| llleo a întrebat:

Vreau sa-mi fac operatia pentru deviația de sept. E o problema s-o fac in perioada asta? Ma refer la pandemie, la doctori etc.
Si pentru cei care si au făcut-o: unde stau in momentul de fata cam circula prafu', e o problema praful după operație? Afectează intr-un fel? Of ce viata mama mama

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Dandinelle a răspuns:

Eu m-am operat vara, doar pentru că am contactat doctorul in primăvară și au durat programările etc. După operație nu am avut probleme cu praful deși stau la o strada foarte circulata și am praf în casă aproape constant.
Recuperarea e dureroasă și sper sa ceri medicamente tari pentru ea pentru că vei răci. Până se obișnuiește corpul cu noul "nas" o sa ai o sensibilitate crescuta la frig, curent etc.

| vmalex21 a răspuns:

Nu e absolut nicio problema.SI eu eu o sa ma operez pentru deviatie de sept in curând.In lunile mai reci riscul de sangerari este mai mic.Cu praful e o problema, va trebui sa iti protejezi nasul in prima luna macar.Te operezi într-un spital de stat sau la privat?

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns:

Stai potolită! Te opereze peste câteva luni daca nu e urgent.In mod normal cea mai buna perioada este primavara-martie