| Mosotti a întrebat:

Voi cum stati cu tensiunea, diabetul si colesteroul? Cei care aveti din astea, cum gestionati problema? Cum a aparut problema si cam in care moment al vietii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu stiu, nu am mai facut controale de mult. Chiar o sa ma duc in viitorul apropiat sa vad cum stau cu sanatatea. Tensiunea imi iesea buna mereu, pulsul imi iesea marit, ma agit cand ajung la doctori si o ia razna, am facut controale suplimentare pentru treaba asta si pe atunci mi s-a zis ca nu am absolut nimic decat o ''frica de halat'', colesterolul cred ca il am mare, glicemia nu stiu, o sa vad cand imi fac, o sa am ceva emotii pentru ca sigur voi fi gasit cu ceva, desi inca n-am semnale ca as avea ceva.

| Drimmero a răspuns:

Esti ok? Adica la alte controale ai fost? ar trebui sa te linisteasca, poate esti ipohondru.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Pai nici asa sa nu se duca omu la doctor, ca dupa aia se poate trezi omu cu mari probleme si e prea tarziu.
Analizele generale se cam fac la 6-12 luni, asa se face, orice om trebuie sa faca asta.
Ca asa avem ce e principal, transaminaze ficat daca e okey el, glicemie, profil lipidic (LDL, HDL, trigliceride, colesterol total, VLDL, lipide totale), rinichiii acid uric, ureea serica (si urinara aventual), creatinina.
Hemoeleucograma sa vedem daca avem vreo anemie, leucemie ceva.

Si se mai ia si tensiunea din cand in cand.
De ex sora prietenului meu facuse analizele in iunie si avea glicemia 91 deci ok sub 100 desi avea 140 kile la 1, 74 m, iar in decembrie avea 280! Deci in alea 6 luni a facut diabet, daca lua dupa 1 an si nu dupa 6 luni?!

Io is bine pe toate, pe glicemie nu prea sunt in ordine.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

La sange n-am mai facut analize de foarte multi ani, am asa niste ganduri ca poate ma gasesc cu ceva si mai bine n-as afla ca m-ar darama psihic daca ar fi ceva nasol, adica mi-e mai lejer sa nu stiu, cat timp ma simt bine si nu am absolut niciun semn ca ceva ar fi neinregula nu cred ca ar putea fi ceva, adica nu prea cred in boli care nu dau semne, ca d-aia e boala sa dea niste semnale. Dar o glicemie, niste sange ar cam trebui sa-mi iau pentru linistea sufleteasca. Sunt cateva boli de care nu vreau sa aud, cred ca m-as da cu capul de pereti daca as avea vreuna, bat in lemn! La diabet doar glicemia mare indica diabetul? nu-s si alte semne? adica sa se ghideze doar dupa niste valori fara alte semne...

Stai linistit ca n-ai diabet, ala n-are apare chiar asa oricum, cica e mai mult genetic si pe baza de stres apare, nu ca mananci dulciuri, eu n-am auzit un caz de diabet dupa ce o persoana a exagerat cu dulciurile, toti diabeticii pe care ii stiu mi-au zis ca de la stres au facut si pentru ca aveau si in familie cazuri la rude apropiate.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Sunt destule care apar inainte sa apara simptome, cum nu? Colesterolul poate fi mare si nu simti, iar in timp duce la accident vascular sau infarct, daca astepti pana atunci, e grav
Tensiunea poate fi si 160 sa nu simti chiar daca nu e sub 140, si poti face AVC asa insantaneu.

La glicemie la fel, problema apare cu ani inainte fara sa simti nimic, si cand simti deja e prea tarziu, deja ai complicatii ireversibile.
Deci nu e chiar asa, de aia se si fac la 6-12 luni analizele, si in afara e la fel.

Da, prediabetul si diabetul poate fi diagnosticat fara absolut nici un simptom! Si el tot macina in fundal corpul fara sa stii.
Simptomele alea care le citesti tu, cu sete excesiva, urinare f deasa, foame excesiva apar abia cand diabetul e grav, cand valorile glicemice sunt f mari.
Glicemia ridicata e criteriu de diagnostic.

