| Queensisjdne a întrebat:

Am cumparat de 2 saptamani o mașină de spălat vase si astazi am văzut scurgeri de rugina care veneau dinspre capacul de unde se pune sarea si mergeau jos înspre filtru, am pornit-o prima data dupa instrucțiuni, pun un litru de apa si 1.5kg de sare in compartiment si dau pe programul scurt ca sa se limpezească, de la ce o fi aparut rugina si de ce vine dinspre capacul pe unde pun sare?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate e chinezarie ieftina ce ai cumparat tu, probabil apa murdara a fost si a curs dupa ce a fost instalata sau masina de spalat nu e buna.

| Queensisjdne explică (pentru mgtow):

Nu cred ca e chinezarie, e Gorenje si din altex am luat-o.

| Queensisjdne explică:

Ai găsit cauza, trebuie sa reglez câte grame de sare foloseste pe ciclu?

| Violleta2022 a răspuns:

In masinile de spalat vase NU se pune sare!
Sunt detergenti speciali pentru masinile de spalat vase si se foloseste doar un pliculet de 15-20 grame, nu kilograme de sare.
Nici nu ma mir de ce ti-ai ruginit masina, introducand in ea 1.5kg de sare!

| darrio2007 a răspuns:

Ce fel de sare ai pus? Nu stiam ca se pune asa ceva la masina de spalat vase dar vad ca exista sare speciala pentru asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Wow! Mea culpa!
Chiar nu mi-am imaginat ca trebuie sa pui 1.5kg de "sare" in masina de spalat, pana nu am citit ca exista asa ceva, pentru maisna de vase, desii am folosit mai toate brandurile de masini de spalat vase, dar cele mai multe cu capsule mici de detergent praf sau lichid, niciodata cu 1.5kg de sare.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

No problem!
Acum m-am desteptat si eu in legatura cu masinile de spalat vase. Nu că mi-as cumpara vreodata. Pentru 3 membri de familie, se rezolvă ușor cu niste Axion pastă, un burete de 0.50 bani si putina apă caldă de la robinet. Pentru o familie numeroasă e bună. Altii le cumpără de fițe sau din pură curiozitate.

| Queensisjdne explică (pentru Violleta2022):

Documenteaza-te inainte sa vorbește, orice masina de spalat vase are un compartiment special unde se pune sare specială pentru ele, ca sa nu se depună calcarul si alte sedimente, în instrucțiuni spunea ca la prima pornire sa se puna 1 litru de apa si 1.5kg de sare.

| Queensisjdne explică (pentru darrio2007):

Sare pentru masini de spălat, de la Altex am luat-o si se numeste finish

| Queensisjdne explică (pentru darrio2007):

Noi am cumparat-o pentru consumul de apa, suntem 4 in familia si de strâng destul de multe vase la sfârșitul zilei asa ca le punem în masina.Am cumparat-o mai ales pentru economie pentru ca lunar aveam 500 de lei apa.

| Queensisjdne explică (pentru Violleta2022):

Are un capac la baza mașinii si acolo se pune sarea, pui 1.5kg si te tine cam 2 luni daca o folosesti zilnic, dar poti regla câte grame de sare sa foloseasca per ciclu in functie de duritatea apei.