| Gillian a întrebat:

Vreau răspuns urgent că altfel nu pot dormi. Tatăl meu are Zona Zoster și mi-e teamă să nu fi luat și eu. Mi-au apărut niște chestii roșii abia sesizabile în zona șoldului, spre fund. Ce m-a făcut să le observ: mâncărimea; dar de fapt nu e o mâncărime propriu-zisă. Nu știu cum să o numesc.
Am înțeles că o poți lua(boala) doar dacă ai avut varicelă înainte, iar dacă nu, vei lua variceală. Ei bine, eu nu am avut varicelă.
Nu cred că voi putea dormi în noaptea asta. Parcă mă doare acum, dar cred că e doar paranoia, frica. Dacă am așa ceva? Sunt foarte panicată.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Chiar daca ai, iti va trece, nu este o boala mortala si nu exista nici un risc care sa iti dea insomnii.
Unii oameni au avut forme usoare de varicela inaparente si pot face zona-zoster fara sa isi aminteasca de o infectie preexistenta. Trebuie insa sa stii ca eruptia va aparea dupa 14-21 de zile de la expunere, adica de la contactul cu bolnavul, nu mai devreme.
Nu inteleg de ce esti panicata, exista probleme mult mai grave, zona-zoster se vindeca.

| Gillian explică (pentru Brigaela):

Da, dar tatăl meu avea dureri insuportabile, după cum spunea el. Și eu nu suport durerea fizică. Mor la propriu. :'(

| Brigaela a răspuns (pentru Gillian):

Din fericire nu vei muri.

| Gillian explică (pentru Brigaela):

Sper.

| anonimg a răspuns:

Un om sanatos se poate imbolnavi chiar si daca se gandeste ca ar avea o anumita boala.
Daca stresul ne-ar vindeca de boli, atunci am fi foarte sanatosi. Dar pentru ca nu se intampla asta, atunci nici tu nu te mai stresa. Fa o vizita la medicul de familie. Si cauta sa mananci mai sanatos ca sa-ti intaresti sistemul imunitar; sa reduci cat poti de mult consumul de carne, lapte, oua, branza.

| untu a răspuns:

Mergi mai intai la medicul de familie si apoi la cabinetul medicului dermatolog si veti putea sa faceti consultatii si vei intreba ce-i cu Zona Zoster, daca e transmisibila sau e boala genetica!

| Takishima a răspuns:

Um se transmite zona zoster?
Contagiozitatea herpesului zoster este sigura. Bolnavul cu zona Zoster poate declansa o epidemie de varicela, daca se afla in contact cu copii receptivi la varicela. Frecventa bolii este mai mare la adulti si batrani (90%), iar la copii apare foarte rar (5% din totalul cazurilor).

Sursa :
https://www.farmaciata.ro/......-dureroasa

etode de tratament pentru zona zosterla intertitlul cu metode de tratament
Tratamentul zonei zoster este simptomatic si urmareste:
Calmarea durerilor – sunt recomandate antiinflamatoare, antialgice, vitaminele din grupul B.
Prevenirea suprainfectiilor bacteriene – atingeri cu solutii mentol, antiseptice locale.
Pacientii trebuie tinuti in repaus si izolati pentru primele 7 zile de boala. Se recomanda o dieta hranitoare.
Tratamentul oftalmic al zonei zoster oftalmic este stabilit numai de catre medicul oftalmolog.

De ce ai nevoie :

Vitamina B
Vitamina B1 (tiamina)
Mazăre Sparanghel Varză de Bruxelles Semințe de susan Semințe de floarea-soarelui Fistic HeringCiuperci crimini
Seminte de in Spanac

Vitamina B2 (riboflavina) :
ciupercile, spanacul, laptele, pastaile de soia, nucile si ouale.

Vitamina B3 (niacina):
carne alba, carne de miel, alune, cartofi, ton, somon, sparanghel, morcovi, zmeura, pepene galben, vinete, mazare, varza creata.

Vitamina B5 (acidul pantotenic) :
iaurtul, avocado, cartofii dulci, ouale, semintele de floarea-soarelui, conopida, porumbul, varza creata si zaharul

Vitamina B6 (piridoxina) :

cartofii gatiti in coaja, bananele, somonul, carnea de pui, spanacul, avocado, carnea de curcan, fasolea pastai

Vitamina B8 (biotina) :
morcovi, migdale, alune, lapte de capra, lapte de vaca, fructe de padure, ceapa, castraveti, varza

Vitamina B9 (acid folic):
spanacul, apoi semintele de mustar, sparanghelul, rosiile, lintea, citricele, ficatul de pasare

Vitamina B12 (cobalamina):
tonul, somonul, lactatele, fructele de mare, ouale, carnea de pui sau ficatul de porc

Sursa :
https://www.farmaciata.ro/......taminele-b

Poate te pot ajuta tratamentele naturiste, infuzii de salvie, rozmarin, cimbrisor etc.
Gasesti aici :
http://m.adevarul.ro/......index.html