NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

A încercat să facă cineva dintre voi un săpun de casă? Dacă da, ce reţetă aţi folosit, cum v-a ieşit?
Mă gândesc să încerc să prepar un săpun lichid din uleiuri vegetale şi esenţiale (predominant de lavandă), cam ca aici http://allnaturall.wordpress.com/tag/cum-se-face-sapunul -lichid/ Sunt curioasă cum ar ieşi.

23 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Grăsimi animale (untură) + sodă caustică + frunze și flori de levănțică. Pute cam tare, dar spală ok. E solid, nu lichid. Dar dacă pui ulei vegetal, va ieși săpun lichid. Nu am însă habar ce miros va avea... nici cum spală.

| NOname explică (pentru mihai69):

Mihai69: "Dar dacă pui ulei vegetal, va ieși săpun lichid."

Din uleiuri vegetale se poate face şi săpunul solid, chiar e recomandat (să fie vegetale, adică).
http://ecoalternative.wordpress.com/sapun-de-casa-tutorial/

| relian a răspuns:

Povesti,oamenii pun orice la ce unia le povestesc, alea si numa povesti.In state deja gata iau interzis pe aia cu sapunurile lor antibacteriene, au facut iuara studii si dupa atitia ani au ajusn la concluzia ca aia era apa de ploaie, asa ca iau interzis ca sapunurile alea aveau in ele ceva chimicale care de fapt ar dauna mai mult, deci nu omora nimic 90-99% cum ziceau reclamele.Deci pe bune.Sapunu ala de casa aia faceau oameniii ca nu-i duceau mintea prea multe laughing si mama facea dar is lamurit de sapunurile lor.Babisme orice faceau oamenii acasa nu erau ca s-ar fi priceput ei, nici vorba de asa ceva.Erau unia care lucrau pe la fabricile astea chimice aia stiau ce se pune si asa sau apucat unia sa faca si ei acasa,si apoi s-a dus zonu unu de la altul si faceau oamenii sapun acasa sa nu mai dea bani, pentru ca aveau grasimea de la porci, doar mai cumparau soda, buruieni erau moca, unia puneau pelin, ca lavanda nu prea stiau ei cei aia laughing sau alte balarii ce cresteau pe linga ei.Conserve la fel, gemuri compoturi tot de la fabrici vazuse cum se fac, aia care lucrau si asa au facut si ei acasa.Sa nu credeti ca faceau conservele astea de sute de ani nici vorba de asa ceva sau s apunu ala de casa laughing.Dar vorba aia muti vad putini cunosc.Deci tu indif ce o sa faci no sa iasa ce fac aia in fabrica. Eventual daca stii pe cineva care ar lucra acolo sa iti zica cam ce retete folosesc cit se pune, ce se pune.Dar sunt unele chimicale care tu nu le ai, si nici nu stiu daca le poti face rost.Acum nu stiu ce crezi tu sau multi oameni referitor la produsele astea ecologice, sau biologice sau cum le mai zic uinia.Sa nu credeti ca astea nu au substante chimice, nici vorba de asa ceva, asa ceva nu exista.Cautati pe net si o sa vedeti ce inseama un produs din asta organic, sau ecologic sau cum ii mai spun unia.Este vorba de ceva procente, daca si cateva procente sa zic 10-20% din acel produs are materiale naturale ei pot pune eticheta de organic.Asta va sigur.Deci sapunurile si tot ce exista organice is de fapt normale, sau poate cu ceva mai mult ingrediente naturale, dar asta in detrimentu eficientiei.Dar daca nu ai ce face si te plictisesti poti sa incerci. Orice reteta care vine de la altcineva decat de la o fabrica nu poate fi mai buna ca acolo, asta garantat.Si asta in orice domeniu.

| NOname explică (pentru relian):

Relian, iar îţi dai cu părerea despre lucruri despre n-ai habar. Nu te poţi abţine, aşa-i? Eşti incurabil. laughing

| relian a răspuns (pentru NOname):

Nu imi dau cu parerea deloc, iar habarnista esti tu nu eu.Eu nu sunt c a tine sa dau trimkiteri linkuri, dar daca asa esti invatata e ok spune siti fac trimitere la ce inseamna ce am spus, asta nu ce spune X sau Y, asta ce spun cei abilitati so zica, legal nu povesti ce-ti place tie. Apooi cand faceam eu sapun tu nici nu stiai cei ala laughing cred ca asa si dormeai.Si ce am spus ala este adevarul eu unde am crescut din pacate pentru tine is pe acolo sau erau fabrici chimice, fabrici de conserve etc.deci daca nu vrei sa asculti ce spune cineva,daca te deranjeaza raspunsu cuiva ca nu spune ce vrei tu sa auzi,ar fi bine totusi sa te abtii,asta daca vrei sa pari o femeie serioasa,doar sa pari ca de serioasa sau cu minte sigur nu prea esti.Tu in loc sa vii sa spui da multumesc pentru raspuns,sau eventual sa nu spui nimic,ba omu ala a incercat sa spuna ceva,ca bate cimpii ca o fi ceva adevarat in ce spune, macar a incercat sa dea un raspuns, tu ce faci vii si ma faci prost ca de esti o tipa f inteligenta, dai pe afara deja de cita intelepciune ai, deja mai da si la altii laughing un sfat as da insa se pare ca nu prea am cui, asa ca dai inainte ca numai perle reversi din capu ala cel aia.Sa vii cu un asemenea raspuns cate cineva care incearca sa spuna ceva arata nu doar lipsa de educatie, miroase a prostie sinca una destul de mare.Deci stai linistita ca nu mai sunt curios sa mai scriu ceva la intrebarile tale f inteligente, si nu te mai forta sa imi raspunzi ca deja is lamurit ce te poate duce mintea.

