| frum a întrebat:

Vreau sa ma schimb. Vreau sa ma linistesc. Sunt o persoana impulsiva, perfectionista, agitata. Dar am obosit.
Da, am 27 de ani, sunt fata, iar tuturor le e frica de mine. Pentru ca sunt vesnic nemultumita si mereu comentez, nimic din ce fac altii nu imi e bine, iar lumea prefera sa nu mai aiba de a face cu mine, inclusiv prietenii, parintii...
Insa de multe ori, cand stau singura cu mine stiu ca nu am dreptate si imi dau seama cat de mult gresesc pentru ca nu inteleg oamenii si nu ii accept asa cum sunt. Imi doresc sa fiu multumita cu tot ce fac altii, sa nu mai comentez, lumea sa isi doreasca sa vina la mine nu sa fuga de mine. Imi doresc atat de mult pentru ca am obosit sa fiu asa.
Nu stiu de unde sa incep cu schimbarea pentru ca incet incet am indepartat pe toata lumea... Vreau sa invat sa fiu buna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| adryang78 a răspuns:

Problema ta vine din lipsa echilibrului interior. Nicio carte nu te poate învăța cum să-l obții, puterea asta vine din interior, trebuie doar voință. Este un pas important înainte faptul că te-ai analizat suficient de profund încât să-ți dai seama ce anume trebuie să schimbi. Reține însă că oamenii NU se pot schimba fundamental, caracterul este ceva cu care te naști. Peste el, de-a lungul timpului, se aplică straturi de civilizație formate din educație, norme sociale etc. DAR o persoană se poate schimba la nivel comportamental, prin voință și atenție.
Există o parabolă foarte interesantă. Un învățat povestea discipolilor că în fiecare om se luptă doi lupi, unul alb și unul negru. Unul dintre discipoli întreabă "și care dintre ei câștigă?"
Învățatul răspunde: "cel pe care-l hrănești". happy
Drumul nostru în viață este marcat de alegerile pe care le facem. Fiecare alegere este o răscruce de drumuri, fiecare drum duce într-o direcție ușor diferită.
Prin autocontrol vei reuși până la urmă să te schimbi, la nivel comportamental. Ignoră primele impulsuri, cele de răutate, de contradicție etc. și acordă-ți timp de gândire înainte să condamni pe cineva. Nu este bine nici să treci în extrema cealaltă și să fii întotdeauna de acord cu ceilalți, fiindcă nu întotdeauna au dreptate. Principalul este să găsești un echilibru și atunci vei fi fericită.

9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Felicitari,asa e si tatal meu, e zodia fecioara.Nimic nu e bine ce fac restul, luna de pe cer daca ii aduc, vrea si 2 stele.Am incetat in a il mai face fericit.Imi vad de fericirea mea, eu find un scorpion la dreptu miserupist.P.S ce zodie ai? acceptate asa cum esti, nimeni altcienva nu te va accepta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta, dar imi pare bine ca te cunosti si stii care este problema. Da, unele persoane... nu merita sa fie aprobate, altele au niste idei absolut idioare, altele sunt dezgustatoare, altele nu gandesc bine... dar asa stau lucrurile. Vand doar aceste parti negative, ele o sa ramana mereu si o sa persiste in societate. Deci nu poti sa schimbi asta.
Nu esti de acord cu ei? Nu trebuie sa fii mereu de acord, daca ceva nu iti place atunci nu trebuie sa faci acel lucru, decat daca vrei tu.

Legat de ceea ce faci, incearca sa citesti- Eckhart Tolle "Un pamant nou". Acolo citeaza foarte bine definitia de roluri pe care le ocupam in viata de zi cu zi, de la rolul de fica, prieten, parinte, etc.

In rest, fii mai deschisa. Gandeste-te ca toate lucrurile trec, toti murim, nimic nu mai conteaza dupa, indiferent de ce faci acum. Trezeste-te intr-o dimineata, uite... maine, si spune ca in ziua asta nu o sa te supere absolut nimic. Chiar daca apare ceva incearca sa nu te superi, doar zambeste si treci mai departe. Totul o sa fie bine.

