| darialmscm a întrebat:

Vreau sa slabesc am 1, 72 si 92 de kg am incercat dieta, regim, am facut sport, am facut volei 4 ani si nimic, cum sa fac sa vomit dupa ce mananc, nu mai suport m-am saturat sa fiu asa, nu ma simt bine in pielea mea!broken heart((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa inteleg ca esti o ea sau un el? In fine, indiferent de sex... fa sport, nu mai minca timpenii. Atita tot.

| Raizing a răspuns:

Iti lipseste ambitia.Ambitioneaza-te! vor veni si rezultatele ambitiei!

| RAY a răspuns:

Ai obezitate gradul 1, nu e deloc sanatos, inseamna ca consumi multe calori, pentru a mentine greutatea asta este nevoie de 2200 de calori, sport banuiesc ca nu prea faci,toata ziua pe scaun in fata unul laptop, consumi dulciuri, fast food,patiserie, mezeluri

solutia este schimbarea comportamentului, ceea ce nu este usor, in prima faza ne ocupam de alimentatie
dimineata la prima ora te cantaresti zilnic, scrii greutatea jos
iti cumperi un jurnal si scrii jos ceea ce consumi, iti impui o limita 1200 de calori
sportul este obligatoriu, mers pe jos fiind obeza, o ora zilnic apoi doua ore
te informezi despre alimentatie mereu http://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/
daca vrei putem pastra legatura si aici http://discord.gg/8ZZ4Kt3
si eu sunt la slabit

| InstructorDeIubire a răspuns:

Uite frate cum stă treaba. Tu nu ai nevoie de sport nici de un regim alimentar si nu ai nevoie nici sa vomiți. Ai o problemă cu stima de sine si poate ca in acest moment de urăști dar iti voi da cateva sfaturi pentru că esti o persoană bună si constienta de problema sa.
1. Foloseste afirmații pozitive :
-dimineața cand te trezesti spune cu voce tare,, Sunt o persoană bună care poate face bine celorlalti si mertită iubită si respectată.
2. Cu regimurile si sportul nu faci nimic! TOTUL ține de cate calorii consumi! Descară de pe net o aplicatie precum myfitnesspal care te va ajuta in monitorizarea caloriilor si iti propun sa incerci cafeaua buletproof (cafea cu unt si ulei de cocos) care te va ajuta sa reduci senzatia de foame.
3. Daca chiar iti doresti sa faci sport ia-ti un abonament la sala sau o pereche de gantere pentru acasa (nu sunt foarte scumpe si merita investitia). Eu cred in tine ca vei reușii sa slăbești!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Începi cu o greșeală, care generează eșecul dtale.
Ceea ce suferi este viața ta de acum. Ai 92 de kg, printre care ceva celule de grăsime în plus. Dacă ar fi oo materie grasă la tine în cămară, atunci ar fi, să-i zicem pe nume, niște slănină.
Dar făcând parte din corpul tău, fiecare din celulele acelea grasse, sunt ființe vii. Fiind vii, și făcând parte din corpul tău, fac parte din viața ta, împreună cu celelalte, sunt viața ta.
Corpul tău este contabil exact.
Folosește ceea ce mănânci ca să te miști și să gândești și ce e în plus de depune și se păstrează pentru perioade de foamete.
Când este perioadă d foamete? Când nu este nimic de mâncare.
Dta mănânci probabil de trei ori pe zi. Dacă tu îi dai zilnic la timp calorii noi, de ce să folosească el rezervele păstrate pentru perioade de foamete, dacă are tot timpul mâncare nouă la dispoziție.
Așa că, dacă vrei să slăbești, cum ar fi să nu mănânci deloc o zi pe săptămână, ca corpul să decidă că este foamete, și să slăbești un pic?

| clauv44 a răspuns:

Încearcă să te accepti așa cum esti nimeni nu e perfect dar poti încearca să mănânci mai sănătos, fă cât mai mult sport am auzit că multe persoane slabesc la sala așa mai și și în masă musculară

| Raducons a răspuns:

Nu vomita mereu o sa te devii anemic, redu cat poti mancarea si incearca sa mergi cu bicicleta unde ai treaba, ajuta mult

| Fr3shb0y a răspuns:

Cardio la sala pe stomacu gol, la înclinație maxima și viteza in așa fel in cât sa faci minim 30 de min constant și diferite exerciții.
Mâncare este factorul principal, mănâncă de cel puțin 3 ori pe zi. ideal ar fi undeva la 4 mese. Mănânci curat, fără pâine, sucuri acidulate, prăjeli, unt, dulciuri etc.
dacă consumi cafea o consumi cu zaharina și sa ai grija sa nu depășești 150 de carbohidrați pe zi( carbohidrați buni sunt: orezul, cartoful și ovazul) și te axezi pe proteina și grăsimi vegetale( grăsimile vegetale ajuta și ele la slăbit dar nu depăși 40 de grame, le poți găsi in ulei de măsline, ulei de cocos, avocado. )
Antrenamentul este 30% și ce mănânci 70%

| LoVance0000 a răspuns:

Se va face treptat scaderea carnei din meniu dupa aceea o poti inlocui cu soia si ciuperci. Fara paine multa, fara sucuri sau dulciuri decat 1 data pe saptamana. Miscare multa (nu sport), carne 1 data pe saptamana, Supe crema de legume si etc.Eu cred ca acestea te vor ajuta.Incearca cu motivatia ca poti sa o faci. Daca vei simti ca vrei ceva dulce, o lingurita de miere si atat in ziua respectiva!

| Cosmin86 a răspuns (pentru LoVance0000):

De ce sa inlocuiasca ceva atat de bun precum carnea?