De ex daca pe nemancate ai peste 99 dar sub 126 la doua trei recoltari diferite in zile diferite, ai prediabet, la valoarea aia nu simti nimic.
Daca ai peste 125, ai diabet direct, iar nu simti nimic la valoarea aia, dar e periculos.
Si o sa afli cand ti-e rau daca nu faci analizele, cand ai un 280-350 cand simti acele simptome.

Mai bine sa te sperii sa iei masuri decat sa te trezesti ca..de ex s-a depus grasimea pe vase sau ca vezi mai prost.
Unchiu a facut la fel, avea colesteroul cam 300 in loc de sub 200, si n-a dat importanta..ani de zile, a facut infact!
La spital s-a constatat ca toate trei venele care alimentau inima erau 95 % infundate, l-au rezolvat, dar aia e.

Dar n-ai nimic daca mama si tatal tau nu au boli cronice, esti bine, adica tensiune, colesterol, trigliceride mari, glicemie.

Eu cam am, ca are mama deci am mostenit-o, am deja prediabet, si tot asa..in timp a evoluat, ca eu mai ma masuram si pe nemancate si la 1-2-3 ore dupa mese.
Dar nu am luat masuri ca n-am putut si nu am vrut, dar asta e, e alegerea mea personala.

| Mosotti explică:

Am mutat aici raspunsul pentru Marfil31 la ce a postat inainte la alt subiect, ca sa nu fim offtopic acolo:

Ce zic acum e valabil doar pentru damblagiul de mine, ca eu nu-s sanatos la cap, NU recomand la nimeni sa gandeasca ca mine.
Cine are probleme cu glicemia, sa se ingrijeasca, sa se trateze, sa tina regim ordonat asa cum zice medicul, sa faca miscare, sa-si mentine greutatea optima, pentru ca excesul de greutate face f rau la glicemie.

Eu nu am de gand sa ma abtin deloc, ca o viata am, daca imi iei mancarea de care vreau, m-ai omorat.
Nu am fost niciodata genul sa mananc cu portia, gandeste-te ca prin 2019 1-2 luni mancam si cate 2 cozonaci de 450 g odata, iar in alta zi doar unu`, dar zilnic era asa, ca am probleme de la cap cu pofte, cu altele, si daca nu fac, sunt agitat, iritat, nerabdator, si n-ar sens.

Nu e vb doar de dulciuri, e vb de tot ce are carbo, orez, paste, cartofi, paine, ca mananci paine sau dulciuri e tot una pentru glicemie, ba din contra, cand mananci ciocolata urca mai bland glicemia decat cand mananci paine de ex, sau orez.
Si asta pentru ca ciocolata are si grasime un 30 %, si grasimea infraneaza partial absortia carbo in sistem.
Adica ce facem?

Depinde cate dulciuri ai mancat de ti-a iesit 110 si cat cate ore inainte.
Ca de ex daca ai mancat 10 ciocolate de 100 g, atunci..luand glicemia la 8 ore (trebuie min 8 ore de la masa ca sa fie valabila valoarea de dimineata), da, e normal sa fie 110.
Adica 500 g carbohidrati, sau orice ai manca cu g astea de carbo, abia dupa 12 ore ajungea la sub 100, asta la un om sanatos zic. Evident ca nu e normal sa se manance atat.

500 g carbo are una din ele:
1 kg de paine alba, 10 ciocolate de 100 g, 650 g biscuiti, 2500 kg cartofi sau 1250 g cartofi prajiti, 1250 g paste fierte, 1700 kg de orez fiert.
1120 g croiseante de orice fel deci dulciuri.
625 g rahat

N-ai mancat tu asa ceva din nici unele si nici combinate precis.

Dar daca ai mancat asa sa zicem echivalentul la 2 ciocolate trei, trebuie sa fie sub 100 dupa 8 ore clar, si asta chiar si la trei masuratori in zile diferite!
Tu sti cat ai mancat. Cam ce ai mancat?

94 e foarte buna! Tine-o tot asa daca poti.

Interesant e cat ai la 2 ore dupa o masa normala, trebuie sa fie sub 140, daca masa are cam maxim 75 g carbo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am mai fost de mult la medic. Nu stiu
Ieri mi-a luat cineva tensiunea aveam 16 de dimineata si seara mi-am luat din nou si era 11. Ce zici? Sa ma ingrijorez?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tensiunea e 12, 9, diabet (din fericire) nu am iar colesterol mărit nici atât.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Tensiunea e f buna.
Sa iti mai iei glicemia dimineata la cel putin 8 si maxim 12 ore de la masa sa vezi daca e sub suta. Eu iau la 10-12 ore sa fiu mai sigur.
Ca daca de mai multe ori e peste suta, suna a prediabet usor.
Si nu e de neglijat ca asta poate evolua mai departe.

