| thechangeman a întrebat:

Vreau sa-mi fac un tatuaj si vreau sa stiu daca doare asa rau si am inteles ca sunt anumite zone in care nu te doare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IllegalRosex3 a răspuns:

Salut! Tatuarea poate fi o experienta destul de dureroasa mai ales daca pielea ta este sensibila si daca pragul de durere pe care o poti suporta este destul de scazut. Da, sunt anume zone ale corpului unde simti mici intepaturi. Acelea sunt: exteriorul umarului, spate, gat, antebrat si clavicula.
Exteriorul umarului:
Din toate locurile de pe corp, acesta este locul cel mai putin dureros pentru tatuare, sensibilitatea acestei zone fiind foarte mica. Cantitatea de muschi si grasime prezente pe aceasta parte a corpului face tatuarea o experienta aproape nedureroasa si, ca urmare, acesta este un loc frecvent ales de oameni.
Spate:
Spatele este considerat o zona cu durere scazuta din cauza densitatii mai mici de terminatii nervoase pe spate. Asa cum sigur ati observat, atingerile line pe spate nici nu sunt complet resimtite. Acest lucru se datoreaza prezentei unui numar mai mic de receptori de atingere pe spatele unui corp uman. Ca urmare, durerea experimentata in aceasta zona pe durata tatuarii este destul de redusa.
Gat:
Partea din spate a gatului este un loc foarte popular pentru tatuaje, si cu cat mai jos se indeparteaza acul de-a lungul gatului, cu atat mai mica va fi durerea. Oasele devin mai mici in partea inferioara a gatului si inceputul coloanei vertebrale, partea carnoasa de deasupra acestor oase fiind un loc mai putin dureros.
Antebrat:
Antebratul este a zona delicata a corpului pentru majoritatea oamenilor. Orice zona care este sensibila va provoca durere mai mare decat alte zone. Ca urmare, unii oameni pot experimenta durere extrema in timp ce sunt tatuati pe antebrat iar alte persoane pot avea dureri moderate. Din nou, intregul calvar depinde mai mult de nivelul de toleranta la durere al persoanei.
Clavicula:
Este de la sine inteles ca orice zona de pe corp unde pielea este subtire si oasele sunt iesite la suprafata va fi ranita intr-o mai mare masura. Claviculele sunt locuri bune pentru tatuaje datorita faptului ca aveti posibilitatea sa le acoperiti sau sa le afisati atunci cand doriti. Infingerea acului in aceasta zona o veti simti ca o arsura intensa.
ATENTIE! Nu te tatua in zona coastelor fiinda sunt foarte sensibile, raspunzand la orice atingere. Banuiesc ca nu ti-ai mai facut pana acum vreun tatuaj si de aceea iti recomand sa nu ti-l faci in zona coastelor pentru ca ar putea fi si ultimul tatuaj. Sper ca ti-am fost de folos!winking

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| PookieBear a răspuns:

Salut! eu am un mic tatuaj pe incheietura mainii stangi(semnul infinitului),pai nu doare chiar atat de tare,e mai mult discomfort,simti ca o mica arsura dar dureaza foarte putin!,da e adevarat,zonele in care doare mai PUTIN is alea unde nu ai oase imediat sub piele(coapse,gamba, gat, pe mana etc), doare de exemplu daca iti faci pe lateralele toracelui(pe coaste), genunchi etc.Totusi daca iti faci ai grija unde, sa fie un salon specializat care sa respecte normele de igiena si de siguranta!

| ionut2424 a răspuns:

Salut.prietene mi-am facut si eu unu acum doua saptamani, l-am facut in Olanda, da doare, dar depinde de zona si marimea tatuajului.de exemplu pe abdomen doare cam rau.depinde unde il faci si cine.dar nu este o durere insuportabila.stai linistit.asa ziceam si eu la inceput, ca o sa ma doara de mor, nu a fost asa, m-a durut destul de rau pot sa zic, dar e suportabila durerea.bafta

| Impresiicapedorobanti a răspuns:

Am tatuaj asa ca iti spun din experienta. Cand iti faci tatuaj simti ca iti amorteste locu unde il faci, nu te doare, acum depinde si unde vrei sa il faci, de exemplu daca il faci pe mana(oriunde) nu te doare nicaieri, daca il faci pe abdomen/burta te doare pentru ca pielea este mai sensibila, un loc unde te doare este daca iti faci unde is oasele din corp si deasupra doar piele. Daca vrei sa faci tatuaj unde nu te doare recomand bratele, spatele si pe gambe. Mult succes si sa iti iasa cat mai frumos!

| thechangeman explică (pentru IllegalRosex3):

Si eu ma gandeam sa imi fac un tatuaj cu stele care vine de pe gat pana pe cap deasupra urechi, oricum merci mult

| IllegalRosex3 a răspuns (pentru thechangeman):

Cu placere! Si altadata

| Foxxy1408 a răspuns:

Pana acum am 3 tatuaje... Si in curand mi-l voi face si pe al 4!