Întrebare recomandată | Yee a întrebat:

Yee(Salut)! Imi poate da cineva sfaturi despre cum sa eviti raul de masina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ziser a răspuns:

Nu te uita pe telefon, uita-te doar la drum, nu te uita in lateral. Nu manca inainte de a te urca in masina cu 1-2 ore. O metoda de a mea pe care o folosesc este sa stai pe spatarul scaunului cu ochii inchisi sau sa-ti strangi o centura (de blugi/pantaloni) in jurul stomacului. Asa nu ti se "scutura" stomacul.

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergand pe jos sau cu trenul.
Glumesc.
Nu sta cu ochii in telefon, nu te uita mult in lateral, mai mult in fata. De aia e bine sa stai in fata.
Eu conduc de multi ani, si tot am ceva rau de masina ca si pasager, atunci cand soferul merge ca un carutas: incet, fara accelerari dar cu multe franari, si curbe luate cu 30km/h. Cand soferul se misca bine, ia curbele mai "apasat" si nu merge doar din inertie, nu am nimic.
Bine, am avut o urgenta candva, si am condus cu randul, scotand o medie de viteza de 110km/h pe drum cu multe curbe. Atunci mi s-a facut rau destul de tare, cand conducea un prieten, dar era condus extrem de agresiv.

| TheRealFantasy a răspuns:

Ia pastile, daca si cu Cocculine sau ceva similar tot ai rau de masina nu am idee. Ajuta daca faci ceva in timpul calatoriei care sa te distraga, un joc de carti, fazan stiu si eu... laughing
Jucatul pe telefon e o idee proasta, daca e autobuz/microbuz stai fie langa sofer fie in spate pe bancheta, in fata vezi tot ce e pe drum si in spate de obicei se fac glume, caterinca...

| DANNY1004 a răspuns:

Sunt pastile pentru asta. Si mie mi-e rau pe masina daca merg un drum mai lung, dar daca iau pastile nu mai am nicio problema.

| alex0297 a răspuns:

Salut!
Exista plasturi care se pun in spatele urechii impotriva raului de masina dar nu cred ca se gasesc in Romania. De asemenea exista si acadele impotriva raului de masina, intereseaza-te la o farmacie.

| lupulSingle a răspuns:

Stai in fata, sau nu te gandi la viraje gandeste-te ca esti in pat

| madisperanumeledeutilizator a răspuns:

Te joci pe telefon si asculti muzica ( in casti)

| DavidAb a răspuns:

La farmacie se găsesc niște pastile pentru răul de mișcare. Acestea conțin butilscopolamină. Nu se eliberează decât cu acordul farmacistului.

În mașină, încearcă să stai în față și nu te mai uita pe geamurile laterale, nu citi și nu te uita în telefon, ci doar în față-la drum. Ajută foarte mult.

| anonim779 a răspuns:

Relaxeazate

| George002cmt a răspuns:

Este vorba de masina ta sau de un autobuz public?

| LavanderDreams a răspuns:

Eu cand eram mica luam niste acadele de rau de masina.Incearca sa eviti sa te uiti altundeva decat in fata si incearca sa adormi(pe mine ma cam ajuta). Daca e posibil roaga soferul sa aiba grija la curbe( o data eram in masina cu un bebelus si soferul a luat o curba brusca iar bebelusul a vomat pe noi...).