| John321 a întrebat:

Vreau sa întreb pe cine a fost la operatie pe timp de pandemie.Cum se face operația? Îți face test Covid?
La hernia inghinala cât durează operația?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am fost de 3 ori internat pe pandemie. M-au primit la triaj unde mi-au facut test covid. M-au internat intr-o sectie tampon pana seara cand mi-a venit raspunsul ca sunt negativ si m-au mutat apoi in sectia chirurgie. Cu hernia nu stiu cat dureaza. Oricum nu-i important pentru ca te adoarme si nu stii nimic pana te trezeste. Important este ce vei face dupa. Nu vei mai avea voie sa faci efort, sa ridici greutati. Eu am o eventratie la burta (e cam acelasi lucru) si stiu ca atat cat voi mai trai nu mai am voie sa rdic peste 5 Kg. Atentie mare la sfaturile medicului! Chiar te rog sa-l intrebi daca nu este prea vorbaret.

| John321 explică (pentru Salontanul):

De care test se face din acela antigen?

| Salontanul a răspuns (pentru John321):

Eu am facut test din acela prin recoltare de exudat faringian si nazal (cred ca fost test PCR!). Acum nu stiu cum se face la voi. Eu stau intr-un oras mai mic.

| John321 explică (pentru Salontanul):

Dar nu ți-a dat de ales?

| Salontanul a răspuns (pentru John321):

Nu! Au spus ca nu au altceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Operatia de hernie inghinala dureaza 30-40 minute si se face sub anestezie generala.
Te-ai focusat sa deschizi 10 topice cu acelasi subiect si nu ai citit nimic din ce ti-am raspuns in ele.
In linkul pus de mine descrie operatia, inclusiv cat duraeza si ce ti se intampla.

https://www.tpu.ro/......iv-5-luni/

| John321 explică (pentru Violleta2022):

Operația clasică se face sub anestezie rahidiană?

| Violleta2022 a răspuns (pentru John321):

Asta este decizia medicului ce fel de anestezie iti face, dar nu-ti fa probleme ca nu vei avea dureri, deloc.

| Frank51 a răspuns:

Crezi că din cauza la covid se schimba radical procedurile operațiilor? laughing

E aceeași chestie, doar ca îți face test înainte să mergi, orice operație cu anestezie generală te va afecta încât să stai cateva zile internat.