| Miley_Cyrus a întrebat:

Vreau sa slabesc repede cam 5 kg in o saptamana. Cum sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SenZoru a răspuns:

Poti sa slabesti si 7 kg intr o saptamana insa nu este sanatos sa slabesti mai mult de 3 kg pe LUNA! mare atentie fiindca poti sa dai in carente. iar daca slabesti rapid riscu de a te ingrasa din nou este mult mai mare. ti o spun din proprie experienta. bafta.

342 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Legume si fructe proaspate + multa miscare si sport

| Flav a răspuns:

Stai sa ghicesc, a slabit vedeta aia Miley si ea 5 kg?

| EUSIATIT a răspuns:

Slimdown nu mai este disponibil

| just4fun_8801 a răspuns:

Cand o sa intelegeti ca sauna nu ajuta la slabire?
De slabit 5 kg intr-o saptamana e mai greu pentru ca trebuiesti monitorizata de o persoana care detine ceva cunostinte si trebuie facut un efort fizic extrem de mare pentru acest rezultat.Gen alergat dimineata 50 min minim, fitness/aerobic 2 ore dupaameaza si inca o runda de alergat seara de minim 50 min

| Vichtory a răspuns:

Va propun o dieta cu rezultate deosebite, pe care am tinut-o impreuna cu colegele de birou. Toate, dar absolut toate, am reusit sa pierdem in jur de 10-15 kg, fara sa ne mai ingrasam. Scopul acestei cure de slabire consta nu doar in disparitia surplusului de kilograme, ci si in schimbarea metabolismului, astfel incat kilogramele pierdute sa nu se mai puna la loc. Este vorba despre un regim care se reia in mod identic din 4 in 4 zile si dureaza 90 de zile, timp in care se pot pierde intre 15 si 20 de kilograme. Daca se doreste o slabire mai redusa, dieta se poate intrerupe, dar schimbarea metabolismului nu va mai avea loc. Punctul forte al dietei consta in faptul ca veti slabi doar atat cat aveti nevoie, respectiv pana cand corpul dvs. va ajunge la greutatea optima, iar slabirea va fi uniforma.

· Micul dejun (este identic in cele 90 de zile): doar cateva fructe (mere, pere, banane, citrice, struguri etc.).
Prima zi – PROTEINE

Pranz: carne fiarta sau fripta – 3 felii (200 g), 1 felie paine (de preferat integrala), salata verde – nelimitat (fara ulei). Dupa masa se beau 250 ml de supa calda (doar lichid, pastele adaugate sunt interzise: galusti, taietei etc.). In loc de carne, se pot consuma 3 oua fierte sau lapte sau iaurt sau branza. Cina: la fel ca si pranzul, dar fara supa.

Atentie: daca la pranz ati mancat carne, acelasi fel il veti consuma si la cina!
Ziua a doua – FIBRE

Pranz: legume, verdeturi de orice fel (fasole, mazare, linte, fasole verde, morcovi, rosii, cartofi etc.), crude sau fierte, cu adaos pentru gust (sare, piper, Vegeta, bulion etc. – fara ulei), 1 felie paine integrala, salata verde. (Cantitatea de legume sa corespunda cu cea care incape intr-o farfurie adanca!) Cina: la fel ca si pranzul, dar jumatate de cantitate.
Ziua a treia – CARBOHIDRATI

Pranz: Paste fainoase fierte (de preferat integrale) cu sos de rosii (ketchup) sau un blat de pizza cu sos de rosii. Cina: 2 felii mici de tort sau 2-3 colacei dulci sau 3 portii de inghetata si, obligatoriu, o bucatica de ciocolata amara (pentru evitarea eventualelor alergii provocate de dieta).
Ziua a patra – FRUCTE

Pranz: amestec de fructe, in cantitati nelimitate. Cina: la fel.

In timpul curei, o data pe luna, dupa ziua de fructe, se va tine obligatoriu o zi de dieta doar cu apa. In aceasta zi se beau cel putin 2 litri de apa plata sau minerala. In timpul curei, cafeaua si ceaiul fara zahar se admit in cantitati nelimitate. Dupa terminarea curei, se poate manca normal, cu recomandarea ca micul dejun sa fie compus numai din fructe, timp de inca 90 de zile. Daca in aceasta perioada mai slabiti circa 3 kg, inseamna ca schimbarea metabolismului a avut loc. Daca doriti sa mai slabiti, dieta trebuie repetata, dar numai dupa o pauza de cel putin 3 luni.

