| eugensuperstar a întrebat:

Am cumparat o masina de spalat semiautomata MYR60 si am bagat apa si dupa am programat 3 minute spalare automata si dupa 10 secunde invarte hainele, se opreste, iar invarte hainele, dupa iar se opreste, nu ar trebuie sa invarta hainele 3 minute constant? Va rog e prima data cand spal cu masina de spalat, va rog ce pot sa fac sa mearga constant?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Constant, adica continuu? Nu. Masina de spalat invarte hainele, dar se si opreste, pentru a da posibilitatea apei si detergentului de a curata obiectele vestimentare. Daca s-ar invarti continuu, forta centrifuga (rotirea) ar invarti hainele, fara sa le spele. Ar fi ca la stoarcere, doar ca la viteza mai mica si nu s-ar realiza curatarea. Daca masina nu da semnale neobisnuite, erori, prin indicatorii luminosi (panou, leduri), inseamna ca aceasta functioneaza corect, potrivit destinatiei sale.

2 răspunsuri:
| eugensuperstar explică:

Multumesc mult nu am stiut ca asa merge dar ar mai fi o problema cand invarteste apa mai scapa apa pe la capac

| dannyel86 a răspuns (pentru eugensuperstar):

Sistemul de inchidere trebuie sa fie etans, adica sa nu permite scurgeri de apa din masina. Analizeaza modul de inchidere a usii si vezi daca ceva impiedica inchiderea completa a acesteia. Daca e un defect din fabrica, esti indreptatit sa returnezi masina la vanzator, daca e in garantie.
Acum depinde si de model. Poate asa a fost proiectata, daca are alimentare pe verticala, adica capac deasupra. Daca are capac lateral, atunci e clar o problema la ea si merita schimbata cu acelasi model sau cu altul.