| NobodyCanSeeMe a întrebat:

Vreau sa slabesc, am 95 de kg si 1.80.
Am primit de la doctor regim si sa fac 2 ore de sport pe zi.
Dar gen nu inteleg... adica zice mai multe chestii gen
Ziua 1 ora 7
Ceai de plante cu lamaie,
paine 50g
Sunca 60G
Cas 60g
LEGUME 200G

Adica am de ales 1 din ele... sau pe toate? Ca la unele scrie un singur lucru la altele cate 5-6 lucruri.
Si nu stiu, mi se pare cam mult...
https://imgur.com/vd3q1Bg
Da-ti copi la link sa vedeti poza.
Gen asa scrie 5 mese pe zi si nu stiu daca am de ales intre alea la fiecare ora.
Sau daca de fiecare data trebuiw sa le mananc tot ce zice la ora respectiva..pare mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Trebuie sa mananci tot ce scrie pe foaie, la ora 7 din ziua 1. Adica iti faci o cana de ceai cu lamaie si pui pe o felie de paine sunca, cas si ceva leguma. Si mananci. Asa in fiecare zi la orele specificate

| RAY a răspuns (pentru sofisis):

Asta va scadea rata metabolica foarte mult, infometarea va duce ls scaderea masei musculare nu grasime

| sofisis a răspuns (pentru RAY):

Ce infometare visezi?

| RAY a răspuns (pentru sofisis):

Nu e buna dieta de mai sus, e o prostie
Ceai de plante cu lamaie,

paine 50g

Sunca 60G

Cas 60g

LEGUME 200G

| sofisis a răspuns (pentru RAY):

Pentru o masa este suficient. Mai ales ca are 5 mese pe zi. Nu se infometeaza absolut deloc. Iar o iei pe aratura.

| RAY a răspuns (pentru sofisis):

Am crezut ca e pentru toata ziua, asa e

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand trebuie schimbat modul cum privesti mancarea, majoritatea dintre cei care slabesc iti recapata greutatea in maxim un an, vorbim de 95%, tu stii ce o sa faci o sa slabesti, rata metabolica va scadea, apoi iar o sa te ingrasi la loc, aia e o dieta tampita sincer, unde sunt proteinele? grasimile? carbo sanatosi?
dimineata incepem cu proteine 2, 3 oua fierte plus un snitel de porc,pui,peste,vita etc nu incepem cu zahar si lapte dimineata,cel mai mult mancam dimineata,atunci incepem ziua, dimineata
dupa masa avem nevoie de carbo gen cartofi fierti,fasole,orez,spanac
seara niste grasimi gen avocado, slanina, sunca = nu din magazin si de la sat sau bio, nici carnea, oua sa nu fie din magazin si bio daca se poate

foarte important este sa te cantaresti dimineata obligatoriu, sa scrii jos intr-un carnetel absolut tot ce manci, sa ai o alimentatie cat mai diversa posibil, absolut orice dar evitam
dulciurile, fast food, pizza, patiserie, painea cat mai putina si jumatate de litru de apa dimineata cu 30 de minute inainte de mancare, la mine cel putin nucile observ ca inhiba foametea, repet schimbarea modului cum vezi mancarea asta e cheia nu diete, cei care dau diete vor sa te mentina in diete, aici ne calculam imc https://www.calculator.net/calorie-calculator.html?

sportul nu inseamna a manca mai mult, ai grija de sanatatea ta, nu uita de culturism doar el creste rata metabolica, nu te infometa aiurea, nu manca intre mese

https://www.youtube.com/watch?v=PHOLScEhtuk

| RAY a răspuns:

HadesSs vreau sa vad un om gras din cauza ca a mancat carne, hai sa vad si minunea asta, nu exista asa ceva, dieta bogata in proteine reduce apetitul si creste rata metabolica si masa musculara

| Bizon95 a răspuns:

Pe toate la ora respectiva
ti se pare prea mult pentru ca dimineata ar trebui sa mananci cel mai mult (toata ziua o sa arzi calorii dupa aia) si seara cel mai putin si fara zahar (zaharul devine grasime daca consumi seara, iar calorii seara nu mai ai cum sa arzi ca te culci, deci alta grasime)

| HadesSs a răspuns:

Doctorii astia sunt cam prosti asa de felul lor, au niste regimuri de te doare mintea, mai bine iti cauti un nutritionist si te apuci de sala.

| NobodyCanSeeMe explică (pentru HadesSs):

Nu am voie sa fac efort
insufitienta respiratorie

| HadesSs a răspuns (pentru NobodyCanSeeMe):

Sunt boli inchipuite pune mana si fa miscare si lasa vrajeala

| RAY a răspuns (pentru NobodyCanSeeMe):

Mers pe jos poti?

| NobodyCanSeeMe explică (pentru HadesSs):

Fac miscare dar m-am ingrasat brusc de la medicamente

| HadesSs a răspuns:

Ray de aia esti un gras fustrat ca recomanzi omului sa manance snitel la prima ora.

| unvecin a răspuns:

Eu fac mai simplu și mă simt excelent:
- când mănânc mănânc normal
- încerc să fiu activ, dar încă nu mi-am făcut un program de sport intensiv
- am trecut de la 3 mese pe zi la 2 mese pe zi, de regulă mănânc dimineața și la amiază

Probleme cu foamea am avut vreo 5-6 zile la început până am intrat în ritm. Uneori seara fac un suc de fructe sau un ceai.

Între mese nu mănânc deloc.

Beneficii?
- am scăpat de 5 kg în 2 luni jumate (nu e mult, dar funcționează, de ce aș face ceva repede și apoi să stric din nou?)
- stomacul are pauze, așa cum e normal să aibă (dacă mănânci 5 mese pe zi îl strici. Gândește-te cum ar fi într-o mașină de spălat să tot o oprești și să mai adaugi haine... Așa are și stomacul un program, cu 2 mese pe zi am pauze suficiente între mese încât să aibă și odihnă)
- dimineața nu ratez masa principală a zilei, pentru că mi-e foame
- iar noaptea dorm super pentru că stomacul și-a terminat de mult munca

Fac chestia asta de 74 de zile consecutive, fără excepții. Pentru mine așa e cel mai simplu, mai ales că îmi disciplinează și mintea - e în primul rând un exercițiu de perseverență și răbdare.

Și, da, am grafice pe care le urmăresc. În unele zile arată prost, dar per total e super.

N-am nicio zi când să stau să calculez calorii și feluri de mâncare permise și nepermise. Pur și simplu mănânc ca un om normal. Iar masa lipsă îmi dă în fiecare zi o grămadă de timp liber. happy

Setează-ți mintea să accepte foamea ca pe un prieten care îți face bine. laughing Mereu văd oameni cu kg în plus căutând să scape de ele oricum altcumva. După judecata mea de om simplu, cam de câte ori ai mâncat peste sătul va trebui să-ți fie foame. E matematică... Sau da, și mai bine dacă adaugi porții bune de sport.

Treaba cu graficul cred că e cea mai importantă. Ideea e să nu intri în detalii și să uiți că e un proiect de durată mai lungă... Dacă într-o zi nu iese, asta e, după o săptămână, o lună etc graficul trebuie să arate bine.

Succes!

| NobodyCanSeeMe explică:

SI dieta e doar pentru 3 luni

| sofisis a răspuns (pentru NobodyCanSeeMe):

Ideal ar fi sa nu te gandesti la ea ca la o dieta ci ca la un schimb de viata. Pentru ca daca tii asta 3 luni si apoi revii la vechile obiceiuri...tii degeaba.