| AvalohAlyn a întrebat:

Voi cum rezistati tentatiilor culinare? Aveti o alimentatie sanatoasa? Cum reusiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GeneviveJ a răspuns:

Am avut o perioada in primii ani de facultate in care din cauza stresului si al orarului haotic am mancat doar mancare tip fast-food si am reusit sa ma ingras aproape 10 kg. Moment in care am decis ca trebuie o schimbare. Am cautat peste tot diete si informatii despre cum sa scap de obiceiurile astea nocive, si am reusit in final sa dau jos 15 kg in jumatate de an. Am inceput prin a renunta la paine, grasimi, sucuri acidulate. Si m-am axat mult pe mancare gatita acasa, fara ulei, mai mult la cuptor, peste pui, legume. Multe fructe in locul dulciurilor, si fresh-uri in locul sucurilor acidulate. Nu mancam dupa ora 7 seara si incercam ca micul dejun sa fie copios, iar cina foarte putin. Luam si suplimente de vitamina C, calciu magneziu, zinc, si suplimente pentru sistemul imunitar. De fiecare data cand imi era pofta de ciocolata sau pizza, ma gandeam ca dupa ce slabesc si imi ating telul pot sa ma bucur si de "cheat-meals". Si asta m-a ambitionat sa ajung mai repede la greutatea dorita. Cand am vazut ca am reusit sa mi ating telul, am inceout sa mananc si pizza, o data pe saptama sau la doua saptamani, si incercam de asemenea daca astazi am mancat tort sau prajitura, in acea saptamana sa nu mai mananc si alte porcarii. Am redus cantitatea mancarii la inceput cu un sfert apoi la jumatate si in timp m-am obisnuit asa astfel incat nu puteam manca mai mult. Aa da si am incercat si niste ceaiuri de la Tummytox dar nu cred ca au avut mare influenta.

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Mananca divers si mananca ce-ti place, dar cu masura.