| Anonim5084689 a întrebat:

Vreau sa pun o întrebare pe care am mai pus-o si NU am fost lamurit destul. Timp de 3 ani am avut probleme cu stresul cronic si am suferit niste schimbări asupra pielii si aspectului fizic in general..shimbari cum ar fi cearcane negre plus riduri sub ochi, cosuri, puncte negre si albe plus pori dilatati..si tenul e foarte urat si inchis la culoare plus roseata. Nu mai este fin si cu aspect frumos..as vrea sa stiu daca aceste efecte ale stresului se pot repara, sa arat ca inainte. Daca se rezolva singure sau trebuie sa merg la dermatolog sau daca se mai pot trata sa nu fie pentru totdeuna..am cautat si pe net pe o grămadă de site-uri dar nu am gasit ce cautam plus ca ma jenez sa merg la doctor sa explic toate astea..de asta apelez la voi..va mentionez ca sunt baiat si am 23 de ani, nu am fumat niciodată, nu beau alcool si nici cafea..deci vreau sa imi spuneti clar DACA PROBLEMELE CAUZATE DE STRESUL CRONIC SE REZOLVA DE LA SINE SAU TREBUIE SA MERG LA MEDIC?
Vreau sa imi raspundeti clar si fara ocolisuri. Mulțumesc dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| llllraullll a răspuns:

Nimic nu se rezolva de la sine. Ai grija la alimentatie, caci conteaza foarte mult ce consumi. Ai grija, totodata, la orele de somn, trebuie sa dormi macar 8 ore si sa ai grija in ce pozitie dormi. Conecteaza-te cu natura, plimba-te prin zone in care aerul este curat, sa iti eliberezi mintea de ganduri negative. Nu poti sa bati din palme si sa iti treaca toate problemele, trebuie sa te confrunti cu ele.
Invata sa te apreciezi asa cum esti, sa ai grija de tine si doar asa vor aparea ceva rezultate vizibile.
Prima data trebuie sa iti rezolvi problema cu anxietatea si depresia, apoi problemele cu aspectul fizic vor trece de la sine. Gandeste-te bine la orice decizie mica pe care o iei: iti va aduce un beneficiu cu adevarat sau nu?
Mult succes!

| Anonim5084689 explică (pentru llllraullll):

Problema cu anxietatea si depresia le am din nastere mostenite genetic si e cam greu sa scap de ele

| llllraullll a răspuns (pentru Anonim5084689):

Aici tine cont de tine cat de mult iti dai interesul, nimic nu este imposibil. Sunt multi, de exemplu care au probleme cu greutatea mostenite, dar tot le fac fata problemelor prin multa munca si perseverenta. Deci totul tine de tine.

| Anonim5084689 explică (pentru llllraullll):

Cu stresul nu prea mai am probleme..de un an ma simt bine dar cu anxietatea e mai greu.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la stres poți ajunge și la boli foarte grave precum diabetul sau bolile autoimune psoriazisul de exemplu sau lupusul de astea nu o sa mai scapi niciodată mergi urgent la medic și rezolva problema cu stresul dacă tratezi cauza tratezi și efectul dacă tratezi efectu da nu cauza nu ai făcut nimic.

| Speranta12 a răspuns:

"vreau sa imi spuneti clar DACA PROBLEMELE CAUZATE DE STRESUL CRONIC SE REZOLVA DE LA SINE SAU TREBUIE SA MERG LA MEDIC?"

Mai baiatule, tu ai citit macar cu voce tare această întrebare sa auzi cum suna? Nu ti se pare deloc cat de grav suna? Nu mai are rost intrebarea. Raspunsul este evident da, este evident ca trebuie sa mergi la medic, Doamne!

"ma jenez sa merg la doctor sa explic toate astea..de asta apelez la voi" - Numai romani inapoiati care se sfiesc, maram, si care ajung sa puna din naivitate pe acelasi rang "Expertii TPU" cu rangul unui doctor. Vai de capul meu, ma doare capul cand aud asa ineptii.

| Anonim5084689 explică (pentru Speranta12):

Mulțumesc pentru raspunsul tau..eu voiam sa vad daca mai sunt persoane care au trecut prin ce trec eu si sa vad si părerea lor..si da mi-e jena sa merg la medic sa spun aceasta in trebare pentru ca este o problema estetica si pentru un băiat e destul de jenant, de obicei fetele vin cu aceste probleme si nu vreau sa par narcisist sau cumva, dar na. si oricum o sa merg la dermatolog..plus ca am si probleme foarte mari si cu anxietatea sociala si ma incurca foarte mult.

| Speranta12 a răspuns (pentru Anonim5084689):

Pai, atunci e destul de serios. Lasa jena, ca se agraveaza.

| Speranta12 a răspuns (pentru Anonim5084689):

Si ce urat e sa spui "de obicei fetele vin cu aceste probleme". Hai sa-ti spun eu ceva. Daca tot faci referinta la fete, atunci sa stii ca un baietel cu astfel de jena e mai stanjenitor decat fetele care vin la doctor cu probleme de alea.

| Anonim5084689 explică (pentru Speranta12):

Pentru o fata e normal asa ceva.dar oricum am sa merg la doctor dar mai vreau sa aud si parerile celor de pe TPU?

| Speranta12 a răspuns (pentru Anonim5084689):

"Pentru o fata e normal asa ceva"

Nu stii tu ce e normal pentru o fata.

"vreau sa aud si parerile celor de pe TPU"

Parerile celor de pe TPU nu echivaleaza cu cea a unui medic.