Întrebare recomandată | ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Vreau sa donez sânge. Cum procedez si ce analize se fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

Mergi la centrul de transfuzii.
Analize iti fac ei acolo, daca vrei poti solicita sa ti le elibereze (si sa iti faca complete).
Trebuie sa completezi o foaie cu niste detalii, ti se va face un scurt control in care te intreaba daca ai avut hepatita sau epilepsie sau alte boli, iti vor lua din deget o picatura de sange sa vada daca ai destule globule rosii, albe si restul elementelor din sange si sa iti afle grupa. Dupa care daca ies toate astea ok, donezi sange. Daca nu e coada, tot procesul asta tine maxim 10 minute...
Cand am fost sa donez, in timp ce donam am fost servit si cu ceai rece, doamnele de acolo foarte amabile si dragute. Dupa ce donezi trebuie sa stai 10 minute acolo sub supravegherea lor sa nu faci ceva tampenie si sa ti se faca rau. (Gen sa fumezi, sa alergi, sa te agiti...ca poti lesina). Si dupa asta iti da bonurile de masa si la nevoie scutire.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Si in dimineata aia sa mananci ceva usor si sa te hidratezi foarte foarte bine. Si fara alcool si grasimi/prajeli cu 72 de ore inainte. (Cu grasimile nu prea au treaba, in special alcool sa nu fi consumat). Si 1-2 zile sa nu faci efort prea mare (gen mers la sala, alergat cardio)

Răspuns utilizator avertizat
| AlexCristi97 a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Difera de fiecare persoana. Eu sunt sedentar si nu am o conditie fizica buna si n-am avut nimic. Dupa mine au venit vreo 3 tipi care faceau sala si toti aproape ca au lesinat. Oricum te intreaba la fiecare 30 de secunde daca esti ok si daca simti ca ceva nu e ok gen sa ametesti le spui si opresc imediat. E putin dureros cat donezi pentru ca trebuie sa tot strangi din mana si dureaza vreo 5 minute sa se umple punga aia de sange. Si vreo 2-3 zile dupa aveam mai putina energie in sensul ca fizic ma simteam foarte bine dar se ducea repede energia, dar ma puneam la somn cate 15 minute (ca mie oricum imi place sa fac power-nap-uri) si eram super fresh cand ma trezeam.

In legatura cu bolile, nu iei nimic pentru ca tot ce se foloseste e de unica folosinta si se arunca, nu ai ce sa iei. Si pe langa asta, salvezi niste vieti...

| AlexCristi97 a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Verifica link-ul de la Gretta sa fii sigur ca poti dona in primul rand.

18 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Mergi la Centrul de transfuzii, si acolo ti se va spune mura-n-gura tot ce ai de facut.

| Violleta2022 a răspuns:

Astea sunt conditiile pe care trebuie sa le intrunesti, pentru a dona sange:
http://www.ctsbucuresti.ro/conditii_admisibilitate.html

| CuriousStuff a răspuns:

Ai link cu conditiile ca sa poti dona mai sus, daca le indeplinesti poti sa cauti centrul de transfuzii din orasul tau (donatiile nu se fac la spital cum spunea cineva mai sus) si sa mergi acolo intr-o zi, in functie de program (de obicei e de pe la 8 la 12-13), inainte de donare poti sa mananci ceva usor si nu doar ca poti, ci e chiar indicat. Analize nu trebuie sa-ti faci pentru ca o sa-ti faca ei acolo si nu o sa-ti faca analize complete, o sa-ti faca 3-4 analize care verifica "calitatea sangelui" sa zicem, si inca 3-4 pentru bolile cu transmitere prin sange de genul hepatitelor, sifilis...
Felicitari pentru alegerea facuta.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Iti fac si analize complete daca le soliciti, fiind un drept al donatorului.

| CuriousStuff a răspuns (pentru AlexCristi97):

Asta nu e adevarat, iti fac exact ce analize au ei nevoie. Analize complete ar insemna cheltuieli inutile. Daca esti donator vechi sau ai o problema medicala o sa-ti faca analize pentru acea problema sa vada din ce cauza e si chiar o sa-ti dea tratament, insa din nou, analize doar pentru acea problema, nu pentru toate, iar daca esti donator vechi o data pe an poti sa ceri sa-ti faca un set de analize uzuale, insa in niciun caz nu la fiecare donare si nu la prima donare, si nici aici nu intra chiar toate analizele uzuale, intra doar cateva de la biochimie, adica transaminaze hepatice, colesterol, trigliceride, uree, creatinina si o hemoleucograma, care cica se face la fiecare donare insa mie in afara de hemoglobina nu au putut sa-mi spuna nimic, pentru ca ei au doar cateva trecute in dosarul meu si nu au acces la restul.
Sunt donator, stiu ce zic.

| untu a răspuns:

Pentru a putea dona sange la un centru de tranfuzii sangvine, trebuie sa ai varsta de la 18 la 60 de ani, puls regulat, greutate de peste 50 kilograme, daca nu ati dsuferit in ultimele 6 luni de vreo interventie chirurghicala (opertatii), sa nu ai boli ca diabet, leucemie, etc...), mergeti acolo si ti se vor face niste analize ca sa vada daca suntbune si ce grupa de sange faci parte si pana la urma poti dona linistit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Felicitari pentru initiativa. pe langa gestul frumos, primesti si bonuri. nu faci tu analize. mergi la centrul de donare si iti spune acolo daca esti eligibil sau nu. bafta

| Zabbyel a răspuns:

Cu spitalele din ziua de azi, ai putea iesi cu boli infectuoase, din spitale, stai linistit, si nu dona nimic, evita spitalele sau...

| Betty12345678 a răspuns:

Mergi la spital

Răspuns utilizator avertizat
| tehno125482 a răspuns:

Mergi la centrul de transfuzii.
Analize iti fac ei acolo, daca vrei poti solicita sa ti le elibereze (si sa iti faca complete).
Trebuie sa completezi o foaie cu niste detalii, ti se va face un scurt control in care te intreaba daca ai avut hepatita sau epilepsie sau alte boli, iti vor lua din deget o picatura de sange sa vada daca ai destule globule rosii, albe si restul elementelor din sange si sa iti afle grupa. Dupa care daca ies toate astea ok, donezi sange. Daca nu e coada, tot procesul asta tine maxim 10 minute...
Cand am fost sa donez, in timp ce donam am fost servit si cu ceai rece, doamnele de acolo foarte amabile si dragute. Dupa ce donezi trebuie sa stai 10 minute acolo sub supravegherea lor sa nu faci ceva tampenie si sa ti se faca rau. (Gen sa fumezi, sa alergi, sa te agiti...ca poti lesina). Si dupa asta iti da bonurile de masa si la nevoie scutire.

Răspuns utilizator avertizat
| CrocodilescuMihaita a răspuns:

In primul rand avem nevoie de oleaca de urina intr-un borcanel iar sangele va fi tras intr-o seringa cu ac

| Victor_Marinescu_1996 a răspuns:

Nu faci analize, te duci la o clinica din orașul tau sau spital si le spui ca vrei sa donezi sânge, iar ei iti fac analize dupa ce ti au luat.