| WhatABeautifulDay a întrebat:

Vremea rece poate dauna incheieturilor? Stiu ca daca ai o varsta inaintata sau artrita poti avea dureri, dar pot temperaturile scazute sa provoace dureri pemanente de incheieturi in viitor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Doar dacă ai dureri reumatice.

| anonimg a răspuns:

"Motivele pentru care durerea de incheieturi creste in intensitate atunci cand vremea este nefavorabila nu sunt cunoscute cu exactitate, insa cercetarile care au abordat acest subiect au identificat o corelatie intre aceasta si presiunea atmosferica."

Sursa: http://www.sfatulmedicului.ro/......tice_12096
Aici gasesti si remedii.

| WhatABeautifulDay explică (pentru anonimg):

In special am adaugat "dureri PERMANENTE" in intrebare, ca sa nu mi se vina cu genul asta de raspunsuri.

| anonimg a răspuns (pentru WhatABeautifulDay):

Nu sunt medic; dar cred ca daca corpul nu va fi protejat de frig si efort fizic intens), dupa ani de zile este posibil ca durerile sa fie permanente.

| Samariteanul a răspuns:

Permanente nu, insa de scurta durata da(sunt la liceu si ma dor mai multe din cauza vremii asteia.)

Răspuns utilizator avertizat