| bianca_9369 a întrebat:

Aceasta intrebare este pentru cei care stiu sa gatesca:
Daca am pus din greseala un ardei iute in macarica de ceapa si ardei copti, cum pot diminua iuteala?
Va rog raspuns cat mai eficient.

Răspuns Câştigător
| florydumi a răspuns:

Cea mai simpla cale de a diminua iuteala de la o mancare este sa fierbi un cartof curatat de coaja si spalat dar nu taiat impreuna cu mancarea.acelasi lucru se face si cand o mancare este prea sarata.cartoful trage toata sarea si iuteala din mancare.pe viitor sa fi mai atenta.

5 răspunsuri:
| Pisiquee a răspuns:

Păi nu prea ai avea cum..probabil doar dacă ai adăuga niște apă și ai mări cantitatea celorlalte ingrediente big grin.Așa nu s-ar mai simți prea tare ardeiul iute.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU vei reuşi decât dacă DUBLEZI cantitatea de mâncare ( de ceapă şi ardei )!

Va trebui să prepari separat un sos de ceapă la care să adaugi ardei - în aceleaşi cantităţi ca şi cele iniţiale.
Când sunt gata fierte le adaugi la cealaltă mâncare şi le dai ( împreună ) un clocot scurt.

| LIN2010 a răspuns:

Poti face un compromis, si sa adaugi smantana, aceasta sigur va diminua iuteala dar va schimba radical si gustul.succes

| Almássy a răspuns:

Aaaa...nu cred ca trebuie neaparat sa scoti gustul ardeiului, e bun si el la ceva si chiar daca l-ai pus nu iti va schimba gustul mancarii radical *.*

| sodobar a răspuns:

Asta e, daca e iute mancati si voi mai putin iar mancarea o sa va ajunga mai mult, e un mod de a face economie