| Wheizii a întrebat:

Vreau sa fac numai dusuri cu apa rece dimineata inainte de liceu, pe la6:30 deci... am citit pe internet ca e super benefic pentru corp, dar daca racesc, pot sa racesc daca fac dus cu apa rece? daca da, cum? Exista dezavantaje in a face dus cu apa rece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| user123654 a răspuns:

În ciuda a ceea ce „se spune" (inclusiv comentariile de aici), faptul că dușul rece este benefic a fost demonstrat științific: te trezești mai repede dimineața, e revigorant, îți dă energie, îmbunătățește circulația sângelui și sistemul imunitar și poate reduce depresia. Nu se face pneumonie din așa ceva și nu răcești în niciun fel (indiferent de vremea de afară, că e caniculă sau nu...). De asemenea, nu va exista șoc hipotermic, atâta timp cât nu stai cu orele în duș (ceea ce nu cred că faci, pentru că trebuie să ajungi și tu la cursuri, nu? laughing ). Deci nu ajungi la niciun spital. (Dar de ce să nu ne dăm cu părerea în necunoștință de cauză?)

Dacă ai ajuns la această decizie, ai citit deja beneficiile dușului rece, bănuiesc. Singura contraindicație ar fi să nu faci asta dacă ai probleme de sănătate (cardiace, pulmonare etc.). Altfel, go for it.

| DavidoffUser a răspuns (pentru user123654):

Da-mi demonstratia stiintifica si articolul.

| user123654 a răspuns (pentru DavidoffUser):

După cum te-ai exprimat, pari destul de agresiv. Nu te mai inflama așa. În plus, nici nu ești hotărât. Întâi zici că faci pneumonie și intri în șoc hipotermic, apoi îl/o îndemni totuși să facă duș rece. Ne hotărâm și noi?!

| DavidoffUser a răspuns (pentru user123654):

Lasa tu fotbalistii care-s sportivi profesionisti si verificati regulat si armata care face tot la fel, noi vorbim despre persoane normale care nu-si fac controale medicale regulate si vrem dus rece si baie cu gheata.
Mai citeste o data ce comentariu am dat si inca astept demonstratia stiintifica medicala( nu pareri) cum ca dusul rece facut in fiecare zi ar avea efecte pozitive pe termen lung.

| user123654 a răspuns (pentru DavidoffUser):

Sportivii nu sunt „persoane normale"? Sunt anormale? laughing Poate n-ai aflat încă, dar recomandat e să îți faci controale medicale regulate, fie că ești sportiv de performanță sau nu. În plus, mă confuzi cu alt user. Tocmai de aceea, văzând că nu ești deloc atent (deși tu pe mine mă acuzi că nu am acordat atenție comentariului tău), citește mai bine ultimul meu comentariu. Dacă mai ai alte nelămuriri, n-ai decât să discuți cu un medic sau să pui mâna pe o revistă de specialitate, unde vei găsi „demonstrația științifică". Eu mă retrag din discuție.

| DavidoffUser a răspuns (pentru user123654):

Aaa, sa vorbesc cu un medic acum.Pai n-ai zis tu ca s-a demonstrat stiintific?
Da, sportivii sunt oameni anormali, ies din tiparul omului normal, average, cum vrei tu sa-i spui, eu nu pot de exemplu sa alerg 30 de kilometri in 3 pe 4(daca stii ce inseamna) sau sa fac antrenamente cu o echipa din NFL sau sa ma bat cu Mayweather etc.
Baia cu gheata, cryoterapia, se fac in medii controlate si nu-ti recomanda nimeni asa ceva daca ai probleme.

| Wheizii explică (pentru user123654):

Tipule atât îți zic, ai câștigat si respectul meu pe lângă funda, sa te lămuresc puțin, e aiurea ca toți oamenii de mai sus mi-au spus informații nefondate, fara să susțină ce spun cu vreun link/argument... ceva acolo. Eu bolnav clar nu sunt, m-am re-documentat și o să continui cu dușurile reci. Ai un vocabular foarte fain și pari inteligent

| user123654 a răspuns (pentru Wheizii):

Mulțumesc! big grin

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pe net nu prea se gasesc informatii medicale pentru utilizatori de rand. pe siteurile de specialitate poti gasi literatura medicala de calitate, dar 99% din siteurile cu sfaturi sunt prostii inventate de oameni care nu au nici un fel de date medicale. Nu este absolut deloc beneifc sa faci dus cu apa rece, iti poatesacdea imunitatea si sa faci infectii si nici nu te speli ca lumea (trebuie inainte sa faci un dus normal, cu apa calda si sapun pentru igiena). Poate fi un hobby, o ciudatenie de a ta, dar nu te va ajuta cu nimic, Dezavantajul este ca prin vasoconstrictia indusa de apa rece imunitatea locala scade si poti face diferite infectii.

| Kogaion a răspuns (pentru Brigaela):

Si sportivii de performanta de ce fac toti dusuri reci? Am vazut la majoritatea fotbalistilor cum fac dusuri reci si in cantonamente intra in butoaie cu gheata, banuiesc ca stiu ei ceva, nu cred ca au citit pe net ca e bun si gata fac si ei, nu? Pe langa asta, tata mi-a spus ca in armata faceau dus NUMAI cu apa rece si nu a murit nimeni, deci?

| user123654 a răspuns (pentru Brigaela):

Ce m-a deranjat pe mine la comentariile respective a fost că acele persoane susțin cu tărie că nu e bun dușul rece, ceea ce denotă că nu sunt deloc informate. Pentru că dacă dai o căutare pe Google, poți găsi - printre multe articole scrise de oameni care au încercat treaba asta - articole scrise de medici, publicate pe site-uri medicale. Probabil că „demonstrația științifică" a fost publicată în reviste de specialitate și nu pe net. Cât despre vasoconstricție, eu am menționat că, dacă ai unele probleme de sănătate, nu ai voie să faci asta, pentru că atunci da, te poți îmbolnăvi mai rău.

| Brigaela a răspuns (pentru Kogaion):

Nu stiu unde ai auzit tu ca sportivii de performanta fac dusuri reci, banuiesc ca e tot folclor. Cand faceam cursul de medicina sportiva am intalnit mult sportivi de performanta, nici unul nu facea in mod obisnuit dusuri reci.
E adevarat, in armata se face multa economie, nu se dadea apa calda pe ideea: de ce sa cheltuim sa incalzim apa pentru soldati, lasa ca n-o sa moara ei. Sigur ca nu mureau, dar nici bine nu le era.
E decizia ta daca faci asta, evident ca cel mai probabil n-o sa mori, voiam doar sa stii ca nu iti va aduce nici un avantaj, ci doar mici dezavantaje

| DavidoffUser a răspuns:

Dai in pneumonie daca repeti asa ceva in fiecare zi, mai ales dimineata de sub patura...
Nici vara nu se recomanda asa ceva, cum ai deschis dusul, cum apa rece peste tot, poti face un soc hipotermic.
Daca neaparat vrei sa faci ca asa ai vazut ca e bine, incearca cu apa calda>calduta>spre rece>etc pana se invata corpul.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Nu fac asta! Poti ajunge in spital. Da, e benefic intr-o anumita masura, cand afara e canicula.

| mary2016 a răspuns:

Whaat?!