns:

Eu prefer cel medicamentos. Un ceai este foarte bun, dar fara medicamente n-ai cum sa te lupti atat de usor impotriva bolilor si afectiunilor.

| Nouvel a răspuns:

Tensiunea, doar daca accidental e crescuta, merg produsele naturiste. Altfel, e nevoie de tratament sub control strict.
In rest, si eu prefer ceaiurile. Si ca sa nu ma intrebe si pe mine altii, functioneaza. Mai ales ca stresul il tin sub control prin vointa, nu cu ceai. happy