| NowForYou000 a întrebat:

Vopseaua se prinde mai bine pe parul "murdar" sau curat? Nu mi-am mai spalat parul de vreo 5 zile, pentru ca am auzit ca parul trebuie sa fie nespalat. Vreau sa ma vopsesc acum. Sa aplic vopseaua direct sau sa ma spal inainte. Cum se prinde mai bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe parul curat! Grasimea depusa in timp (daca parul este murdar) se spala mai usor si se duce si vopseaua.

| Bondarel99 a răspuns:

Nu, nu, nu te spala. E bine așa. E adevărat ca se recomanda sa se vopsească parul după minim 2 zile de la spălare pentru ca sebumul protejează scalpul de acele chimicale și vopseaua se prinde și mai bine.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Vopseaua de păr se aplică numai pe părul curat, ideea multor femei cum ca culoarea prinde pe un păr murdar este o idee falsă un mit, te speli mai întîi pe cap, si după aceea pe părul proaspăt spălat aplici vopseaua si va prinde cu sigurantă vei fi superbă, ce nuantă te vopsesti? Ce varsta ai? Sanatate multă si succes la "operatia" de vopsit.

| Bondarel99 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Niciun salon nu recomanda vopsirea imediat după spălare, nu o sfătui greșit.
Vezi răspunsul meu și al fetei de mai jos pentru explicații.
De câte ori te-ai vopsit pana acum ca sa fii așa sigur? Eu ma vopsesc de 7 ani și susțin cu tărie cele spuse.

| Freya1 a răspuns:

Se zice ca trebuie sa nu te fi spalat in ziaua aia pe par sau foarte recent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aplica vopseaua direct, stai 30 de min. si apoi clatesti cu apa sa se duca calumea vopseaua in cada, apoi sampon si il clatesti iar laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai inteles nimic din intrebarea ei, ai dat un raspuns total aiurea, mai reciteste intrebarea ei, ea vrea sa afle daca poate aplica vopseaua pe părul murdar, sau trebuie sa se spele pe cap si după aceea sa aplice vopseaua, e acum spune i daca stii.

| Staif a răspuns:

Vopselele noi sunt facute sa se aplice pe parul nespalat (citeste pe cutie). Dar sa nu fie dat cu fixativ, gel sau alte produse. Atunci e cazul s te speli.

| biwltyad a răspuns:

Conteaza ce fel de vopsea. Cea permanenta sau care are putere de decolorare se foloseste pe parul nespalat pentru ca sebumul din par (uleiurile naturale sau cum li se zice) apara parul. vopseaua permanenta degradeaza firul de par pentru a il decolora/colora permanent iar sebumul il protejeaza din a se arde. Daca ti se pare ca ai parul prea uleios (asta tine de cat de mult ti se ingrasa tie parul in 5 zile, mie de exemplu dupa o zi imi e asa murdar ca nu pot iesi din casa fara sa il spal) clateste-l cu apa si usuca-l cu un prosop apoi asteapta sa se usuce de tot. Nu folosi vopseaua permanenta pe parul curat pentru ca dupa spalare e sensibil si neprotejat si se va arde.

Daca e vopsea semi-permanenta (de obicei asta e aia colorata) trebuie spalat parul, fara balsam