Nu va speriati de cantitatea de mancare pe care o consumati. Chiar daca pare mare, greutatea corpului dvs. se va diminua! Nu va pierdeti speranta daca in primele 10 zile nu slabiti, pentru ca in continuare veti pierde rapid 3-4 kg.

Important:

· nu se schimba ordinea meniurilor (proteine cu fructe etc.).

· nu se va neglija nimic din meniul zilnic, fiecare aliment avand un rol bine definit pentru organism!

| Haydee a răspuns:

Ce zici daca te-ai pune pe alergat 30 de minute pe zi?

| ピンク a răspuns:

Eu am urmat dieta cu banane si am slabit 3 kg in o saptamana.
E foarte simpla si deloc dautanoare. Dimineata mananci una sau doua banane bine coapte (maro) si bei un pahar de apa. Restul zilei poti manca ce doresti, dar moderat. Atentie! Nu manca babane verzi deoarece acestea au mai putine fibre decat cele maro. Bananele au putine calorii si multe fibre, de aceea avem impresia ca dupa ce mancam o banana ne-am saturat.
In rest, nu ai voie desert si sub nici o forma sa nu mananci dupa ora 7 seara. Trebuie sa faci multa miscare, de preferat o ora de plimbare sau 30-45 minute de bicicleta.
Bafta! happy

| IoanaAlbu a răspuns:

Nu este cea mai buna solutie sa slabesti multe kilograme intr-un timp scurt, dar decat grasa... Uite aici o combinatie de doua diete cu rezultate uimitoare: http://femeilor.ro/......e-744.html

| AnnyXoxo a răspuns:

Pai... eu am slabit 4 intr-o saptamana in felul urmator : dimineata mananci o felie de paine prajita cu o cana de ceai, la amiaz mananci supa de pui sau ceva ciorba de legume, dupa-amiaz mananci un iaurt cu putina grasime si fructe. Sa bei 3 l de apa pe zi. sa mananci fructe ca : mere piercisi caise capsuni kiwi portocale. Sa nu mananci banane pere struguri! Sa faci miscare 4-5 km.batting eyelashes Sa nu mananci intre mese decat fructe. :d Sa faci sport. Sper ca te-am ajutat >; d<

| kathessa a răspuns:

Bea multa apa, maninca fructe si gratare (fara banane). fa baie cu sare (asa fac boxerii inainte de meci ca sa scada in greutate). Exclus dulciuri, prajeli, grasimi...

| dudu_4306 a răspuns:

Da, abis are dreptate, este prea periculos. Si o pierdere de 5 kg pe luna nu e tocmai ok.

| mariutza03 a răspuns (pentru dudu_4306):

Pe luna?
Miley Cyrus vrea pe o saptamanalaughing)

| pushtius1 a răspuns:

Acum ceva vreme am gasit un ghid de slabire la adresa http://slabeste.n2.ro pe mine m-a ajutat sa scap de aproape 4 kg in prima saptamana! deci a fost super!

| Mizu a răspuns:

Fratilor, ea nu v-a intrebat daca e bine sau nu! Ea v-a intrebat cum, deci e clar ca stie ca nu e bine, dar daca trebuie urgent asta e!

| spiritul a răspuns:

Ba poti, mergi la sauna o saptamana, te usuci de ajungi scandura

| firedeaths a răspuns (pentru spiritul):

Cred ca nu stii ce vorbeste...

| spiritul a răspuns (pentru firedeaths):

Cred ca nu stii tu ce vorbeste. laughing Ca daca stiai, ii dadeai ei un raspuns mai mult sau mai putin util, si nu mie. macar al meu a fost amuzantwinking

| abis a răspuns:

Renunta la idee, este periculos pentru sanatatea ta sa slabesti in ritmul asta.

| marilena04 a răspuns:

Nu este deloc sanatos sa slabesti atata pe saptamana...mai bine incet si eficient decat repede si prost. daca dai astea 5 kg jos asa repede in primul rand vei ramane cu piele atarnand si cu vergeturi de la slabire prea rapida...iti recomand sa bei cel putin 2l de zi pe apa. renunta la paine sifainoase. renunta la dulciuri. si depinde de greutatea ta daca esti obez da merge sa dai attaeakg intr-o saptamana. daca nu iti va lua mai mult timp. si dupa ce dai kg jos trebuie sa te si mentii. treburile astea nu se fac cat ai pocni din degete. te invit pe www.forum.slabute.ro fetele sigur te vor ajuta!

