| OoOAlexandruOoO a întrebat:

Am citit ca ceaiul verde este bine sa il bei rece vara... De exemplu daca pregatesc o cantitate mai mare si il bag la frigider isi pierde din proprietăți?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Conține cofeină, aceasta e ok, dar își pierde gustul.

| doctorandus a răspuns:

E bine sa-l bei cum iti place. Daca-ti place rece, il bei rece. Daca-ti place cald, il bei cald.

| relian a răspuns:

La rece nusi pierde nici un gust.In America chestia asta este ceva obisnuit, chiar asa beau oamenii ceai cu gheata, ceea ce europenilor li se pare aiurea.
Chestia asta este pentru ca in Europa nu este asa de raspandite racitoarele, sau cele care fac gheata mai exact.In America nu exista frigider fara icemaker si asta de cand lumea laughing

Deci poti bea ceai din ala ce spui tu cu gheata, mai ales vara.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Ceaiurile sunt printre primele lichide consumate și preferate de populație. Ceaiul trebuie ținut la o temperatură potrivită, nici caldă dar nici prea rece, deoarece își pierde din proprietățile sale.Îți recomand să îl pui la rece, dar nu la o temperatura mai mică de -5°C,trebuie ferit de razele solare și de temperaturi ridicate, peste 25°C.În rest acesta poate fi servit după gust.