| Anna8812 a întrebat:

Vorbesc singura. Sunt bolnava psihică? Bine, eu sunt diagnosticata cu schizofrenie, dar nu sunt. Mi s-a pus diagnosticul greșit. Eu sufăr de depresie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt esti diagnosticata corect, ca schizofrenia este un stadiu mai avansat al depresiei, iar daca ti-a fost pus, inseamna ca l-ai atins ( acel stadiu).
Stiu ca nu-ti place sa auzi ca suferi de schizofrenie si nici nu crezi asa ceva, dar asta este realitate, chiar daca te minti si preferi sa nu crezi.

| sierra1 a răspuns:

"sunt diagnosticata cu schizofrenie, dar nu sunt"

medicii au zis că da și tu că nu?

| NLS a răspuns:

Mai consulta un alt medic.
(Și nu ii spune diagnosticul actual, dat de celalalt medic.)

| aXy99 a răspuns:

Daca vorbesti singur nu inseamna ca esti nebun.
Depinde de circumstante.
De unde stii ca ti s-a pus diagnosticul gresit?

| Anna8812 explică (pentru aXy99):

M-am documentat

| aXy99 a răspuns (pentru Anna8812):

Cine ti-a pus diagnosticul? Medicul psihiatru? Daca a fost doar unul, eu zic sa te duci la altul si sa-i ceri parerea. E posibil sa fi gresit.

| aXy99 a răspuns (pentru Anna8812):

Cum vorbesti singura? Gandesti cu voce tare cand esti singura sau auzi voci?

| Donsavas a răspuns:

Schizofrenia ca multe alte boli psihice sunt doar niste probleme la nivel psiho - social.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Donsavas):

Exista schizofrenie fara halucinatii realitatea distorsionata si restul simptomelor?

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista. Un schizofrenic e asemeni unui autist, nu poate sau nu vrea sa aiba contact cu realitatea.

| Donsavas a răspuns:

Poate ai doar o depresie psihotica trecătoare.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Esti introvertita cu alte cuvinte vorbesti singura practic cu tine insuti din cauza singuratatii.

| Panamax a răspuns:

Nu vorbesti singura. Vorbesti cu tine insati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o vecina care vb uneori asa si mai sunt utilizatori care vb singuri asta nu rezulta 100% ca sunt nebuni. Ai vorbit cu psihiatru ca vorbesti singura? Esti sigura ca ti s-a pus gresit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai esti bolnav psihic deoarece depresia este o boala psihica si una grava daca nu e tratata.

| Raducons a răspuns:

Nu esti bolnava, e normal sa vorbesti singura, o problema apare cand vorbesti cu o persoana pe care o vezi desi nu este de fata.Incearca sa mai faci consultatii,daca ramai cu diagnosticul asta e o problema, poti sa pierzi mult, mai ales daca stie medicul de familie, medicul asta trebuie sa stie cat mai putin despre problemele tale, asa ca sa nu te plangi la el cumva.

| iamprettybored a răspuns:

Doar dacă aștepți să ți se și răspundă. Atunci ar putea fi o problemă.

Nu e anormal să vorbești singur (să gândești cu voce tare), atâta timp cât o faci voluntar și numai atunci când ești singură undeva. Adică să îți poți controla comportamentul.

Cât despre depresie, este tot o boală psihică la fel ca multe altele. Din câte știam există legături între depresie și schizofrenie, se poate să suferi de amândouă. De ce nu ești de acord cu diagnosticul pe care ți l-au dat medicii? Până la urmă ei sunt specialiștii. Nu e nimic în neregulă cu a fi schizofrenic, este o boală organică, nu e ca și cum o poți controla.