| maradona10 a întrebat:

Vreau sa cresc in musculatura dar si forta cu rezistenta, cum trebuie sa fac? 3 zile pe saptamana sau in fiecare zi cate un exercitiu pentru fiecare grup de muschi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Musculatura se dezvolta cand faci pauza, nu cand lucrezi. Pentru masa, lucrat cu pauza. Pentru forta, fibrare aproape zilnic. Pentru masa, greutati mari, serii putine. Pentru fibrare, greutati mici serii multe. In ambele cazuri te dezvolti si prinzi si forta.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Mai bine mergi la sala acolo vei face tot ce trebuie cu ajutorul instructorului.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Fiind începător forță și masa se vor dezvolta in paralel. După vei alege intre cele 3. Tot ca începător este recomandat antrenamentul Full body, citeste despre el, este simplu, se bazeaza doar pe exercițiile de baza din culturism (care sunt si cele mai eficiente, de altfel). Dar nu uita ca mâncarea înseamnă totul.

| maradona10 explică (pentru BuLaNNNeL):

Ok mersi mult da voi incerca s mananc de 4 -5 ori pe zi si bogat in proteine si carbohidranti si grasimi (mai putin) oricum voi bea si cate un shake (facut de mine) in fiecare zi ii ok? si in shake pun o banana lapte (putin ca ma dernajeaza latoza) unt de arahide si oua posat semifiert fulgi de ovaz ii ok sau ma autodistrug? laughing

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru maradona10):

Nu contează numărul meselor. Contează că la sfârșitul zile sa atingi numărul necesar de proteine, carbo si grasimi (nu neglija grasimile, grăsimile sănătoase minim 60g/zi, maresc nivelul de testosteron, ai nevoie de testo atât la sala cât și în patwinking, ia-l ca pe un pont rolling on the floor ). Dacă ai probleme cu lactoza scoate laptele de Tot. Baga mare.

| xenawarrior a răspuns:

Banuiesc ca ești fata din ceea ce reiese din nume.
Fetele au o problema cu mâncatul, iar pentru masa musculara trebuie sa mănânci în surplus caloric. *scrie pe google fitnessnation calculator calorii și afla de acolo cat ar tb sa mănânci.
*instaleaza aplicația My Fitness Pal și astfel iti urmărești caloriile.
*mananca proteine! Fără proteine, e in zadar. Calculezi nr de kg x 1, 8 și asta e nr de proteine.
Acestea sunt niște sfaturi suplimentare.

Revenind la întrebare. Poți lucra de 4 ori pe săptămână. Într-o zi brațe, in alta picioare, in alta piept cu umeri, in alta spate.
Sunt diferite variante. Eu de exemplu nu prea pot lucra spate cu altceva pentru ca nu mai am chef dupa. Sau de exemplu eu lucrez foarte intens fesierii și după antrenament abia ma mișc.
Lasă - ti timp de recuperare. Nu e in regula in fiecare zi caci ajungi la supraantrenament.

| maradona10 explică (pentru xenawarrior):

Sorry nu vreau sa fiu rau dar maradona a fost un fotbalist argentinian mic de statura si foarte bun nu confunda cu madona cantareata blonda si buna de p... happy sunt baiat