| lokithor123 a întrebat:

Vreau sa slabesc.Ce sfaturi imi puteti da?(alimente care ma ajut,exemple de exercitii, etc)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune!

| CuriousStuff a răspuns:

Orice aliment te ajuta daca nu consumi in exces, si orice exercitiu fizic te ajuta. Dar recomand sa faci exercitii care te fac sa transpiri. In rest, odihna buna si fara stress.

| justanotheruser99 a răspuns:

In primul rand ai grija la dulciuri, lasa-le daca poți, in schimb optează pentru fructe cu continut mai mare de zahar: smochine, curmale... Sau daca nu, ciocolata 75% cacao, ce e peste 60% cacao nu îngrășa.
Există alimente care stimulează arderea caloriilor cum ar fi ardeiul iute, varza, ananasul, merele, căpșunele ( si multe altele, iar din astea poti manca mult pentru ca nu te îngrășa). Încearcă combinatii de salate de varza cruda, roșii si brânză de vaca/ capra ( ce vrei tu, dar nu manca unt, smântână, cascaval, au un conținut ridicat de grăsimi, optează pentru un iaurt simplu, nu cu tot felul de coloranți si arome). Carnea slaba precum peștele sau puiul/ curcanul e o sursa bogata in fibre si proteine. Renunța la pâine. Un alt sfat ar fi sa bei multa apa cu lamaie, fara zahar, alunga pofta de mancare, iar înainte de masa cu 15 minute bea un pahar mare cu apa, iar după/ in timpul mesri nu bea deoarece oprește digestia corecta. Asteapta cel putin 20 minute dupa masa ca sa poti bea apă, in cazul in care iti mai este sete. Un alt sfat ar fi sa mesteci de cel puțin 10 ori o mușcătura de mâncare.
Ai putea încerca si sucurile de fructe făcute in casa, sau supele crema.
In legătură cu sportul, tenisul antrenează o mare parte a masei musculare, si te ajuta sa arzi multe calorii, la fel și înotul, alergatul...etc. Ar trebui sa îți faci o serie de exerciții pe care sa le faci in fiecare dimineața si seara, ex: 100 abdomene, 100 genuflexiuni, 100 fandări laterale, încearcă si saritul corzii. Sper sa te ajute, mult succes!

| Biencutza2001 a răspuns:

Pai pentru inceput o dieta nu te va ajuta sa slabesti (stiu din propria mea experienta). Pentru a slabi ai nevoie sa-ti schimbi complet stilul de viata. E greu pentru cei care au consumat zilnic sucuri, fast food, dulciuri etc., dar nu imposibil.
Uite un site care explica foarte bine cum sa-ti schimbi stilul de viata(cam regulile astea le-am urmat si eu si cu multa rabdare si vointa am slabit cat am dorit):http://www.fitness-nutritie.ro/......n-30-zile/
In plus, as vrea sa-ti mai dau eu cateva ponturi:
-La regula 6. as zice sa elimini si sucurile facute in casa.
-Evita cartofii, painea, pastele si produsele de patiserie.
-Consuma cereale integrale. Le poti consuma cu lapte sau iaurt slab in grasimi, dimineata sau oricand ti-e foame. Eu nu stiu ce m-as fi facut fara ele!
-Mananca carne slaba(peste, curcan, pui etc.)
-Nu manca nimic prajit! Si evita uleiul!
-Ultima masa trebuie sa fie cu 2-3 ore inainte sa te culci.
-Nu te gandi la rezultate rapide. Pentru a slabi sanatos ai nevoie de cateva luni. Pe saptamana ar trebui sa slabesti 0.5-1 kg. Si pentru a nu te ingrasa la loc trebuie sa pastrezi acest stil de viata. Dupa ce ai dat toate kg. in plus jos, poti sa mai consumi si din cand in cand alimentele interzise (dar nu abuza-o data pe saptamana sau la ocazii speciale). Tine minte ca atunci cand ti o dieta drastica organismul crede ca treci printr-o trauma si cand revii la stilul de viata anterior incepe sa faca rezerve(adica sa te ingrasi la loc sau mai rau) pentru urmatoarea perioada grea. De aceea dietele nu sunt bune, te ajuta doar pentru perioada in care le ti.
P.S.In concluzie, fa mult sport si mananca sanatos. Bafta!