| xr0sioRx a întrebat:

Vreau sa pun masa pe mine, grasimee, sa ma ingras. Am fost la medic, mi-a recomandat niste vitamine, dar sincer sa fiu nu vad sa aiba vreun efect. Ma gandeam ca cumpar un gainer, sa-l consum inainte de masa, corpul isi ia din el caloriile necesare iar mancare pe care o voi manca sa se depuna. Ce spuneti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Marius9555 a răspuns:

Salut. E importanta varsta ta si motivul pentru care vrei sa te ingrasi. Daca faci sport atunci automat vei manca mai mult pentru ca arzi mai multe calorii. Incearca sa mananci minim 3 mese pe zi,fereste.te de zahar,sau carboxidrati complecsi (adica paine,paste,pateuri,mezeluri,fast food,piza, sucuri) pentru ca corpul le digera repede si nu au proprietati. Incearca o alimentatie mai bogata in proteine adica carne, oua, lapte, iaurt, nuci sau alune. Daca esti tanar (sub 18 ani) si doar vrei masa atunci stai linistit pentru ca corpul e inca intr-o schimbare continua si ai tot timpul din lume. Nu manca haotic acum doar ca sa pui pe tine pentru ca s.ar pitea sa regreti si ai tot timpul sa te ingrasi. Toti vrem sa reversam procesul big grin Cat despre vitamine, eu nu sugerez. Sunt foarte.multe articole care atesta ca nu sunt sanatoase, avand concentratii masive pe care corpul nu ti le poate asimila efectiv si chiar sunt daunatoare daca le iei in cantitati mari si nesupraveghat. Spor.

| xr0sioRx explică:

Am aproape 19 ani. 60 kg si 1.73 inaltime, nu am aproape deloc rezistenta si sunt prea "subtire", vitaminele mi au fost recomandate de medic. Multumesc de sfaturi.

| Kefry a răspuns:

Dacă îmi permiți ai o greșeală. De carbohidrați simpli să se ferească, nu de cei complecși. Cei complecși sunt cei buni. Mai documentează-te!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum să pui mă masa pe tine? Pune te tu sub masălaughing

| Violleta2022 a răspuns:

Efectule vitaminelor il vezi in 2-3 luni dupa ce le-ai luat, nu in timp ce le iei.
De fapt, vitaminele nu ingrasa, doar cresc sistemul imunitar si-l ajuta sa lupte cu problemele de sanatate, daca ele exista.
Dar, ca sa te ingrasi, trebuie sa manaci sanatos, mancare cu multe calorii. Ori daca tu continui sa manaci portii mici de mancare, sau mancare cu foarte putine calorii, nu reusesti decat sa te mentii la greutatea actuala, fara sa pui nimic pe tine.
Sfatul meu este sa dublezi portiile de mancare, fata de ce manaci acum!

| Kefry a răspuns:

Esti ectomorf, dupa cum te descrii. Esti genul care are arderi foarte mari. Ti-ar trebui 3-4000kcal zilnice.

| xr0sioRx explică (pentru Kefry):

Deci cu gainerul ala care contine peste 1000calorii + mancarea ar trebui sa aiba efect.