| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma lungesc in picioare? Merge daca ma plimb cu bicicleta zilnic si fac exercitii stretching? sa par si eu mai inalt am 16 ani 1, 72 cm 64 kg fac sala dar nu ridic deasupra capului sa apese pe coloana.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Buna.
Exercitiile de stretching sunt o optiune foarte buna, mai ales pentru articulatii si glezne. Este important sa iti intinzi corpul inainte si dupa orice forma de exercitii fizice. Cresterea are loc in urma secretiei hormonului glandei pituitare, numit hormonul uman de crestere, in creier. Exercitiile de stretching ajuta ca acest hormon sa ajunga in toate partile corpului.

Alergarea are un efect-minune asupra organismului, iti aminteste Ayushveda.

Iti poti pune corpul la treaba in diferite moduri. Poti lega greutati mici de glezne si apoi sa le lovesti cu piciorul. Aceste exercitii trebuie facute doar in prezenta unui antrenor. De asemenea, persoanele care au suferit accidentari la genunchi ar trebui sa nu uite aceasta varianta.

Patru modalitati naturale de a creste in inaltime

Consulta un specialist pentru a realiza un plan de exercitii care sa te ajute in consolidarea stomacului si a muschilor spatelui, care au legatura directa cu inaltimea.

Si exercitiile cardio si aerobicul te pot ajuta sa cresti. Pentru a face acest lucru mai distractiv poti merge la o sala de gimnastica pentru a le pune in aplicare.

Ciclismul si inotul reprezinta alte modalitati de a-ti atinge scopul. Si nu uita de odihna. Este obligatoriu sa te dormi dupa ce ai avut parte de activitate fizica intensa.

Ca o regula principala, ar trebui sa nu uiti sa stai departe de produsele fast-food, ci sa iti indrepti atentia catre lactate, fructe si legume.
Sper ca te-am ajutat.

| JulieAndreeaB a răspuns:

Baschetul e bun. in plus tu esti in plina perioada a adolescentei. corpul tau sufera numeroase modificari, iar noi crestem pana la varsta de 21 de ani.