| andreea1valentina6768 a întrebat:

Zaharina este rea pentru corp? Adica distruge ficatul? Pot manca 200 de pastilute odata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| hacktek a răspuns:

Zaharina este foarte rea pentru organism, in special daca cel ce o consuma nu are diabet zaharat.
Acest indulcitor este de fapt o neurotoxina, care are efect otravitor pentru organism.
__... https://www.garmaonhealth.com/aspartame-neurotoxin/...__
Te sfatuiesc din tot sufletul sa nu folosesti zaharina, iar daca suferi de diabet zaharat, cauta indulcitori pe baza de stevie sau artar.

| Mosotti a răspuns (pentru hacktek):

Si mi se pare ca mai e si cancerigena pentru unii zaharina.
200 pastile, aaaoleu, e enorm, de ce vrea 200 deodata?
Doamne fereste, eu cu 56 pastile am indulcit 1200 g crema de prajituri, si se indulceste bine ca, cu zahar echivalent cum e in reteta.

Adica el vrea sa puna doza pentru 4 kile de crema cum ar veni.

| andreea1valentina6768 explică (pentru Mosotti):

Lol eu am bagat in mine 600 de pastile deodata si nu am nimic!

| Mosotti a răspuns (pentru andreea1valentina6768):

Pai n-ai avea de ce sa ai, dar sa nu repeti mereu. Plus ca nu stiu la ce ti-a trebuit sa bagi 600 deodata.

| doctorandus a răspuns (pentru hacktek):

Pura paranoia.

| doctorandus a răspuns (pentru hacktek):

N-ai dreptate. Consensul stiintific este ca aspartamul, zaharina si ciclamatul sunt substante foarte sigure in alimentatie. Au fost foarte studiate din cauza lobbyistilor care raspandeau zvonuri despre ele, iar zvonurile paranoide nu s-au dovedit adevarate. Asta este ce spune stiinta in anul 2020.

Doar bolnavii psihici care raspandesc pe internet teorii paranoide ale conspiratiei nu sunt de acord cu asta.

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Zaharina e...Pot manca 200 de pastilute odata?"

sigur că poți... dacă atâta te duce capul!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este rea pentru corp, da.

"Efectele adverse ale zaharinei sunt de regula reactii alergice la nivelul pielii. Mai mult, unele studii ale specialistilor americani au aratat ca un consum ridicat de zaharina poate contribui chiar la aparitia celulelor canceroase."

Vezi si: https://ziare.com/......ali-977973
https://stirileprotv.ro/......mului.html

Poti manca si 200 de pastile odata, insa... cred ca doar odata big grin

| Mosotti a răspuns:

Nu e nevoie sa folosesti zaharina, foloseste pastile de Stevia care e indulcitor natural, deci tot putin si putere mare de indulcire, fara calorii si fara sa urce glicemia.
Sau la cutie de 50 g praf, se gaseste la plafar de la Vitalia.
E din aia reala de pui f putin si indulceste tare, nu alea din magazine care au 1 % Stevia poate, si restul eritritol.

Zaharina e nasoale, e si potential cancerigena ca e indulcitor sintetic.

| WhiteLife a răspuns:

Nu are treaba cu ficatul. Zaharina este un indulcitor mult mai puternic decât zahărul. De ce ai lua atâtea pastile? Presupun că dacă le ai in casa este o persoana care are nevoie de ele. In doza așa mare cel mai probabil îți va fi greata și poate vei varsă. Nu vor fi efecte toxice, e ca și când ai manca muuuult zahar (sau dulciuri).

| Mirel4412 a răspuns:

O pastilua mica de zaharina contine 2 lingure de zahar. Mananca 400 de lingurite de zahar si dupa 200 pastilute de zaharina, sa ne spui si noua cum e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta suna a cea mai dulce moarte de care am auzit.

| Lorena6879 a răspuns:

Odată am mâncat 17 pastile de zaharina și era sa mor