| Girly97 a întrebat:

Voi nu considerati uneori ca somnul pare a fi o pedeapsa? Spre deosebire de altii nici macar alarma telefonului nu ma poate trezi. Daca trebuie sa ma trezesc la ora 5 ca sa plec la munca si ma trezesc mai devreme daca fac marea greseala sa ma culc la loc ma voi trezi chiar si la ora 7 si risc sa intarzii la munca.
Deci, ce ati face in acest caz?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Metoda de aplicat este relativ simpla: regleaza-ti desteptatorul interior, biologic!
In timpul zilei, mintea ta este invatata cu trecerea timpului, poti oricand aprecia cat este ceasul.
Cum mintea ta functioneaza si in timpul somnului, te poti ajuta prin aceasta aptitudine:
Seara, inainte de culcare, uite-te de mai multe orila ceas, memorand ora citita si perceptia intervalului de timp aferent, trecut pe aceste intervale.
Cand te-ai culcat, te uiti inca odata la ceas, calculand cat timp mai ai pana cand suna alarma ceasului /telefonului.
Pui ceasul la cativa pasi departare, sa fii nevoit sa cobori din pat. Poti sa-l pui intr-o oala, in care sunetul se amplifica, se aude mai tare, mai strident. Ceasul setezi la repetare de alarmare, la nevoie cu 1-2 repetari inainte de ora cand vrei sa te trezesti.
Daca e nefoie, langa pat mai asezi pe podea si un lighean cu apa, in care sa calci daca nu te-ai trezit complet.

| Donsavas a răspuns:

As incerca sa dorm mai devreme. Astfel, organismul va fi odihnit si gata de muncă.

| Bizon95 a răspuns:

Culca-te cu 2h mai devreme si cumpara-ti o alarma care trezeste tot blocul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti vrem sa ne culcam la loc.
De asta alarmele au functia de a se repeta dupa cate minute le setezi.
Somnul nu-i pedeapsa, e o necesitate.
Insa atunci cand esti motivata te trezesti oricum.
E o setare din minte care spune: trebuie sa ma trezesc.

| sayWhaaat a răspuns:

Atat faptul ca trebuie sa dormim cat si ca trebuie sa mancam pot fi considerate pedepse, dar asta este.

Exista softuri si ceasuri pe piata special pentru asa ceva, care suna de iti trezeste toti vecinii, cauta.

| Adrian1555 a răspuns:

Iti pot da un raspuns mai mult fiind o poveste
Eu unul de exemplu ma trezesc foarte greu daca nu am somnul complet
La liceu am întârziat de n ori ca nu ma trezeam si chiar voiam sa merg
Dar acum 6 luni m-am angajat si eram obligat sa zic asa sa ma trezesc
Si sa stii ca nu am avut deloc probleme cu alarma cand trebuia sa merg la munca, in schimb in viata de zi cu zi nici nu o simt
Tind sa cred ca e ceva psihic si stii ca esti obligat sa te trezesti si crede ma nu munceam o zi si 3 libere
Munceam 4 legate cu 3 libere ( si dupa 2 luni ) am intrat la 2 cu 2 ( lucram la un restaurant/eram barman si programul era mai lung, dormeam 3 ore pe noapte si tot ma trezeam) Am avut si 9 zile legate in care am dormit doar 3 ore pe noapte si tot ma trezeam de la alarma, tind sa cred ca daca e chiar important te trezesti singur din subconștient!

| Danut2017vasile1989Andrei a răspuns:

Eu nu gândesc în acest mod. Gândeşte-te că somnul te ajută să te regenerezi. Fă un exerciţii de memorie. Imaginează-ţi că tu vei lucra 24 din 24 fără apiţeşti un pic. Vei vedea că după 1 săptămână vei fi extenuat. Prin somn primeşti o doză foarte mare de energie, cât să îţi ajungă pe o perioadă de 12 ore dacă ştii să o gestionezi.