| Goddessss a întrebat:

Voi cum ați slăbit?
Jur ca eu nu mai suport. Nu mai suport sa vad oameni care mănâncă fast food si porcarii si nu au nici pe dracu si eu care mănânc ok, încerc sa mănânc cat mai echilibrat si fac sport minim 40 de minute si nu reușesc sa slăbesc.
Am ținut niște diete de la nutriționist am avut rezultate, dar m-am îngrășat dublu decât aveam înainte sa merg. Da era si vina mea, pentru ca am revenit cumva la obiceiurile mele vechi. Exista o modalitate de evitare a efectului eu-eu?
Dietele practic trebuie sa fie practic un regim pe toată viata?
eu nu mai înțeleg nimic...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
35 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

2h pe zi la gym ajuta sa ajungi un borfas pe masura

| Goddessss explică (pentru mgtow):

Borfas laughing
daca ar fi atâta de ușor...

| mgtow a răspuns (pentru Goddessss):

Stima & incredere

| Goddessss explică (pentru mgtow):

Da ai dreptate. plus motivație?
am de lucrat destul.
Deci imaginează ti ca eu fac asa crize pentru 5-6kg, dar ce Dumnezeu fac oamenii aia care chiar au de suferit mult cu kg in exces?
Nici nu imi imaginez...

| RAY a răspuns:

Dietele nu sunt bune pentru ca nu schimba stilul alimentar si nici informati despre metabolism, trebuie sa intelegi ca conteaza balanta calorica dar si alimentele, ce inseamna asta? ai o rata metabolica sa spunem de 1800 de calori in repaus tu avand 1, 70 - 90kg, slabesti la 70 de kg rata metabolica scade la 1500 de calori, sigura modalitatea a acelui efect este cantarirea zilnica, sa scrii jos ceea ce manci =caloriile, organismul se adapteaza fa mai mult sport sau mai intens si da toata viata depinde de balanta calorica

| Goddessss explică (pentru RAY):

Asa ma gândeam si eu.
Aveam o rata metabolica la început. Am slăbit, bineînțeles ca si aia a scăzut. După ce a scăzut, am revenit din nou la aceeași greutate ca la început, dar si cu 3 kg in plus.
?
That's sad

| relian a răspuns:

Deci dupa tine slabitu asta ar suna cam asa:Slabesti odata apoi poti manca ca un porc si tot slab trebuie sa fie laughing asta da fii sigur ca asa se intampla.
Normal ca trebuie sa maninci putin toata viata daca vrei sa fii slab. Daca maninci cat china vrei sa nu te ingrasi?
Vezi oamenii care maninca fastfood zici tu si nau nici pe dracu.Adica ce nu au mai exact nu-s grasi?

Deci tu crezi ca calitatea mancarii ingrasa sau nu?laughing alta si mai buna.Si iarba daca maninci si consumi prea multa tot te ingrasi.
Aia cei vezi tu care maninca mult si nu-s grasi este pentru ca consuma foarte multa energie psihic,asa sunt ei, se consuma psihic, iar daca nu stiai creierul este cel mai mare consumator de energie.

Oamenii care se gandesc intens mai tot timpul sunt slabi indif cat maninca.
Cu cat este mai relaxat cu atat trebuie sa maninci mai putin, asta sa ramai normal. Orice bagi in gura pentru organism este sursa de energie, iar daca nu este consumata este depusa sub forma de grasimi pentru mai tarziu.
Dai bani unuia pentru nimic, nutritionistii lu peste prajit.Treb sa maninci o masa pe zi sau uneori deloc fctie de ce efort depui,iar daca nu depui efort mai deloc sari peste mese,creierul te va indemna sa maninci ceva,dar trebuie sa ai vointa sa nu-i dai nimic,sal pui la treaba sa isi ia de acolo de unde a depozitat,asa vei ajunge la normal.