| LoveSleep a răspuns:

Se zice că nu e la fel de bun fără un evreu în el. Aveam aici pe site unul.

| NOname explică (pentru LoveSleep):

Prea negru pentru mine.

| LoveSleep a răspuns (pentru NOname):

Ești prima femeie căreia nu-i plac negri. Sunt onorat.

| NOname explică (pentru LoveSleep):

De umor ziceam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sapun de casa, fac la bunici, aproape an de an, cu soda caustica nu mai tin minte cate pungi, 2-3, cateva kg de untura ranceda si chestii, nu iese "uau", este suficienta pentru a spala diverse la tara, intelegi tu ideea.
Daca vrei detaliat iti spun exact pasii.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Mulţumesc.
La mine totul a pornit de la faptul că nu prea se găsesc în comerţ produse de îngrijire vegane şi cât mai naturale şi accesibile. M-am gândit să învăţ să le fac singură, ca şi în cazul celor alimentare, să nu mai depind de nimeni.
Am găsit şi eu mai multe reţete cu soda caustică, e pentru săpun solid; şi deşi îmi place posibilitatea de a experementa cu tărâţe de grâu, boabe de cafea măcinate, petale de flori şi altele, ştiu că de folosit, tot pe cel lichid îl voi folosi (comoditate, obişnuinţă). De aia am început să caut variaţiuni pe această temă.

Ai cumva idee de unde aş putea să procur hidroxid de potasiu (KOH)?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Https://www.bizoo.ro/produse/hidroxid-potasiu/start-0/10/
http://naturallhome.ro/hidroxid-de-potasiu-500g-fulgi
Poftim NOName.
Oricum, ideea de asa ceva in supermarket este imposibil de adoptat, si stii de ce, din cauza preturilor si a testarii produselor, ei vor sa faca afacere din asa ceva nu sa iasa pe pierdere:)) La fel si testarea, daca mie mi s-a intamplat ceva, in decursul a x spalari cu produsul nostru bun, iti dai seama ce judecata risca, trebuie testate aceste produse si multe legi... etc.
Seara faina,

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Mulţumesc. Uitasem de posibilitatea de a-l achiziţiona online.
O seară frumoasă şi ţie.

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,imi aduc aminte cum facea bunicul meu sapun de casa in curtea casei si cum spala bunica cu sapun de casa si apa de ploaie si a iesit rufele foarte curate! ( de reteta sapunului de casa nu mai stiu)

| nicu_9291 a răspuns (pentru NOname):

Buna se gaeeste si in comert la mega image si eu am avut nevoie am cautat si am gasit

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Mulţumesc pentru informaţie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

N-ai pentru ce, hug ^^

| LostInPark a răspuns:

happy Si eu tot dintr-ala folosesc, sapun cazan-made la spalat chilotii tabla si dihorii din bocanci.
M-am mai contrazis cu cineva pe aici de soda caustica din sapun si a sarit ea repede ca cica se neutralizeaza in timpul procesului de fabricatie, unde esti pisi? am si uitat cum ii zice. happy
Bun asta lichid, cred ca o sa fac si eu de cand cu limita asta de ciordit pana in 200 k.Chiar daca il legi p'ala solid cu sfoara se taie si tot jos ajunge pe gresie.Liquid is life!

| Ecaterina2016 a răspuns:

Eu folosesc sapun solid hand made (cu uleiuri esentiale, lapte de capra, miere, suc de aloe vera, must etc) foarte bun pentru mainile uscate, realizat de o femeie care chiar priceputa, nu face rabat de la ingredientele de calitate. De curand am vazut ca a scos si o carte se numeste "Sapun de Casa" o cheama Alexandra Catana. Cauta "Formula naturala" pe Facebook si produsele le poti cumpara de pe www.breslo.ro/Charis/
Stiu ca doamna avea cursuri contra cost unde invata alte persoane cum sa isi realizeze propriul sapun.
Mama are la tara sapun facut de ea acum 20 de ani (nu mai foloseste) din acela cum se facea in trecut....ar vrea sa il vanda dar nu are cui.

| NOname explică (pentru Ecaterina2016):

Ce drăguţ!hee hee

| NOname explică (pentru Ecaterina2016):

Până la urmă mi-am comandat şi eu de pe net săpun solid hand made, dar vegan, 5 feluri. Are o spumă atât de fină, de catifelată şi un miros ameţitor de plăcut.
Mă declar mulţumită. Pentru următoarele câteva luni la capitolul "săpun" sunt asigurată. big grin