| Lola200228 a întrebat:

Vreau sa va spun ca urmează sa fac o endoscopie. Am mai făcut odată dar de mult am și uitat cum a fost. Îmi e puțin frica, frica pana înghit aia pe urma se termina repede tot. Stiu ca trebuie sa ai stomacul curat, sa nu bei și sa nu mănânci nimic, prima endoscopie am făcut-o dimineata pe la 11 dacă țin bine mine și acum o am de la 14 și ceva și îmi e groaza sa stau nemâncata și nebauta atâta timp. Ce pot sa fac? Apropo cei care ati făcut endoscopie ati făcut urat ca și cum ati vomita? Ma simt ciudat când fac așa și îmi e rusine.
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| NeganMyLove a răspuns:

Salut! Îmi dau seama cât de rău te simți. Este foarte aiurea sa nu mânaci atâta timp și în același timp, sa te gândești și ca urmează sa îți bage cineva ceva pe gura. Dar nu te impacienta, va fi ok. Gândește-te ca după ce se termină, poți manca din nou. Și după ce nu mănânci atâta timp, te simți mult mai bine când mănâncă iar, și vei avea senzația aceea de satisfacție. Lasă că și eu am mai stat mai mult fără sa mănânc ca nu am avut timp.
Poți manca cu o seara înainte puțin mai mult decât de obicei ca să nu îți mai fie asa de foame dimineața. Dar totuși, nu exagera fiindcă altfel mâncarea nu are timp sa fie digerata.
Succes! Îți promit ca va fi ok!