Dar sincer f greu sau spre deloc ai putea sa faci asa ceva.tu din ce spui pe aici nu ai vointa deloc,iti place ce bagi in gura si nu te poti lipsi,ca urmare asta e viata,o sa fii gras si asta e.

Deci nu este nevoie de regim,e nevoie sa maninci mai putin, regim tin aia bolnavi laughing care nu trebuie sa manince anumite alimente care le-au dauna.
Ca sa fii normal toata viata trebuie sa maninci normal, asta e tot.Ce inseamna normal? Am spus mai sus, consumul de alimente sa nu fie mai mare decat energia pierduta prin efort fizic, psihic.
Sper ca acu ai priceput ceva, bafta

| Goddessss explică (pentru relian):

Loool?
In primul rand sunt fată.
In al doilea rand, nu mănânc ca un porc.
In al treilea rand, ce zici tu acolo este si adevărat
In al patrulea rand, am urmat acea dieta mult prea extrem. Mult prea dintr o data si era logic sa nu se întâmple ceva.Trebuia pe bucăți.
Intr o luna mai puțin cu 100 de calorii, in alta cu 200 si in alta cu 300 nu toate dintr o data.
De făcut sport fac, prăjeli nu mănânc si in legătură cu fast food ul, mănânc extrem de rar. Deci nu aici e problema. Si nu nu '' bag in gura''. Chiar asta e faza.
M am gândit sa vad cu un endocrinolog sa nu am ceva chestii si pe acolo, desi nu cred.
Rămâne de văzut.

| relian a răspuns (pentru Goddessss):

Ok daca esti fata ce mai conteaza.Sa iti zic ceva.Ai fost vreodata indragostita?
Cand esti foarte indragostita daca ai fost sau o sa fii sa observi ca o sa slabesti.
Sau daca ai o suparare f mare la fel slabesti brusc,asta pentru ca no sa maninci aproape mai nimic,dar nu patesti nimic.
Iara daca nu maninci nu exista sa te ingrasi nu ai de la ce,doara nu te ingrasi de la aer laughing
Nu ai nici o chestie pe acolo,singura chestie ce o ai este in capul tau.
Sportu nu te face sa slabesti,ba dimpotriva te mareste,iti mareste masa musculara nicidecum sa slabesti.
Si inca odata iti zic nu conteaza ce maninci,conteaza CAT maninci,deci nu conteaza calitatea mancarii, sa spui mancarea mai nu stiu cum ingrasa ailanta nu, fals, si mancare cruda sa maninci daca e mult te ingrasa.
Sa slabesti aproape de normal, deci aproape, trebuie sa nu mai maninci deloc cel putin o luna de zile laughing sau aproape de loc

| Goddessss explică (pentru relian):

Da, am fost îndrăgostită extrem de tare. Hormonii mei dădeau petrecere prin creier.
gen la modul cu dopamină vreo 3 luni din septembrie pana in octombrie.
?

| Mădă0611 a răspuns:

Normal ca dieta trebuie sa devina regimul tau alimentar pentru restul vietii. Am inteles ca metabolismul functioneaza dupa cum e organismul, nu invers cum auzi "esti slab/a ca ai metabolismul rapid". Daca esti slab, functioneaza repede, ca ii e usor, daca esti gras, e invers, logic.

Trebuie sa rabzi foame o perioada, pana ti se micsoreaza stomacul, apoi n-o sa mai ai nevoie de multa mancare, si pune-ti si tu niste idei in cap, gen "cartofii prajiti imi infunda venele si ma pot imbolnavi grav", de la lapte (inghetata, creme) poti face cancer (laptele acidifiaza organismul). Lasa-i pe altii sa manance tot ce vor, ca ei platesc, cu sanatatea lor. devil

| Frank51 a răspuns:

It's basic math, what goes in, goes out.