| elisarktis a răspuns:

Pfff...si eu vreau sa ma cuplez cu liam din 1d...dar cred ca amandoua o sa ne punem pofta in cui laughing

| andreeasim1 a răspuns:

Poti sa mananci paine...si nu te infometa. 2 felii de paine e dejuns pe zi.alegeti momentul potrivit de a le manca. orele fixe la care vei lua masa e foarte important.trebuie sa faci cat mau lt sport, sa eviti grasimile, carnea de porc, alcoolul. cel imi bine e sa mananci carene de pui, vita sau peste, daca e prajita sa fie in ulei de masline sau la gratar...la cuptor. Evita cartofii! mergi mai mult pe jos decat cu masina!

| parazitu_8805 a răspuns:

Daca slabesti 5 kilograme in o saptamana le pui inapoi in 1 zile

| XalexandraX a răspuns:

Poti slabi 5 kg dar intr-o luna depinde si de varsta trebuie sa nu manainci dulciuri, foarte mult sport si sa manainci peste si pui.

| jo_7070 a răspuns:

uitee:x http://www.youtube.com/watch?v=Sz1cV5StGU8 fa astea in fiecare zi de 2 ori daca poti si chiar vr sa slabesti o sa ai febra musculare primele 2 zile dar ce conteaza. dupa 5-6 zile se vad deja rezultate impresionante! punete p treaba

| pisiii a răspuns:

Mananca cat de putin poti iar seara bea un ceai verde pe stomacul gol

| pisiii a răspuns:

Asculta tu nu esti miley moley vorbeste engleza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Am o veste proastă pentru tine: nu poţi slăbi 5 kilograme într-o săptămână, poate într-o lună.
Iar pentru a slabi ai nevoie de o alimentaţie săracă în calorii (fără grăsimi, mezeluri, conserve, dulciuri, carne grea, paste făinoase, chipsuri, fast-food-uri, băuturi acidulate şi în special cele negre, zahăr alb etc.), plina de fructe şi legume proaspete, lactate şi brânzeturi degresate, cereale şi pâine integrală, sucuri naturale făcute în casă, zahăr brun din trestie de zahăr, miere de albine, carne slabă de pui-vită-peşte-curcan etc. Si multă mişcare (sport)!
Pa, pa.

| capricc a răspuns (pentru anonim_4396):

! Studiile arata ca un mod sanatos de a slabi este pierderea a maxim 0.5kg pe saptamana.

! Tine minte faptul ca jumatate de kilogram de grasime pe care tu vrei sa il pierzi este echivalentul a 3500 de calorii. A pierde acest jumatate de kilogram, din punct de vedere matematic, este echivalent cu a consuma zilnic, pe durata intregii saptamani, cu 500 de calorii mai putin (Sursa: mayoclinic.com).

! Chiar daca este posibil sa slabesti repede, urmand o dieta drastica si restrictiva, trebuie sa te gandesti la consecinte si sa nu mai fii atat de dornica sa ti le asumi, gandindu-te ca acum esti tanara si sanatoasa.

Citeste articolul asta si ia-ti gandul de la a slabi 5 kilograme intr-o saptamana: http://fucsia.ro/cum-sa-slabesc-repede/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liposuctie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

B da se poate slabi daca in 2 saptamani eu am slabit 10 kg intr-o saptamana se poate slabi 10 kg id meu bruma.ioana daca ai nevoie de ceva...///

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am slabit 5 kg in felul urmator... dimineata fara mic dejun, la pranz un piept de pui facut pe gratar cu salata in care pui un pic de ulei de masline si otet iar seara la fel piept de pui cu salata si foarte multa apa.intr-o saptamana am dat jos 5 kg. dupa ca sa te menti mananca cate putin din fiecare dar sa nu-ti lipseasca salata si sa nu mananci paine.succes

| BoboKitty a răspuns (pentru anonim_4396):

Micul dejun e cel mai important! :*

| AliinaSomerhalder a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar ai slabit 5 kg intr o saptamana asa? Eu mancam la pranz piept de pui si daca mi se facea foame pe parcursul zilei, chiar si seara, mancam doar fructe si tot nu am slabit 5 kg. Bine, ca nu am tinut strict, mai gustam si altele, o fi din cauza asta? Daca tin strict am sanse sa dau 5 kg intr-o saptamana?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Micul dejun este cel mai important si nu manca dupa ora 7