| mady_2850 a întrebat:

Vreau si eu o dieta usoara de tinut prin care sa slabesti...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BuBuRuZa_8887 a răspuns:

Ca o persoana care a incercat nenumarate metode de a slabi, iti spun ca orice fel de dieta ai alege, nu trebuie sa te infometezi. Pentru inceput ar trebui sa iti faci o lista cu alimentele care iti plac, apoi sa incerci sa le combini astfel incat sa iti iasa cele 3 mese principale ale zilei. De-a lungul timpului am observat ca e important sa iei aceste mese aproximativ la aceeasi ora in fiecare zi. Asa organismul tau se obisnuieste cu un anumit ritm si iti cere de mancare la orele stabilite chiar de tine. Intre mese, ca si gustare este indicat sa servesti un fruct. Siii nu in ultimul rand e destul de important sa nu mai mananci dupa ora 8 (p. m.), sa nu zic chiar 6. De la dulciuri nu trebuie sa te abtii in totalitate...incearca ciocolata amaruie cam de 2 ori pe saptamana, ca sa iti satisfaci pofta de dulce. Nici la paine nu trebuie sa renunti in totalitate, 2-3 feliute pe zi de paine neagra integrala sunt chiar recomandat la orice varsta. Ai grija sa consumi supe, ceaiuri (indulcite cu miere sau indulcitor) pentru ca altfel apare constipatia si nu e prea placut :p Aceasta e o metoda usoara odata ce te obisnuiesti cu un anumit ritm si in timp se vor vedea si rezultatele, mai ales daca combini si cu putin sport. NU incerca tot felul de diete prostesti, care cica au un efect rapid, pentru ca dupa ce vei renunta, te vei ingrasa poate mai mult decat ai dat jos si exista riscul sa te alegi si cu alte probleme. Multa bafta!

7 răspunsuri:
| Jadis a răspuns:

Este simplu: mănâncă sănatos! Ştiu că este scump în România să faci aşa ceva, dar merită! Toţi doctorii îţi vor spune asta.

În primul rând, trebuie să mănânci regulat, de 3 ori pe zi, asta e foarte important pentru metabolism, şi dacă ai metabolismul bun, grăsimile se elimină, nu se depun. Dimineaţa manânci căt de mult poţi, la prânz fără excese, iar seara atât cât să nu îţi fie foame până adormi (şi neapărat să nu mănânci după ora 18).

Trebuie să elimini grăsimile, produsele sintetice (semipreparate, mancăruri instant, fast-food) şi dulciurile "complexe". Poţi mânca ciocolată cu concentraţie mare de cacao, sau clasicele compoturi şi dulceţuri, dar nu în cantităţi mari, doar cât să iţi satisfaci pofta normală de zaharuri.

Trebuie să mănânci multe lactate, multe verdeţuri şi legume şi multă carne albă (elimină carnea de vită, porc etc.), peşte şi pui. Supele şi ciorbele de la prânz sunt iarăşi foarte importante, ştiu că e greu tare dacă ai servici sau şcoală, dar cu puţin efort reuşeşti, iar rezultatele sunt pe măsură.

Apoi, este foarte important să faci puţin sport. Nu o să îţi zic să alergi kilometri, nu doar că nu poţi, dar probabil nici nu ţi-ar placea dacă ai pus nişte rezerve pe burtă. Însă e bine să faci ceva, jumătate de oră măcar, căt să îţi pui puţin sângele în circulaţie şi să dezmorţeşti oasele, dar în fiecare zi! Fă o încălzire ca la gimnastica din scoală, 5 flotări, 10 genuflexiuni şi sari coarda 5 minute, este destul pentru a vedea efecte pozitive pe loc.

La începutul "cueri" nu vei observa nicio diferenţă, de aceea trebuie să perseverezi. Însă odată ce ai început şi corpul ţi se adaptează noii situaţii, dupa vreo două săptămâni adică, vor apare şi diferenţele în greutate, poftă de viaţă, stare generală de sănătate, şi schimbările vor creşte exponenţial odată cu trecerea timpului. Asta nu este o cură de slăbit neapărat, ci un mod de viaţă care îţi aigură o siluetă fină şi o sănatate generală bună.

O altă dietă simplă dar radicală, care ştiu sigur că funcţionează, este să mănânci 500 grame carne de vită fiartă sau la grătar, în fiecare zi după-amiaza. Şi nimic altceva. Dieta e urâtă şi grea, dar este incredibil de eficientă. Se ţine doar în ture de maxim 10 zile, pentru că este radicală, dar dacă vrei sa dai kilograme jos ca în reclame, multe şi repede, fără să îţi rişti sănătatea, atunci asta e soluţia. O cunoştinţă a încercat, iar efectele au fost. ei bine, incredibile. Însă trebuie să faci pauză de cel puţin 10 zile intre 2 ture consecutive.

Sau

Micul dejun
O jumatate de grapefruit sau un pahar de suc de graprefruit neindulcit.
Doua oua fierte sau prajite in putin ulei de masline.
Doua felii de sunca presata sau parizer slab, de pui.
Pranz
O jumatate de grapefruit sau un pahar de suc de graprefruit neindulcit.
Carne slaba de pui sau peste fiarta, la cuptor sau la gratar, pe saturate.
O salata fara sos.
Cina
O jumatate de grapefruit sau un pahar de suc de graprefruit neindulcit.
Carne slaba de pui sau peste fiarta, la cuptor sau la gratar, pe saturate.
Legume pe saturate, dar in afar de cartofi, porumb, mazare, fasole uscata, soia.
Inainte de culcare
Un pahar de lapte degresat sau suc de rosii.

| DeeaLove08 a răspuns:

Vad ca ai primit destule diete. te sfatuiesc sa faci mult sport, sa renunti la prajeli, dulciuri in exces, sa consumi mai multe legume si fructe decat alte mancaruri nesanatoase, sa eviti fast-food-urile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elimina pe cat posibil din alimentatie produsele fast-food, mezelurile si alte preparate, dulciurile, chips-urile, sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci, alune sau fistic.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte si dupa masa, in special, aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Pentru rezultate bune, alearga zilnic 20 de minute cu viteza medie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai multe diete aici http://dietapentrutine.blogspot.com

| Laurishkutza a răspuns:

Intri si tu un pic aici:http://www.zuum.ro/pagina.php?id=685

Uite aici e o dieta:http://www.diete-rapide.ro/

Merci daca mi-ai dat si mie un vot! PACE> Fundoi?

| DragoşManole a răspuns:

Ii chiar simplu...in primul rand nu mai mananci de la fast-food sau KFC.
Ti regim macar 2 saptamani si vuala

Funda?straight face:Xsad?