Ce ai facut tu pana acum a fost superficial. Ca sa ai cu adevarat un stil de viata echilibrat trebuie sa incepi sa mananci foarte sarac in calorii + foarte bogat in fibre. Degeaba mananci iaurt degresat si dupa bagi in tine paine toata ziua. Degeaba mananci fructe daca nu mananci carne. Degeaba te abtii de la anumite alimente daca la altele exagerezi.

Trebuie sa mananci orice ti se face pofta, dar sa alegi variante mai sanatoase, spre ex ti se face pofta de dulce, mananci un baton care are o gramada de fibre si proteine, sau o banana, sau un biscuite si gata. La mancare e foarte important sa mananci gatit, si cu multe legume proaspete, eu de regula mananc minim 200gr de legume la fiecare masa, daca faci o salata cu ceapa rosii castraveti salata, putin ulei de masline sare putin otet, te lingi pe degete.

Tot secretul este sa iti fie drag sa mananci sanatos, nu sa fie un calvar.

| alina2k18 a răspuns:

Mancatul echilibrat/sanatos si sport 40minute sunt pentru SANATATE nu pentru slabit /dat sunca jos...

| Nemessys a răspuns:

,, nu mai suport sa vad oamenii care manca fast food si porcarii si nu au nici pe dracu".

Da' ce ai cu mine? sad Deci nu ma suporti, ok...

| Goddessss explică (pentru Nemessys):

Serios acum.
Deci jur. Am un coleg efectiv i se vad venele, băga in el ca spartul numai porcarii de la chioșc:pizza, cornuri, pufuleți, suc etc. si ăsta rămâne la fel.
Sunt super invidioasa pe el.
Daca si tu ești asa, esti super norocos.

| Nemessys a răspuns (pentru Goddessss):

Eu nu ma mananc ca el, doar ca pot baga orice dulce sau de prin oras in mine fara sa-mi fac griji de cum arat.
Oricum, tu nu ai ceva cu kg, tu ai ceva de cum te privesc ceilalti din cauza greutatii. happy

| Goddessss explică (pentru Nemessys):

Eu am ceva cu mine. laughing
nu cum ma privesc alții.(bine poate uneori).
Mulți îmi spun ca arat bine, ca nu știu ce, ca e doar în capul meu, ca exagerez, dar eu când ma vad, arat destul de nașpa.Nu ma plac si asta e.
a nu se înțelege greșit. nu s obeza sau ceva de genul(doamne ferește), dar sunt aproape de maximul normalității.Adică nah, de 1 an tot încerc sa slăbesc 6 kg si efectiv nu pot.
Daca as scăpa de alea 6 kg, as fi cea mai fericita.

| monicaaa17 a răspuns (pentru Nemessys):

Ai un metabolism rapid?

| NuCitescNotificari a răspuns:

''...efectul eu-eu'' lmao

| Goddessss explică (pentru NuCitescNotificari):

Eu-eu. Mereu când scriu acest cuvânt imi apare eu-eu.
Dar nah in fine...

| Goddessss explică (pentru NuCitescNotificari):

Yoyo, in pnm laughing)

| Silwian a răspuns:

Cata miscare gimnastica sport faci pe zi? Cum arata o zi din viata ta?

| Goddessss explică (pentru Silwian):

Pai.
1)dimineața mănânc cam 280-300 calorii.
Ori terci de ovaz, ori 2 oua fierte cu roșii si o fel. de paine, ori pâine cu avocado, ori iaurt. etc. depinde de zi
2) gustare un fruct sau 2 biscuiți integrali
3) prânz felul 2: legume fierte, orez(100-150g) pește, pui, (de obicei la grătar) arpacaș etc. depinde de zi. oricum evit prăjelile.
4)iarăși o gustare. pot fi fructe sau o bucățică de telemea, urda etc.
5)cina.Un desert de orez sau pancakes din banane, sau fructe sau salata, depinde de zi. Uneori mănânc o supa ușoară de varza sau salata.
Sport fac ft diversificat.
Fac minim 40 de minute./zi
fac exerciții cardio 35 de minute de pe yb de laFitnessBlender, abdomene, sărituri, genoflxiuni, iar cand sunt la bunica, in curte pot sa alerg.
Am si bicicleta din aia fitness numai ca nu prea ma ajuta...
cam asa arata programul meu...
Nu știu ce sa ma mai fac. Ma urăsc.

