| Emma2234 a întrebat:

Vreau sa slăbesc, am vazut cateva diete, dar m-am oprit la una....ati încercat vreodată dieta cu hrisca? sunt rezultate? cam in cit timp? am nevoie de parerile voastre..scuzați dacă am greșit categoria)))

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| nugasescusernameliber a răspuns:

Nici o dieta rapida nu este sanatoasa si nici nu functioneaza pe termen lung. Daca te-ai interesat, dupa dieta cu hrisca trebuie sa consumi doar 600 calorii pe zi, ceea ce e putin. Cat crezi ca vei rezista?
Si nici dietele cu doar un singur aliment nu sunt bune, organismul are nevoie de toate grupele alimentare. Vitaminele de unde ti le iei cu aceasta dieta? sau crezi ca nu ai nevoie...
Daca vrei sa slabesti adopta pur si simplu un stil de viata sanatos, redu-ti/elimina carbohidratii rai(tot ce e cu faina alba, zahar), axeaza-te pe cartofi dulci, orez brun, paste integrale, fulgi de ovaz in locul lor. Carnea sau proteine vegetale cu legume sa-ti fie baza alimentatiei.
Alaturi de apa, odihna si miscare, vei slabi garantat daca nu te mimti tu pe tine cu cate-o ciocolata, cola, pizza, etc.
Nu trebuie sa rabzi foame, sa mananci doar 2-3 feluri de alimente, sa stai toata ziua cu hartiuta sa vezi ce urmeaza la masa de pranz, etc. ci e foarte simplu, vrei sa slabesti, redu-ti caloriile consumate. Vrei sa faci muschi, suplimenteaza-ti caloriile alaturi de sport intensiv.