| AvalohAlyn a întrebat:

Voi mancati dulciuri? De ce e atât de greu sa te abții de la dulciuri? Cât dulce e recomandat într-o zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Dulciurile te incarca cu energie intr-un cuvant. Acestea mai sunt bune si pentru a mentine sau creste temperatura corpului (eu asa stiam). Este ceva natural sa mananci dulciuri, asa ca nu te opri happy! Iti recomand sa consumi dupa nevoi.

| minrest a răspuns:

Nu este recomandat nici un gram, ai glucide destule in paine si fructe. Totusi, se recomanda o cantitate mica in caz de eforturi deosebite, cum ar fi antrenament trei ore pe zi, invatat zece ore pe zi, munca in mina, sapat si carat cu roaba pamant.

| alina2k18 a răspuns:

Conform Organizatiei mondiale a sanatatii 30 grame zahar/zi nu fac nici un rau.
Da, mor dupa dulciuri.
E greu sa te abtii pentru ca zaharul da dependentawinking