| chiftelutacrocanta a întrebat:

Vreau sa slabesc 20 de kilograme,credeti ca intr-un an voi putea slabi atat fara sa tin vreo dieta si doar band mai multa apa, mancand mai multe fructe si plimbandu-ma mai mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu e exclus.

| metehne a răspuns:

Ptr a slabi un număr mare de kg, trebuie să îmbini mâncatul sănătos cu sportul. Nu trebuie sa renunți de tot la alimentele preferate, dar poți sa îți obișnuiești stomacul sa mănânce des și puțin. Și plimbările sunt bune, urcatul scărilor, saritul corzii, cardio etc

Retine ca și fructele in exces pot îngrășa, asa ca trebuie sa fii foarte atenta la ce alimente consumi.

Multă bafta!

| RAY a răspuns:

Articol original https://www.healthline.com/......r-appetite

1,Manca destule proteine http://www.steroizi.ro/nutritie-sportiva/20-de-alimente-bogate-in-proteine/
A creste proteinele din dieta ta te vei simti mai mult timp saturata astfel la urmatoare masa vei manca mai putin plus ca ajuta la arderea grasimilor

Studiu
De exemplu, un studiu doua grupuri, doua dejunuri identice în calorii: una constând din ouă, cealaltă de covrigi.

Participanții care au luat micul dejun au pierdut cu 65% mai multă greutate și cu 16% mai multă grăsime corporală în perioada de studiu de opt săptămâni (3).

În plus, un aport ridicat de proteine poate ajuta la prevenirea pierderii musculare atunci când calorii zilnice sunt reduse pentru scăderea în greutate (4).

Creșterea proteinei aproximativ 20-30% din consumul total de calorii sau 0, 45-0, 55 g / lb greutate corporală (1, 0-1, 2 g / kg) pare suficientă pentru a oferi beneficiile (4).
important

Obținerea de proteine suficiente în dieta ta poate contribui la promovarea pierderii în greutate, parțial prin scăderea apetitului.

2, Manca mai multe fibre http://foodstory.stirileprotv.ro/......e-in-fibre

3,Manca mai multe supe, ciorbe, un studiu a demonstrat ca foametea sa redus cu 38% cand au mancat mancare lichida vs solida

4, Bea cafea, reduce foametea
5, Bea 2 l de apa pe zi
6, Cercetările arată că practicarea atenției în timpul meselor poate ajuta oamenii să experimenteze mai multă plăcere în timp ce mănâncă. Acest lucru poate contribui la menținerea concentrării asupra calității, mai degrabă decât asupra cantității, și reduce comportamentul alimentar
7, Ciocolata neagra este buna ia inhiba pofta de dulce, mancare
8, Mănâncă niște ghimbir
9, ardei iuti, dulci sunt buni
10, Manca in farfuri mici
11, tine un jurnal unde sa scrii tot ce manci, absolut totul
12, cantarestete zilnic
13, Utilizați o furcă mai mare, ar da senzatia ca manci mult
14, Exerciții cardio, culturism inhiba foametea
15, A pierde grasimea din jurul burti duce la inhibarea foametei
16, Somnul conteaza foarte mult
17, redu stresul, nervii
18.Manca omega 3 -carne de peste, ulei de peste, masline, avocado
19, Optați pentru gustări bogate în proteine
20, Vizualizați consumul alimentelor pe care le doriți

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara un regim nu strict, moderat nu prea. apa nu garanteaza slabirea, plimbatul cat de cat poti arte 500-1000 de kcal pe zi depinde cat te plimbi/alergi ( consumi mai mult la alergare). regimul e baza mananca tu fast-food ca te slabesc astea...

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Normal ca nu. Ce mai urmeaza, 'spuneti-mi rugaciuni pe care sa le spun ca sa slabesc fara sa misc un deget'? Poti sa bagi numai fructe in tine, conteaza raportul dintre caloriile acumulate/consumate.

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Intr-un an da... ai putea. Dar daca te apuci de sport, macar o ora pe zi sa faci exercitii, in 2 luni poti scapa lejer de 20kg, desigur sa nu mai mananci la fel de mult, si sa eviti dulciurile.

Răspuns utilizator avertizat