| Flavianadx a întrebat:

Voi mancati shaorma? Am auzit ca unii zic ca e nesanatoasa.

Pai ce ar fi nesanatos acolo?
Pui, rosii, castraveti, varza, muraturi, lipie +/- ceapa, usturoi - sanatos.

Cateva grame de cartofi prajiti si maioneza? Asta e nesanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Nu este neapărat nesănătoasă, dar are multe calorii din cauza sosurilor și cartofilor. Dacă este consumată periodic nu afectează sănătatea. Eu mănânc cam săptămânal (nu neapărat shaorma, donner sau kebab cam tot aia), dar trebuie să fiu sigur că în ziua respectivă nu am mâncat mult.

| Flavianadx explică (pentru Frank51):

Deci e important sa fie consumata periodic?

| Frank51 a răspuns (pentru Flavianadx):

Este important să nu fie consumată decât atunci când ai poftă. Periodic înseamnă o dată la o anumită perioadă, la 15 zile, la 30 de zile.

| Flavianadx explică (pentru Frank51):

Deci trebuie sa-ti faci semn in calendar pentru shaorma big grin

23 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

De cand am aflat ca shaorma e nasanatoasa mananc numai kebab.

| Drimmero a răspuns:

Sosurile si prajeala ar fi mai putin sanatoase, in rest nimic altceva. Daca ti-o faci acasa devine si mai sanatoasa, unii stiu sa prepare propriile sosuri, dar parca n-are shaorma gust fara maioneza/sos de usturoi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bineinteles ca e nesanatoasa! Ai cartofi prajiti, maioneza care de multe ori e infecta, nici sosurile de multe ori nu sunt mai rasarite, pe scurt o bomba de carbohidrati si grasimi.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, sosurile nu sunt sănătoase.

| Zuzu1991 a răspuns:

E sanatoasa rauuuuuuuuuuuuu
si ciocolata e salata, pentru ca e facuta din cacao care e scoarta de copac de cacao, deci e planta, deci e salata
deci, mananca shaorma, si apoi ciocolata, vezi dupa aia daca te ingrasi sau nu big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru Harfagre):

Pai concluzia era ca, cacao e salata
tu zici ca nu e scoarta de copac, CUI II PASA DE ASTA?!? tongue

| Invictusman a răspuns:

Eu mănânc odată la cateva zile, uneori zilnic și e nesănătoasă, faci pietre la rinichi dacă consumi asa ca mine și pe perioade îndelungate. Eu nu am pietre la rinichi dar nici mult nu mai e pana acolo.
Nu mai am părinți nu are cine sa îmi facă de mâncare, chiar și la ora când unii dorm îmi comandam acum câteva luni și shaorma și kebak, mi se făcea mereu foame la ora 00:00 nu știu de ce și nu ma puteam abține.
Consumata moderat nu afectează sănătatea și nici nu îngrașă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, mananc, dar destul de rar.
Cartofii prajiti din ea sunt nesanatosi si sosurile alea pe care ti le pun ei. Dar poti sa iti faca acasa shaorma, si in loc de cartofi prajiti faci cartofi la cuptor si in loc de sosuri cumparate faci tu un sos in casa, cu smantana, marar, sare, hrean, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca o faci tu acasa, e cea mai sanatoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fun fact - daca le dai sa manance o shaorma la farfurie, si o sa vada toate ingredientele puse separat si nu amestecate, o sa zica ca e sanatoasa laughing

| Adrian5575 a răspuns:

Eu mananc. Mi se mai face cateodata pofta si imi iau. Mananc cam 2-3 pe an.

| Flavianadx explică (pentru Adrian5575):

Wow 2-3 pe an. Asta e deja regim laughing

| Adrian5575 a răspuns (pentru Flavianadx):

Nu prea ma omor cu fastfood-ul, mananc cand mai am pofta big grin

| InYourPants a răspuns:

Numai maimuticile se sperie de un sos

| pentesterintimpuliber a răspuns:

Nesanatoasa in sensul ca e plina de sosuri si ulei din cartofi care adauga foarte multe Kcal, undeva la 1500-2000 pentru o shaorma mare, asta e aportul caloric zilnic recomandat al unui adult

| HwajinnNa a răspuns:

E nesanatoasa.