Întrebare recomandată | Yee a întrebat:

Yee(Salut)! Cum faci o rana deschisa sa se vindece mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nashu40 a răspuns:

Salut. Daca dai cu spirt sau cu alte prostii pe rana deschisa te va ustura groaznic. Cel mai bun dezinfectant si cicatrizant de pe lumea asta e ceaiul de pelin. Eu mi-am taiat acum cativa ani intr-un mic accident un sfert din buricul unui deget. Iti dai seama ca era carnevie, rana deschisa. Nu am fost la doctor. Imi tineam degetul in fiecare seara minute bune in ceai e pelin caldut, apoi puneam Baneocin, un praf cicatrizant care ajuta sa prinda rana coaja. Dupa ceva vreme rana s-a inchis si a ramas gaura, cicatrice. Atunci m-am dat cu unguent Cicatridin, cu galbenele si multe altele.
Ca o paranteza, am mai avut candva o rana oarecum asemanatoare si pe langa cele ce ti le-am spus m-a ajutat si apa marii, care precum se stie are proprieteti vindecatoare miraculoase. E absolut real ce ti-am spus aici.
Nu vreau sa te sfatuiesc sa nu mergi la doctor daca e prea grav.
Sanatate!

8 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Dupa ce ai dat cu spirt ca sa dezinfectezi rana si locul acela, se formeaza o crusta care devine tot mai tare, dar dureaza mult. Asa ca recomandat este ca acel loc sa fie lasat liber, sa nu pui pansament(decat daca e necesar, pana se formeaza crusta) ca sa aiba oxigen si sa se poata vindeca mai repede. Nu trebuie sa pui nimic pe rana. Daca poti, fa miscare, si lasa rana neacoperita, atat poti face.

| Frank51 a răspuns (pentru nashu40):

Mie mi-au pus spirt pe rana proaspata, dar au suflat tare pe rana si nu am simtit absolut nimic.

| nashu40 a răspuns (pentru Frank51):

Salut. Daca dai cu spirt sau cu alte prostii pe rana deschisa te va ustura groaznic. Cel mai bun dezinfectant si cicatrizant de pe lumea asta e ceaiul de pelin. Eu mi-am taiat acum cativa ani intr-un mic accident un sfert din buricul unui deget. Iti dai seama ca era carnevie, rana deschisa. Nu am fost la doctor. Imi tineam degetul in fiecare seara minute bune in ceai e pelin caldut, apoi puneam Baneocin, un praf cicatrizant care ajuta sa prinda rana coaja. Dupa ceva vreme rana s-a inchis si a ramas gaura, cicatrice. Atunci m-am dat cu unguent Cicatridin, cu galbenele si multe altele.
Ca o paranteza, am mai avut candva o rana oarecum asemanatoare si pe langa cele ce ti le-am spus m-a ajutat si apa marii, care precum se stie are proprieteti vindecatoare miraculoase. E absolut real ce ti-am spus aici.
Nu vreau sa te sfatuiesc sa nu mergi la doctor daca e prea grav.
Sanatate!

| Donsavas a răspuns:

Consumi vitamine. De preferat, din surse naturale. Iti dai cu apa oxigenata pentru a preveni infectiile.

| Victoria18 a răspuns:

Te dai cu Nidoflor. In 2 zile deja prinde o zgaibă destul de solida iar in a 3-a sau a 4-a zi deja poti sa o rupi... Nidoflor este considerat cel mai bun unguent pentru rani... Mie mi-a tratat o arsura de la care nu mai aveam nicio speranta ca nu imi va ramane semn dupa vindecare, dar acum, dupa ce s-a vindecat nici nu zici ca am avut vreo arsura acolo.

| Pandicornita a răspuns:

Ar trebuii sa iti dai cu hidrosolv sau cu betadina. Poti da si cu ungiente pe baza de galbenele. Sper ca ti-am fost de folos! funda?

| Victoria18 a răspuns (pentru Pandicornita):

Cersesti funda? Altfel, nu inteleg de ce mai intrebi la sfarsit daca iti da funda.

| AnonimaaaaG a răspuns:

Ca să se vindece aşa cum trebuie şi să nu lase cicatrice, rana trebuie bandajată cât mai multă vreme. Dacă este mai mare, foloseşte tifon steril, dacă este mică, un plasture este de ajuns. Important este să aplici în acea zonă un unguent care conţine şi antibiotic, astfel că nu vei risca să faci vreo infecţie

| Liliana1519 a răspuns:

Aplică un tampon cu miere, dacă rana nu e adâncă!