| aXy99 a răspuns (pentru Goddessss):

Din ce ai scris acolo reiese ca tu consumi zilnic ~1300 kcal pe zi. E imposibil sa nu slabesti cu un astfel de deficit caloric. Eu, uneori, mananc atat la o singura masa.
Ce omiti? Cheat meals? Sucuri? Salatele au o tona de ulei? Ceva nu se leaga.

| Goddessss explică (pentru aXy99):

Pai asta e problema. Vezi.
Eu mănânc in jur de 1400 de calorii.
tot ce mănânc, calculez pe grame si vad câte calorii consum, dar nu pot da kg jos. Sau dacă le dau, le dau extrem de greu si nu mi se pare ft ok.
M am gândit sa ma duc la un endocrinolog.
Nu știu ce sa mai cred.
Poate din cauza ca am slăbuț si m-am îngrășat la loc, poate mi am '' dereglat '' organismul.
idk

| Goddessss explică (pentru Goddessss):

Slăbit *

| Goddessss explică (pentru aXy99):

Sucuri doar la Paște si de Crăciun.
Nu pun niciun fel de ulei în salate nici topping.Nici macar ulei de măsline.
De obicei salata mea e cv de genul
roșii, castraveți, salata verde, puțin ton, telemea si o lingura de semințe de floarea-soarelui.
Mănânc 3 mese pe zi+2 gustări.
Apropo cum mănânci atâta de multe calorii doar la o sg masă? faci sala sau ceva?
ca altfel nu imi explic
laughing)

| aXy99 a răspuns (pentru Goddessss):

E posibil sa iti fi scazut rata metabolica daca ai slabit brusc, dar nu ar trebui sa se intample asa de usor. Ai putea vedea un endocrinolog, dar inainte de asta, gandeste-te bine la tot ce mananci si daca iti calculezi cum trebuie kcal.

Eu mancam uneori ~1200 kcal la micul dejun. 250g cereale cu 400 ml lapte. Asta cand mergeam la sala. In fine, nu recomand sa mananci atat la o singura masa.

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

Vezi ca e nevoie de un deficit caloric de 7700 kcal pentru a slabi 1 kg de grasime. Deci, e nevoie de rabdare.

| Andreeauta a răspuns:

Totul consta in deficit caloric. Sunt cateva persoane pe Instagram care vorbesc despre acest lucru si cu sfaturile lor am reusit sa slabesc. Ei posteaza si retete simple.

| alekcsandru11 a răspuns:

Eu am slabit de foame si fara sa vreau

| ruben77 a răspuns:

Inseamna ca ai slabit repede si corpul tau nu sa obisnuit cu kg tale si cand ai lasat dieta ai pus dublu pe tine findca corpul ta a tras mai mult de la tine. O asemenea problema am avut si eu, mai exact aveam aproape 100 de kg ai nu prea puteam slabi, am incercat multe diete dar degeaba tot aceleai kg am facut si sport dar la fel, pana intr-o zi cand m-am intalnit cu un prieten care inainte era la fel de gras ca mine si mi-a sugerat niste pastile (asa le zicea el) am incercat si eu si am ajuns sa slabesc 20 de kg in 2 luni foarte usor fara dieta sau sport, eu iti sugerez sa incerci ca sigur nu o sa fii dezamagit. Sunt putin mai scumpe dar merita si inca ceva eu nu le mai folosesc de o luna ca am ajuns unde am vrut si nu m-am ingrasat de loc am pus in schimb mai multa masa musculara. Eu iti sugerez sa incerci o luna sunt sigur ca o sa slabesti

| DoctorulSikeBici1998 a răspuns:

Ananas, mananci, bei si respiri ananas.