| MisterKat a întrebat:

Voi va veti vaccina impotriva gripei porcine? La liceu la mine, a venit o asistenta medicala si ne-a propus aceasta idee. Eu nu sunt de accord cu vaccinarea. Mi se pare destul de periculos acest vaccin si de aceea nu il voi face...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Din fericire, nu mai sunt eleva, ca maica-mea, ipohondra cum e, sigur m-ar fi presat sa il fac. Nu am sa ma vaccinez, mi se pare o gluma proasta toata galagia asta cu gripa porcina, un mijloc excelent de a creste panica si a stoarce bani de la oameni. Oamenii anxiosi sunt mult mai usor de controlat, iar media este un mijloc super de manipulare. In principiu, nu prea folosesc medicamente, cu atat mai mult nu as face-o cu acest vaccin ale carui rezultate nu le vad eu cu ochii mei (pe altii) dupa un timp.

21 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca ati cunoaste 3 persoane care sunt in reanimare si sunt pe aparatul de respiratie artificiala (asa cum cunosc eu), vagarantez ca ati fugi sa va vaccinati.eu m-am vaccinat si n-am murit. ma simt chiar foarte bine. nu am avut nici o reactie adversa. nu inteleg ce e cu atitudinea asta de isterie vis-a vis de acest vaccin. eu, cel putin voi dormi linistita noaptea. de voi insa nu sunt asa de sigura!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Eu sunt de acord cu vaccinarea, mai ales daca este gratuita si consider ca nu este periculos acest vaccin. Oare statul in situatia in care este tara noastra, cum credeti ca ar putea sa cheltuiasca niste bani, destui de multi daca nu ar fi ceva eficient.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Sunt sigur ca toata lumea ar fi stat la coada sa faca acest vaccin daca, ar fi fost o informare corecta in presa si TV. Daca ar fi existat dezbateri pe aceasta tema, incat romanii sa inteleaga acest gest, care vine in folosul omului de rand.

cami
| cami a răspuns:

La mine din 25 de copii, doar unul a acceptat sa-l faca.

| alecs871 a răspuns:

Mi se pare mie sau de ceva timp nu am mai vazut la stiri prostii despre aceasta gripa, deodata s-a stins. Din cate am vazut eu, acest vaccin contine molecule de argint, magneziu si mai multe metale, si la pandemia de acum cativa zeci de ani, multi oameni au murit de la acest vaccin, li se spunea rudelor ca au murit din alte cauze, altele decat efectele negative ale acestui vaccin.

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Si la mine la liceu a venit asistenta sa ne dea o foaie sa semnam daca vrem sa ne facem vaccinul dar am scris ca nu sunt de acord sa-l fac.De fapt nimeni din clasa nu a acceptat sa faca vaccinul.

| SweetCandy a răspuns:

La mine in scoala deja s-a facut vaccinul pe care l-am refuzatbig grin...stii bine ce fel de informatii circula pe net despre acest vaccin si tocmai de asta nu l-am facut + ca la mine in liceu nu ni s-a explicat mai nimic despre vaccinsad daca vroiai sa-l faci bine, daca nu nusad

| JoJo a răspuns:

Si la noi in liceu au venit cu fisa aia... dar a facut vaccinul doar o eleva, restul am semnat "NU" big grin
Nu-mi plac lucrurile netestate!winking

| Victoria a răspuns:

Eu nu m-am vaccinat pentru ca pe 18 noiembrie am facut un vaccin impotriva gripei normale si nu este permis un interval mai redus de o luna intre doua vaccine. Si chiar daca as fi putut, nu m-as fi vaccinat impotriva gripei porcine, pentru ca nu este inca testat suficient si nu se stie ce consecinte poate aduce.

| alexutzu00791 a răspuns:

Sa mai moara niste oameni si poate l fac si eu

| BabyPink a răspuns:

Mi se pare o prostie acest vaccin.Eu aş refuza. Ştiu că s-a spus că conţine material genetic de la două tulpini de gripă porcină, două tulpini de gripă umană şi o singura tulpină de gripă aviară.
Uite şi aici!
http://sssfinxxx.wordpress.com/......-reloaded/

| costyn162 a răspuns:

Chiar astazi au venit si la noi in liceu si ne-au intrebat. Ceea ce este bine este ca am avut posibilitatea sa alegem desi nu puteau sa ne oblige. La mine in clasa nu a ales nimeni sa faca vaccinul deaorece nu ne prezinta nimeni efectele secundare sau urmarile. Si de aceea ne-a pus sa completam o fisa astfel exprimandu-ne optiunea.

| Shery a răspuns:

De acord cu Mariella. nici eu nu m-am vaccinat, mai ales ca la noi in scoala nici macar asistenta si doctorul nu au acceptat vaccinul.

| N_9535 a răspuns:

Pai eu iti zic ca e mai bine sa nu-l faci. si la mine la liceu a venit asistenta si ne-a spus ca trebuie sa facem acest vaccin si nimeni nu vrea sa auda de el pentru ca e foarte periculos. stiu cazuri prin alte tari unde cativa elevi de la o scoala au intrat in coma la aproximativ 3 ore dupa vaccin straight face asa ca mai bine te abtii decat sa devii cobaiul unor nebuni...

| Mariella a răspuns:

Eu nu vreau sa fac vaccinul asta pentru ca nu cred in gripa porcina, la fel cum nu am crezut nici in aviara si nu o sa cred nici in aia hamsteroza, caracatiteasca, sobolaniera, papagaliceasca sau ce o sa mai scoata ei.

| Mariella a răspuns:

@stefan: nu te gandesti totusi, oare de ce e gratuit? Oricum eu nu sunt informata despre vaccinul asta, deci nu stiu cat de mult sunt in masura sa contest alegerea ta, dar ma gandesc si eu asa... Orice costa. Oamenii aia care au facut vaccinul asta, nu l-au facut din aer si nimic altceva, au folosit elemente care costa bani, plus transportul din tara in tara. Mai zic o data, nu sunt informata in totalitate, dar cu atat cat stiu, imi e de ajuns sa aleg sa nu fiu un cobai.

| smileforme a răspuns:

Este alegerea ta! eu de pilda am ales sa-l fac big grin

| Adolescentul a răspuns:

Salut in 1 randhappyIdeea este urmatoare sa vb cu medicul de familie iar el are sa i`ti explice mai multe despre aceasta gripa.Sincer inainte a fost gripa vaci nebune, dupia aviara la gaini de au ars de vii sute de mii de gainii, acum porcina si care are sa mai descopere.To ce stiu sau nu stiu daca e bine e ca aceste boli, girpe existau si inainte intelegi u?happy Bafta o seara cat mai frumoasa!

Răspuns utilizator avertizat
| serena_3566 a răspuns:

Eu nu cred ca ma voi vaccina. big grin

| rusuvasile a răspuns:

Bine faci! eu tot asa as proceda! mi-au spus ca e foarte perekulos!