| Anna0111 a întrebat:

Am auzit ca dacă mănânci mai mult de 5 oua pe săptămâna nu e bine pentru sănătate/colesterol. Eu de fiecare dacă când mănânc (de 3-4 ori pe sapt) folosesc doar un galbenus și 3 albușuri. Colesterolul e in gălbenușuri, deci nu conteaza câte albușuri mancam neaparat, nu-i asa? Prefer asa pentru proteine

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu e adevarat asa ceva e un mit, cel mai rau este grasimea cauzata de mancatul dulciurilor, acea grasimea intra in sange si pot cauza infart miocradiac, dar asta nu prea se spune, dar asta e adevarul,grasimile sunt esentiale functionari organismului, grasimilie sanatoase nu cel din fast food, patiserie, pizza, prajituri, mezeluri, ouale chiar doua pe zi nu creste nimic sunt povesti si asa ficatul produce colesterolul, 3 treimi vine din ce fabrica el nu din alimente, zaharul este cauzator de hipertensiune, infart, cancer

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa-i, doar că o cantitate prea mare de proteine este o povară pentru rinichi și așa mai departe.
Prea multe reguli și recomandări de pe net te duc nicăieri.

| Anna0111 explică (pentru sadrian46):

Chiar nu consum prea multă proteina, uneori ma chinui sa ajung la cât trebuie pentru ca eu consum carne in cantitate mica.

| sadrian46 a răspuns (pentru Anna0111):

Atunci mai adaugă proteină vegetală.
https://projectfit.ro/cele-mai-bogate-surse-vegetale-de-proteine/

| RAY a răspuns (pentru Anna0111):

2 grame per kg daca bagi culturism

| Andreeush a răspuns:

Nu e adevărat așa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananc 2 pe zi nu am nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cand mananc 3-4 oua pe zi x 7 zile pe saptamana. Si tot n-a murit laughing
desigur este cand nu mananc oua toata luna.
Dar ouale contin multe proteine, dar proteinele is bune pentru barbati., femeile nu trebuie sa fie "puternice".