| Furnicuta000 a întrebat:

Am cumparat ieri niste hamsii (sau hamsie, nu stiu exact cum se spune), nu am mai mancat niciodata si nu stiu cum sa le fac. Trebuie curatate de mate, taiate capete etc sau se mananca asa cu totul? Voi cum faceti?

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Se curata interiorul de mate (capul si cozile se las) si impuritati, se spala, si se trec prin faina si se prajesc in uleiul incins. Trebuie sa prinda o culoare aurie, nu trebuie sa se inegreasca, se fac foarte repede.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cureți mațele. Apoi le prăjești. Poți mânca și capurile.