| Alex2242 a întrebat:

Vreau si eu exemple de meniuri pentru dieta Dukan si o lista cu abdolut toate alimentele din faza de atac, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Alimente autorizate in Etapa de ATAC:
In prima etapa Nu exista meniu, se manaca DOAR proteina, cat poti de multa, de fiecare data cand iti este foame!
Singura bautura permisa este APA PLATA - 1.5 litri de apa/zi

Cărnuri roşii cu puţine grăsimi: carnea de vită: file mignion, muşchiuleţ (a se evita antricotul şi coastele), viţelul: cotlet, ficat; sunca complet degresată de vita sau pui
*porcul şi mielul NU sunt permise

Organe de animale: ficat ( de vită, viţel şi pui) si-limba (de viţel şi miel)

Peşte: orice tip de peşte, inclusiv peştele la conservă, cu condiţia să fie în sos de roşii, sau în suc propriu. (nu în ulei!)
Fructe de mare: creveţi– crab– homar– languste– stridii– midii– moluşte– cochilii Saint-Jacques

Păsări: sunt permise toate păsările în afară de gâscă şi raţă * Pielea este strict interzisă, iar aripioarele şi ciocănele nu sunt recomandate.

Ouă: sunt permise orice fel de ouă (3-4 ouă întregi pe săptămână, iar albuşuri în cantitate nelimitată)
* se pot consuma fierte, omletă, poşate etc.(* nu pot fi gătite cu ulei)

Lactate: iaurt simplu (fara fructe si fara zahar), branza proaspata dedreasata si lapte

Observaţii:
– Gătitul în, sau cu ulei este strict interzis
– Se pot adăuga smântână, ceapă, usturoi, zeamă de lămâie, ierburi aromate, boia, sare, muştar, murături pentru a da gust mâncărurilor
– Sarea şi muştarul se recomandă în cantităţi mici, deoarece favorizează retenţia de apă
– Ceapa şi murăturile vor fi folosite pe post de condimente, de asemenea în cantităţi mici (de ex. feliuţe de ceapă, feliuţe de murături)

Activitatea fizică
Este obligatoriu să mergeţi pe jos 30-60 de minute zilnic, sau sa faceti exercitii minim 20 minute

Sfaturi
Mai ales în primele două-trei zile de dietă, este posibil să simţiti o senzaţie acută de foame. Din acest motiv, este recomandat să mâncaţi de câte ori simţiti nevoia, din alimentele permise.
Respectaţi cu stricteţe regula celor 1, 5 l de apă- pentru că de cele mai multe ori, puteţi confunda foamea cu setea. Bând apă în mod regulat, puteţi atenua senzaţia de foame.
Nu mâncaţi noaptea- niciodată. Cinaţi cel târziu la ora 20:00, iar apoi dacă vi se face foame, beţi multă apă.
Evitaţi mâncatul la restaurant în această perioadă.
Câtăriţi-vă zilnic- aşa veţi rămâne motivat. Veţi vedea rezultate de la zi la zi.

Alte observaţii:
NU puteţi mânca: cremvuşti, salamuri, hamburgeri din comerţ. Hamburgerii pot fi consumaţi, însă doar dacă sunt pregătiţi în casă.
Fructoza este absolut interzisă- nu doar în această fază, ci şi în toate celelalte. Alături de fructoză, pe lista alimentelor interzise zahărul şi zaharina.
Supele şi ciorbele sunt recomandate. Pot fi gătite cu legume, pentru gust, însă aveţi voie să consumaţi doar zeamă şi carne.

Aici ai lista cu produsele alimentare permise in toate etapele dietei, cat si sfaturi pentru feicare etapa in parte:
http://www.dieta-dukan.co/

| HadesSs a răspuns:

Iar cand termini dieta, poti manca la KFC ca sa pui la loc tot ce ai dat jos, apropo oricum pui la loclaughing)