| Andwta a întrebat:

Vreau sa stiu daca i s-a intamplat cuiva sa se loveasca la coccis (osul dintre fese). Ma dadeam cu punga pe zapada si am nimerit o cioata, o radacina de copac, ce mai durere, ca acum dupa 8 zile inca ma doare. Nu pot merge la spital, sunt in alta tara bla bla. Vreau sa stiu daca va durea mereu asa si daca ma lovesc acolo din nou va aparea aceea durere. Inca ceva, ma pot antrena, am inceput de vreo luna niste exercitii pentru slabit, dar mi-e frica sa nu agravez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Iti poti desfasura activitatea in mod normal si poti face exercitii daca durerea nu te impiedica, dar daca simti ca fortezi zona, atunci limiteaza-te momentan in a face exercitii care nu se resimt prea tare si care nu necesita o suprasolicitare a coccisului.
Pentru a reduce inflamatia, aplica gheata (desigur ca nu direct pe piele pentru a nu provoca arsuri. Punga cu gheata trebuie pusa intr-un prosop si abia apoi, aplicata zonei vatamate).
Daca nu doresti sau nu simti nevoia de a lua medicamente pentru durere, poti sa nu o faci.Desigur ca ar ajuta Ibuprofen, de exemplu, acesta fiind antiinflamator sau Paracetamol.Dar daca nu doresti sau daca nu ai posibilitatea, chiar daca durerea va mai persista o perioada, in cele din urma, in mod normal ar trebui sa treaca de la sine.
Multa sanatate!

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cumpăra ti din farmacie plasturi anti durere pe care le lipesti pe coccis si in cateva zile esti ok, si cremă puterea ursului sa i ti faca prietenul masaj cu crema aia, se va incinge zona si te vei vindeca, fiind in alta țară gasesti lucruri mai de calitate in farmacie decat ceea ce au in Romania, ce varsta ai? Multa sanatate.

| Andwta explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nici la farmacie nu pot sa ajung, dar stiu un loc de unde imi pot cumpara o cremă. Aproape 22 de ani

| Floridori a răspuns:

Este doar o coccidinie, inflamatie localizata la nivelul coccisului, cauzata in cazul tau de traumatism local prin lovire.
Da, este normal sa dureze mai mult si poti ameliora durerea doar prin administrare de paracetamol sau ibuprofen si prin aplicarea de pungi cu gheata pentru a ajuta la scaderea inflamatiei (fara creme cu efect cald asa cum mai ai in recomandari pe aici, acestea avand un efect nedorit pe termen lung si anume, lungirea starii inflamatorii).
Pe viitor, dupa ce inflamatia nu va mai exista, nu ar trebui sa mai resimti durere sau disconfort.
In cazul in care durerea revine in aceeasi zona sau se extinde pe o perioada mai lunga, devenind cronica, atunci ar fi cazul sa te prezinti la medic.
Multa sanatate!

| Andwta explică (pentru Floridori):

Oh, folosisem de 4 ori o crema din aia. E bine sa ma antrenez?

| Andwta explică (pentru Floridori):

Am aceste pastile. Multumesc pentru sfat, sper sa fie totu bine

| Floridori a răspuns (pentru Andwta):

Cu mare drag!
Cel mai probabil va fi totul bine.Stiu ca ridica semne de intrebare fiind vorba de ultima vertebra a coloanei, dar in cele mai multe cazuri, durerea este localizata si acuta, durata acesteia depinzand doar de durata inflamatiei prezente.
Numai bine!

| Andwta explică (pentru Floridori):

Acum ma doare cand merg si ma impiedica sa imi fac antrenamentu

| Floridori a răspuns (pentru Andwta):

Cel mai indicat este sa iti asculti corpul.Rezuma-te in a face doar activitatile zilnice legate de scoala sau serviciu si fa o pauza in ceea ce priveste antrenamentele. Apoi vezi cum evolueaza inflamatia pana la sfarsitul saptamanii.In momentul in care durerea dispare sau se amelioreaza, atunci poti relua antrenamentele.
Poate ca impactul a fost mai puternic si trauma pe masura.O durere usoara sau chiar medie nu ar trebui sa te impiedice sa faci lucruri normale, dar tu stii mai bine cat doare si daca simti ca ceva nu este in regula, atunci nu este in regula.

| Andwta explică (pentru Floridori):

A durat foarte tare cand m-am lovit incat nu voiam sa ma mai ridic de jos. M-a durut ore in continuu, apoi doar cand stateam in sezut, acum ma doare putin.

| Floridori a răspuns (pentru Andwta):

Asta este un semn bun, daca te doare mai putin.
Insa se recomanda pauza in cazul orcarui lucru care solicita acea zona sau se resimte mai mult decat ar trebui.

| Andwta explică (pentru Floridori):

Multumesc pentru sfaturi

| Floridori a răspuns (pentru Andwta):

Cu drag! Sper sa iti revii cat mai repede!

| Floridori a răspuns (pentru Andwta):

Iti poti desfasura activitatea in mod normal si poti face exercitii daca durerea nu te impiedica, dar daca simti ca fortezi zona, atunci limiteaza-te momentan in a face exercitii care nu se resimt prea tare si care nu necesita o suprasolicitare a coccisului.
Pentru a reduce inflamatia, aplica gheata (desigur ca nu direct pe piele pentru a nu provoca arsuri. Punga cu gheata trebuie pusa intr-un prosop si abia apoi, aplicata zonei vatamate).
Daca nu doresti sau nu simti nevoia de a lua medicamente pentru durere, poti sa nu o faci.Desigur ca ar ajuta Ibuprofen, de exemplu, acesta fiind antiinflamator sau Paracetamol.Dar daca nu doresti sau daca nu ai posibilitatea, chiar daca durerea va mai persista o perioada, in cele din urma, in mod normal ar trebui sa treaca de la sine.
Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu fundul de pamant am dat de multe ori si cand eram mic si acum, m-a durut mult timp, se invinetise, n-am luat nimic, a trecut.
Daca nu te doare cand faci antrenament esti ok.