| anonim_4396 a întrebat:

Vreau niste sfaturi. Ca vrea sa donez sänge. Ce nu trebuie sa fac sau sa nu manaca. Am 1.90.70 kg pot dona poate sa ma revuze cei de la spital. va multumesc mult (adrian)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu 24 de ore inainte de a dona nu ai voie sa fumezi, sa bei alcool sau cafea. Masa din seara de dinainte trebuie sa fie cat mai saraca in grasimi, iar in dimineata donarii nu trebuie sa mananci.
Te vor refuza daca ai avut febra in ultimele zile, daca urmezi vreun tratament, daca ai avut vreodata hepatita (de orice fel) sau sifilis.