Bine, daca iese de mai multe ori peste suta mancand diverse mese seara (dar nu fara carbo), atunci faci la lab analiza sa vezi, si daca acolo de 2-3 ori iese peste suta, e prediabet oficial.

Cand ti-ai facut analizele uzuale cat iesea de fiecare data?

Cam cate dulciuri mancasei in seara precedenta acelui 110? Cam ce si cat ai mancat? Si cu cate ore inainte de masuratoare?
Nu de alta dar multi mananca dulciuri si beau sucuri cu zahar si dim aveau 69.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Din păcate, nu dispun momentan de un glucometru.
Glicemia mi-am testat-o la camera de gardă, contra-cost.
Prima dată, când mi-a ieșit pe stomacul gol 110mg, mâncasem miere cu biscuiți, lapte cu biscuiți și mere. Asta pe la ora 23:00 și m-am culcat pe la ora 2 sau 3.
Testul l-am făcut în jur de ora 12:30-13:00. Asistenta care mi-a făcut testul de glicemie mi-a zis că e la limită și că glicemia poate fi influnențată de ceea ce am mâncat cu o zi în urmă. Medicul de familie mi-a zis același lucru, mi-a recomandat să reduc dulciurile. Zis și făcut. Timp de o săptămână am mâncat foarte puține dulciuri, câte o napolitană sau croisant și când am fost a doua oară să-mi fac testul, mi-a ieșit 94mg pe stomacul gol. Precizez că în ziua precedentă nu mâncasem nimic dulce, ci cu două zile în urmă mâncasem câteva fursecuri nu foarte dulci.
Senzația de sete însoțită de urinare frecventă apare la 3 sau 4 zile, mai mult după masa de seară, dar nu întotdeauna.
Acum câteva săptămâni am mâncat împreună cu o prietenă două înghețate și napolitane foarte dulci. După aceea am avut o senzație de sete profundă și am urinat des toată ziua, până seara.
Precizez că urina e deschisă la culoare dar are un miros înțepător, ca de acetonă. Înainte, mirosul urinei era influențat de ce mâncam dar acum acel miros persistă.
Vreau să-mi fac analize generale dar momentan nu-mi pot permite, dar de făcut o să le fac în curând.
Ziua urinez rar, de 3 sau 4 ori și în cantități moderate, la 2, 3 sau chiar 4 ore distanță dar setea și senzație de urinare frecventă și în cantități mari apare când apare după masa de seara dacă mănânc prea multe cereale cu iaurt sau cu lapte, acele cereale fiind de porumb și având și adaos de zahăr și sare iodată.
Nu mai pot mânca ciorbe sau mâncare gătită, deoarece trebuie să le pun Delikat sau sare de lămâie iar pe urmă mi-e teamă să nu apară din nou stările de amețeală și urinarea frecventă sâcâitoare.
Am mâncat în ultimele luni mai mult iaurt, lapte, fructe și cereale, cartofi fierți, mămăligă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Am mai uitat să precizez că și înainte când mâncam ceva foarte dulce îmi era sete după aceea și urinam frecvent dar mă ținea o oră, maxim 2 sau 3.
Acum câteva zile am mâncat pe la prânz jumătate de ruladă și o ciocolată și am urinat des toată ziua.
Am băut și ceai pentru urinat des: Renomar, cumpărat de la farmacie fără prescripție medicală și în zilele când am băut 2 sau 3 căni pe zi, senzația de urinare care apare uneori după masa de seară (depinde de alimentele mâncate) a scăzut. M-am gândit că poate fi vorba despre cistită, că am mai avut doar că atunci nu exista și senzația de sete, doar de urinare frecventă și în cantități mari.
M-am speriat și am crezut că e vorba de diabet, dar nu am probleme cu vederea, glicemia nu e mare pe stomacul gol, stările de amețeală și greață din fericire au dispărut iar urina nu este maronie și nici celelalte simptome specifice diabetului nu le am, plus că nu am în familie persoane care să aibă sau să fi avut diabet.
Am văzut că dai răspunsuri relativ bune pe aria Medicină de aceea mi-am permis să-ți spun simptomele, până ajung la analize și la un medic specializat. big grin