Succes.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai nevoie de cineva. Restul sunt discutii fara noima. Dupa ce ai rezolvat asta vei vedea ca totul capata o cu totul alta perspectiva.

| frum explică (pentru GabiDumitrescu):

Bun. Te oferi?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru frum):

Da, dar nu garantez performanta optima de la inceput, dat fiind ca mariajul meu e praf si sexul a fost jalnic de vreo citiva ani incoace astfel incit am ajuns sa am un libido negativ daca pot sa ii zic asa. ASL pls? happy

| frum explică (pentru GabiDumitrescu):

Il facem pozitiv. 27 F Cluj

| frum explică (pentru GabiDumitrescu):

Ne putem ajuta reciproc

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru frum):

Fml, distanta e mai mare decat lungimea mea, si daca ii pun prelungitor. Din pacate ne despart niste munti si vreo cateva sute de kilometri... P.S. Da' cu ala care nu te mai cerea de nevasta cum sta treaba?

| anonimg a răspuns:

Cartea aceasta te va ajuta:
https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus
Dacă o dai deoparte, vei da ajutorul potrivit.

| Donsavas a răspuns:

Iti trebuie un control la un psiholog clinician+ psihiatru

| Panamax a răspuns:

Lucrul cel mai greu din lume este autocontrolul.Filozofi si credinciosi din toate timpurile au esuat in fata lui.Asa ca poti sa stai linistita. Drumul este lung si anevoios in lupta cu tine însăți.
Pori sa citesti povestile din Biblie, sau din Bhagavad Gita, carti scrise de orice maestru spiritual, nimeni nu poate duce lupta in locul tau.
Nici macar evreul ala mic la care se roaga indoctrinatii astia incuiati.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Agitată, impulsiva, nemulțumită = frustrări. Sa te schimbi, n-are rost. În schimb, cauta echilibrul ala interior, dezvolta-ti autocontrolul la un nivel superior. Gandeste-te la cuvântul frustrare, cauta bine, in tine.

| Raducons a răspuns:

Eu zic ca nu te poti schimba, e o problema psihica te crezi superioara celorlalti si poate chiar arati bine, mai stii sa faci si lucruri pe care altii nu le pot face, slabe sanse de vindecare ai.Incearca sa tolerezi cat poti si gandeste te ca e mai bine sa fii asa decat sa rada altii de tine si sa te desconsidere ei.

| frum explică (pentru Raducons):

Da...arat bine...stiu sa fac de toate. Dar nu mai vreau sa ma simt superioara pentru ca NU sunt fericita. Vreau sa fiu fericita si la fel ca toti ceilalti.

| Raducons a răspuns (pentru frum):

Poate si altii te au desconsiderat pe tine candva, la scoala colegii, e ceva,La mine mi se trage cred ca de la scoala,cand eram mic ma loveau toti si ma porecleau, surorile mele se fereau sa iasa cu mine undeva, si toate pentru ca nu eram asa de ingrijit si acum am ajuns sa ii urasc pe toti Stii ca haina il face om nu fizicul, dar eu nu am stiut asta atunci, acum vad altfel lucrurile

| Marbea a răspuns:

In primul rand trebuie sa te gandesti ca acest comportament este autodisctructiv. Incearca sa te controlezi, stiu ca va fi foarte greu la inceput, dar incepe cu pasi mici. Incearca sa vezi dincolo de parerile tale, sa tii cont de ale celorlalti si sa gandesti din punctul lor de vedere. Pe oameni nu ii poti schimba, nici macar pe cei apropiati, fiecare e asa cum e si trebuie acceptati. Incearca
sa faci meditatii, introspectii in interiorul tau si incearca sa te iubesti in primul rand pe tine si sa te accepti si apoi va veni acceptarea si pentru ceilalti. Considera ca esti om si nu poti avea intotdeauna dreptate asa ca atunci cand simti ca te enervezi respira adanc si nu zi nimic din ce aveai de gand. Pur si simplu stai si vizualizeaza starea ta si fa un pas in spate. Un lucru bun este ca ti-ai dat seama de asta, asa ca mergi in continuare si in loc sa fii uracioasa, fii draguta si va fi mult mai bine!