| SimionNicoletaViorica a întrebat:

Voi cum ați scăzut colesterolul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bea zilnic cate 2 cani de ceai "Coada calului".
In 4-6 luni ti se regleaza nivelul de colesteron, tensiunea arteriana etc. (ti se spala depunerile din aorte si vene).
Te vei simti "ca si noua", chiar daca esti deja la varsta a 2-a sau chiar mai sus.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu slănină si jumări

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu tratament dat de medic și sport.

| Freya1 a răspuns:

Nici eu nu mănânc gras, dar totuși nu au ieșit analizele foarte bune la colesterol.
Dacă spui ca nu mănânci gras și faci și mișcare cel mai indicat e sa întrebi un medic despre ce e vorba și sa îți dea un tratament.

| carevaescu a răspuns:

Dieta sanatoasa si miscare multa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu bere!

| AndreaDanci a răspuns:

Pai in primul rand de ce ai colesterolul marit? Pentru ca exagerezi cu carnea, slanina, untura, mancarea grasa in general si ca cel mai probabil esti sedentar
Evit-o, sport si o sa scazi colesterolul

| SimionNicoletaViorica explică:

Nu sunt sedentara, fac zilnic cel puțin 10 000 de pași, nu mănânc prăjit de ani buni, cât despre slănină, grăsime, etc nu mănânc nici măcar pielea de la pui...iar miercurea și vinerea de 5 ani mănânc doar fructe, semințe și legume crude. Am 49 de kg la 1, 60. De unde am colesterolul mare chiar nu-mi explic.

| suntserios a răspuns (pentru SimionNicoletaViorica):

Colesterolul mărit poate fi o chestie de metabolism și genetic. Și eu am o dieta foarte atenta la grăsimi și tot am colesterol mare.

| SimionNicoletaViorica explică (pentru suntserios):

Este posibil din nefericire.

| suntserios a răspuns (pentru SimionNicoletaViorica):

Ehh, hai sa fie serioși

| SimionNicoletaViorica explică:

Nu am mâncat așa ceva niciodată...și de ar fi benefice tot nu aș putea să mănânc așa ceva...