| Nume6 a întrebat:

Voi o sa va vaccinati de Covid?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
35 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate vom fi obligati sa ne vaccinam, acum sunt obligati cei care stau in carantina sa aiba declaratia la ei, ca românii numai de frică stiu, amenzi, fara asta nu face nimeni nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu sunt in nicio categorie de risc ca varsta, boli si sau loc de munca. Asa ca probabil nu in urmatorul an.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În mod sigur. Chiar dacă vaccinul nu va fi 100% sigur, ceea ce este imposibil, voi intra prin vaccinare în zona de risc minim de a contracta boala, cu toate urmările ei, inclusiv decesul.

| Drimmero a răspuns:

Nu

| Catrice a răspuns:

Când o să apară covid-457 și jumate din populația lumii o sa fie dusăhee hee

| sadrian46 a răspuns (pentru Catrice):

Dacă nu te vaccinezi, în acea jumătate dusă te poți afla și tu.

| Catrice a răspuns (pentru sadrian46):

Da fix acolo...nici pe ăla gripal nu îl pot face d-apai p-asta făcut pe repede înaintehee hee

| Frank51 a răspuns:

Depine. As spune ca nu, cel putin pana cand vad rezultatele in masa, apoi daca cei apropiati mie se vaccineaza, atunci aleg sa nu ma vaccinez, si sa iau risc sa iau covid peste vreo 2-3 ani, nu voi putea face rau nimanui deoarece toti ar fi imunizati.

| Holiday a răspuns:

Da. Avand in vedere ca nu sunt in categoriile de risc legate de varsta, afectiuni medicale, sau profesie, va fi mai dificil de facut asta in prima etapa de vaccinare. Dar posibil, contra cost, sa se rezolve si asta.

| Nemessys a răspuns:

Nu

| siriusblack98 a răspuns:

Categoric DA. Am avut, acum stiu ce inseamna si nu mai vreau sa trec prin asta.

| StrongHeart a răspuns:

Daca nu are microcip in el, nu ma vaccinez, vreau sa fiu in rand cu lumea, nu vreau un amarat de vaccin pentru toata plebea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, dar de ce ești curios?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci unanimitate nu pana acum dar sigur o sa ne salveze vaccinul rolling on the floor

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca e unanimitate. Ca aici media de varsta e sub 15 ani. Nu e nici personal medical, nu sunt nici batrani, nici bolnavi cronici

| anonim_4396 a răspuns (pentru goguPatent):

Da frate asa e, in lumea reala o sa se inghesuie lumea pe vaccin, gen nici nu ne zic toate sondajele ca 78-80% nu l-ar face in primul an, dintre care 40% nu vor deloc niciodata

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, frate, din cei nevaccinați vor începe să moară mai frecvent de covid, așa că pedeapsa va fi naturală, nu va trebui forțată cu legea. Izolare, carantinare dacă te-ai îmbolnăvit, până te saturi. Moda anti vaccin ține de teoria conspirației. Vaccinul a eradicat boli ca poliomielita, care te handicapau, și altele mortale pentru copii. Cui nu-i place, să nu se. Mentalitate de ev mediu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu, sa vad ce beneficii am daca ma vaccinez si ce beneficii am daca nu ma vaccinez.

Dar cel mai probabil o sa astept sa termin facultatea, si ma vaccinez dupa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu la inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| acerr a răspuns:

Nu

| TFL007 a răspuns:

Nu sunt la comun cu noutatile, ma poate lamuri cineva s-a mai prelungit starea de urgenta si daca DA, pana pe ce data, multumesc

| suntserios a răspuns (pentru TFL007):

Nu mai suntem in stare de urgenta din mai.

| TFL007 a răspuns (pentru suntserios):

Ce intreb eu ce imi raspunzi tu

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru TFL007):

Trebuie sa faci cea mai simpla deductie logica ca sa afli raspunsul cautat de tine. Foarte greu.

| TFL007 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Imi cer scuze pentru nesimtirea de care am dat dovada sa pun o astfel de intrebare, nu am mai stat pe stiri sa aflu stiam doar ca e pana pe 2 noiembrie

| suntserios a răspuns (pentru TFL007):

Am mai citit de 5 ori.
ai intrebat asta

"ma poate lamuri cineva s-a mai prelungit starea de urgenta si daca DA, pana pe ce data"

si eu ti am raspuns cat se poate de clar ca Romania nu mai e in stare de urgenta din luna mai?
ce te a confuzat?

| RainbowD a răspuns:

Categoric NU. Motivul? Un vaccin eficient se face in cativa ani, nu in cateva luni. Nici nu a inceput bine "pandemia" ca deja ei indata aun vaccinul.

| doctorandus a răspuns (pentru RainbowD):

Sa zicem ca un milion de romani vor refuza vaccinarea. Ei bine, alt milion de romani care d-abia asteapta le vor lua locul la coada. Si-asa statul roman nu va avea prea curand suficiente doze de vaccin pentru toti cei care doresc vaccinarea.

Statul nu poate sili lumea sa se vaccineze. Pentru asta ar trebui sa aiba 40 milioane doze de vaccin, ceea ce cred ca nu va avea. Vaccinarea e un privilegiu, nu o obligatie.

| hacktek a răspuns:

Nicidecum. Dacă nu sunt în stare să trec peste un guturai chinezesc, nu merit să trăiesc. laughing

| aXy99 a răspuns (pentru hacktek):

Covidul n-are nicio treaba cu guturaiul.

| hacktek a răspuns (pentru aXy99):

Atunci cu ce o fi având... cu mirosul, gustul, alea alea...

| aXy99 a răspuns (pentru hacktek):

In cazurile fericite, da.

| hacktek a răspuns (pentru aXy99):

În cazuri "nefericite" poţi fi lovit şi de un meteorit.

| aXy99 a răspuns (pentru hacktek):

Exista o singura persoana lovita de meteorit. Cazuri grave de covid sunt destule.