Întrebare recomandată | Harley18 a întrebat:

Vreau cat mai multe metode pentru o imunitate mai buna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| laleauaneagra46 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema cu imunitatea. Iata cateva sfacuri care sper ca te vor ajuta:
-Fa sport regulat.
-Consuma alimente bogate in vitamina c. poti consuma Vitamina C si sub forma de comprimate gasite la farmacie.
-Dormi suficient.
-Consuma multe citrice.
-Bea ceaiuri in special ceai verde.
-Mananca oua la micul dejun.
-Musli cu seminte de dovleac.
Multa sanatate! :*

| Harley18 explică (pentru laleauaneagra46):

Multumesc mult!

| laleauaneagra46 a răspuns (pentru Harley18):

Cu mare drag! :**

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru laleauaneagra46):

Mi-ai umplut ziua cu zabete. Pai... Coana Joitica; daca si tu ai probleme cu imunitatea, dar recomanzi cele de tine mentionate: cum de 1. tu nu folosesti recomandarile? 2. daca le folosesti, cum dracu de mai ai probleme de imunitate? Curat-Murdar.winking laughing tongue

10 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Miere - polen-propolis. Amanunte = google. Campion la vit C - varza. Mananca alcalin.

| CuriousStuff a răspuns:

Ai multe raspunsuri mai sus. Unele bune, altele nu asa bune. Pe scurt, imunitatea si-o face organismul tau daca ii dai tot ce ii trebuie, nu trebuie suplimente, nu trebuie altceva, decat strictul necesar si asta include:
-Regim alimentar echilibrat (cate putin din toate si apa, cel putin 1.5-2 l de apa pe zi)
-Activitate fizica regulata (cel putin o ora pe zi de activitate fizica care sa te faca sa obosesti/transpiri, adica sa si simti ca ai facut ceva)
-Odihna (foarte importanta, cel putin 8 ore pe noapte)
Pe langa astea daca poti sa eviti stress-ul si sa mananci fructe si legume proaspete imunitatea ta o sa fie mereu la nivel maxim si orice boala ai avea o sa treci mult mai usor peste ea.
(Probabil am si uitat ceva la ora asta, dar cele de mai sus ar trebui sa fie baza si mai mult decat suficiente pentru o imunitate perfecta)
Multa sanatate.

| DovleacTurbat a răspuns:

1 grapfruit pe zi asigura necesarul de vitamina C pe tot parcursul zilei. Fa sport, mamanca bine, hidrateaza-te bine, dormi 8 ore.

| kmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkm a răspuns:

FĂ SPORT REGULAT
30 de minute de mişcare în fiecare zi ajută la îmbunătăţirea sistemului cardiovascular, reduc stresul şi cresc imunitatea. E important să găseşti o activitate care să-ţi fie pe plac. Astfel, nu vei fi tentată să renunţi după câteva şedinţe.

DIN BELŞUG
"Consumă cât mai multe citrice, pentru că sunt o sursă importantă de vitamina C. Poţi beneficia de calităţile lor dacă le mănânci în stare crudă sau sub formă de suc", spune consultantul în nutriţie Bogdan Guinea (B. Energy Body & Mind Fitness). De asemenea, poţi completa aportul acestei vitamine cu ajutorul unui supliment alimentar.

CÂT MAI MULŢI ANTIOXIDANŢI
Resveratrolul e un antioxidant puternic obţinut din strugurii roşii, atât din fruct cât şi din coajă. Statisticile spun că este de 4-5 ori mai puternic decât beta-carotenul, de 50 de ori mai puternic decât Vitamina E şi de 20 de ori mai puternic decât Vitamina C.Pe lângă faptul că întăreşte imunitatea organismului, ajută la tratarea bolilor cardiovasculare, articulare, luptă împotriva afecţiunilor alergice şi inflamatorii, scade colesterolul şi are efect antiaging.

ELIMINĂ STRESUL
Stresul este cel mai mare inamic al imunităţii. Dormi 7-8 ore pentru ca organismul să-şi recapete energia şi... relaxează-te. Încearcă un masaj antistres cu unt de mango, ghimbir şi portocale – Small Spicy Care, la Dreamline Beauty Center.

MERGI LA SAUNĂ
Alege una dintre saunele umedă, uscată sau aromată. E o metodă eficientă de a creşte imunitatea, prin eliminarea toxinelor din organism. În acelaşi timp te poţi bucura de o piele strălucitoare, celulita este vizibil diminuată, ba chiar ajută la scăderea greutăţii corporale.

DETOXIFIAZĂ
Este o metodă prin care toxinele sunt eliminate din organism. Poţi alege să ţii o dietă bazată pe creşterea aportului de fibre, prin folosirea plantelor cu efect laxativ şi depurativ. Trebuie să înlături produsele de origine animală, dulciurile, cafeaua, făinoasele şi să pui accentul pe legume şi fructe consumate în stare proaspătă sau sub formă de sucuri.

Mierea de Manuka este recunoscută ca unul dintre cele mai puternice antibiotice naturale. Este o miere de albine din flori de Manuka (un copac din Noua Zeelandă) care, pe lângă susţinerea sistemului imunitar, are efect antibacterian, antimicrobian, antiviral, antioxidant, antiseptic şi antiinflamator.

Trebuie să ştii că puterea antibacteriană este dată de factorul UMF (Unique Manuka Factor) care se poziţionează între 10 şi 25.

Funda?

| Alexsam1995 a răspuns:

Pentru o imunitate mai buna trebuie sa iei vitamina C. Aceasta se ia prin lămâie, însă se pot gsi si comprimate la farmacie. De asemenea este bine sa mănânci fructe si legume. Acestea au vitamine

| mdarius92 a răspuns:

Vitamina C, mananca foarte multe fructe, portocare, grapefruit (chiar daca e amar, faci si tu un efort) a da, si daca mananci grapefruit, sa nu iei pastile deoarece mie mi-a zis un medic ca la unele pastile li se pot anula efectul de la grapefruit.