| Jus7t a întrebat:

Voi folosiți filtre pentru lumina albastra? Le țineți activate mereu dacă da?

Crăciun fericit! laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosesc mereu. E mai relaxant, mai ales dacă citesc noaptea de pe telefon. Ar trebui să se inventeze și filtre pentru cărțile în format fizic, să pot să le schimb culoarea sau să am fundal negru și scrisul alb ori de câte ori vreau... Visez la o carte futuristă cu luminițe ca instalația de Crăciun big grin În fine, ideea e că recomand filtrele.

| Jus7t explică (pentru anonim_4396):

No, pe mine ma face ho.rny. Nu s tocmai cel mai normal om de pe aici, nucile ma deprima și lumina albastra îmi da erec.tii, de la telefon zic, apoi ma simt mult mai energic.
Dar am citit studii ca e dăunătoare.
Deși am folosit filtru si încă folosesc nu știu dacă e mai bine sa da...sau mai bine sa nu, o sa ma mai gândesc eu.

https://m.youtube.com/watch?v=wGnRcX53XBQ

#Aidicapumeu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Măi, dar stai, e bună și aia roșiatică. Ba chiar o recomandă Mike în video. Eu pe aia o folosesc cel mai des noaptea, când citesc de pe telefon. Pe laptop nu-mi place, doar filtru albastru îmi pun. Cred că până la urmă important e nivelul luminozității. Dacă e prea tare, deranjează indiferent de culoare. Acum tu știi pe ce lumină să te muți. Nu cred că lumina roșie te-ar relaxa (atââât de mult laughing ), dar mi se pare că afectează calitatea coloritului. Eu nu m-aș uita de exemplu la un clip cu filtrul roșu pornit. Lumina albastră e mai prietenoasă în ceea ce privește aspectul ăsta.

| Jus7t explică (pentru anonim_4396):

Da, dar dacă te uiți la clip pe la 23:00 o sa îți afecteze puțin somnul dacă nu folosești filtru (sau depinde de caz, pe unii cică nu îi afectează).
Eu am găsit ca e ok să lași lumina albastră ziua iar noaptea să activezi filtrul, Twilight de exemplu face chestia asta folosind locația.
Folosesc 1900k (sper ca am scris corect) și o las la intensitatea de 30%, activez doar seară (ma rog, se activează).

Faza e că mulți sunt de părere ca trebuie activat toată ziua filtrul.
Dar acum depinde de la caz la caz.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Hei, ce chestie, chiar e ok cu lumina albastră ziua și filtru roșu noaptea. Asta fac eu și nu am avut probleme, doar că nu am gândit-o, pur și simplu simt nevoia de lumină roșie noaptea.

E bine așa la 30%, și pentru ochi, și pentru baterie big grin

Nu mai știu ce trebuie făcut. Sunt confuză, of. Atâtea păreri... Acum nici eu nu-mi dau seama cum să potrivesc ale filtre straight face

| Jus7t explică (pentru anonim_4396):

Credeam ca folosești toată ziua filtrul thinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Mă încurc în termeni, o secundă straight face Folosesc două filtre: unul albastru (pentru lumină rece) și unul roșu. Deci eu nu mă refer neapărat la lumina albastră albastră care e până și la bec, mă refer și la un filtru albastru care e foarte relaxant, deci la culoare în sine, uy, sper că mă explic bine. Pe cel albastru îl am ziua și pe celălalt noaptea. Acum nu-mi dau seama dacă fac bine. E albastru, dar măcar nu e mov.

Nu. Gata. Șterg toate filtrele. Nu mai pot. Până nu aflu cum stă treaba, nu-mi mai pun.

| Jus7t explică (pentru anonim_4396):

Nu șterge nimic maistraight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Deja le-am șters straight face

| Jus7t explică (pentru anonim_4396):

Pune înapoi straight face
Trebuie sa te simți tu ok cu ele, dacă te simti ok lasa le acololaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Bine, hai că le pun la loc straight face Cred că dacă respect regula lui Mike de 20 de minute, va fi totul bine laughing

35 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eliminarea lumini albastre, luminozitatea e ca apusul soarelui, și ascult whitenose, ochelarii cu filtru

| Drimmero a răspuns:

Am filtrul albastru dezactivat si tin protectia aia de ochi mereu activata indiferent ca e laptop sau telefon si 0% luminozitate

| Jus7t explică (pentru Drimmero):

Ce folosești pe laptop, telefon?

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

Night light la laptop, iar pe telefon scrie chiar asa "Protectie conf. ochi", le tin si pe minim ca luminozitate si pot sa stau oricat fara sa ma doara ochii.

Craciun fericit si tie!

| Jus7t explică (pentru Drimmero):

Mersi big grin

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai da, la telefon, laptop... orice big grin

| Jus7t explică (pentru DoarBogdan):

Ce folosești pentru telefon?
Și, le ții activate mereu sau doar seara?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Jus7t):

Pai acum mai toate telefoanele au mod de filtru albastru ca optiune. Iar pe laptop, night lights sau cum se numea, de la Windows.

Mereu le am pornite laughing la fel ca modul nocturn.

| Jus7t explică (pentru DoarBogdan):

Știu, dar poți sa descarci și altele, poți sa le personalizezi etc, de aia am întrebat.
Mersi.

| Iote a răspuns:

Eu nu folosesc. Imi oboseste ochii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am filtru la ochelari.
Dar nu imi dau seama la ce fel de filtru te referi tu aici.

Craciun fericit! happy

| Iote a răspuns (pentru anonim_4396):

La telefon exista optiunea asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iote):

Aha. Eu inca n-am cautat-o laughing
La laptop ar trebui sa eixste?

| Jus7t explică (pentru anonim_4396):

Blue light filter.
Sunt aplicații.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cfrtobias):

Merci. Daca era intrebarea mea iti dadeam funda laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Merci.

| cfrtobias a răspuns (pentru anonim_4396):

E ok si fara laughing nu is asa obsedat de funda cred

| anonim_4396 a răspuns (pentru cfrtobias):

happy Bine. Si eu sper. Craciun fain!

| cfrtobias a răspuns (pentru anonim_4396):

Sarbatori Fericite!

| Iote a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am. Nu stiu la alte modele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Mereu active.

| Anuket a răspuns:

Da, mereu active, doar când este lumina soarelui prea puternică dezactivez.
Sărbători fericite!

| nevermatch a răspuns:

Am filtru la ochelari.

| diabetzaharat a răspuns:

Foloseam cand aveam probleme cu somnu, dar am realizat ca daca mananci sanatos si faci miscare nu-ti trebuie niciun filtru.