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa ai problema cu vederea ca sa ai diabet, complicatiile apar dupa ani de zile de boala.
Fa rost de un glucometru si la 1 si 2 ore masoara glicemia dupa masa dulce, adica cand urinezi des si bei mult! Fa ce zic eu.
Pe nemancate poate iesi 94 si la 1 si 2 ore sa fie 280 cum des se intampla! Si de aia sa urinezi f des, si cand coboara, trece, cum zici tu 1-2-3 ore.
La un sanatos la 2 ore sub 140 de la masa. Poti sa ai pe nemancate si 85, daca la 2 ore ai intre 140 si 200 ai prediabet avansat, daca ai peste 200 ai diabet direct.
Asa e oficial.

De aia la cei cu glicemia pe la limita, li se da sa faca testul cu glucoza, tocmai sa vada la 2 ore cat e!
Daca medicu de fam era medic, iti dadea trimitere la diabetolog, si ala iti dadea sa faci testul la laborator. Asa se face.

Deci...nu te baza ca ti-a iesit bine pe nemamcate.
Sper sa nu fie, dar trebuie sa vezi.
Trebe eliminata varianta ca ar urca tensiunea cand te enervezi, si ca nu ai glicemii mari dupa dulce 2-3 ore cand ai setea aia si urinarea.
Ca daca nu afli si se repeta, pot aparea in timp complicatii, sau sa ai si pe nemancate 150 chiar daca nu mananci cine stie ce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Simptomele acelea de ușoară arsură sau durere și înțepătură în dreptul venei jugulare stângi, le aveam și când luam acele medicamente pentru hipertensiune și mă gândesc că poate nu e hipertensiune ci e exact opusul, adică hipotensiune. Că atunci când luam acele medicamente erau exact pentru scăderea tensiuni.
Când am ajuns la Urgențe și mi-au luat tensiunea, îmi ieșise 17 dar de atunci mi-am mai luat tensiunea și a ieșit prima dată 15, asta pe la sfârșitul lui Decembrie. După aceea a coborât la 13 cu 5 apoi la 12 cu 9.
S-a întâmplat vreo două zile să nu iau medicamentele și să mănânc alimente dulci, sărate sau grase. Ei bine, în ziua când le luam nu aveam nici un simptom. Ei bine, a doua zi, se întâmpla să mă trezesc cu o stare de greață, sete și urinare în exces.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Posibil sa fie si hipotensiune de aveai senzatia aia de arsusa si restul.
Insa mai jos ai zis ca atunci cand luai med, nu aveai nici un simptom de la alimente dulci, sarate, grase, inseamna ca tensiunea reglata de medicamente era buna si nu aveai probleme.
Daca cand nu le luai aveai problema, inseamna ca urca tensiunea, nu stiu ce sa zic.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Și eu sunt pofticios mai ales camd vine vorba de salata de vinete și la snikers cu alune de sawruma nu mai zis pe primul loc dar nu le mănâncă pe toate de o data pe rând

| Mosotti explică (pentru GraniniCuPiersica):

Mda, eu mananc ca spartul, azi bagai o cratita de cartofi prajiti cu un copan de pui, adica 1043 g cartofi cantariti prajiti proveniti din 1932 g cantariti curatati cruzi, deci e f clar.
2802 Kcalorii (si ard 2300-2350/zi), si 367 g carbohidrati ca popa asa.

Sau cozonac din ala Boromir cu ciocolata si rom, vaaaai, cand musti asa din el si are ciocolata aia in el, e durere de bunaciune de cozonac, rad unu din ala de 450 g asa rapidemente, adica 1900 Kcal si 240 g carbo, si nu e doar ala in ziua aia.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Mosotti):

Azi am mâncata jumate de sawurma și atâta și eu mâncam f foarte mult înainte eram gaura negra dar mi-am revenit nu mai pot mâncam aproape deloc dacă mâncam o data și am energie full nu obosesc nimic mâncam și ciocolata uneori amăruie 99% la suta cam atâta

| Mosotti explică (pentru GraniniCuPiersica):

E mai bine ca mananci mai putin.