| sopranaCadaverica a întrebat:

Am facut o salata de icre de crap si a iesit usor apoasa. Am folosit ulei de floarea soarelui si miez de paine umed (am scurs bine apa). Fara apa minerala. Unde am gresit?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu mai pune in veci pâine, Dacă chiar vrei pune griș dar ideal ar fi DOAR ulei și icre și niște lămâie

spune-ne cum au ieșit!

| sopranaCadaverica explică (pentru sierra1):

Hai bre, bunica-mea facea salata de icre cu paine umeda de cand se stie, si ii iesea o bunatate, statea pe lingura, asa de ferme erau.
Oricum au fost super bune, cu ceapa alba&verde, dar consistenta putea fi un pic mai groasa.

| sierra1 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Hei fă, fă tu cum vrei că văz că știi cel mai bine, nu știu de ce mai intrebi, răspunde tu

| sopranaCadaverica explică (pentru sierra1):

Vai, da' ce te-ai sifonat. Ia un fier de calcat. Fierbinte. Cu ambele maini.
rolling on the floor

| sierra1 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu-i vorba de șifonat sau fiare de, e vorba că ai primit alte sugestii decât cea pe care ești blocată. Poți incerca să te desprinzi de ințepeneala aia. Asta dacă cumva mă ințelegi...

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Trebuia înmuiată în puțin lapte, nu în apă, și apoi lăsată într-o strecurătoare să se scurgă bine de tot apa. Data viitoare fă-le cu griș. Le-ai spălat de sare? Și asta ar putea fi o cauză.

| sopranaCadaverica explică (pentru supadeceapa):

Bunica mereu le inmuia un pic in apa. Le umezea, mai bine zis. Nu a ramas strop de apa.
De sare nu le-am spalat, ca nu prea avea rost. Dup-aia erau nesarate si trebuia sa adaug sare. Au iesit potrivit de sarate, oricum
Cu gris n-am incercat

| aditimus a răspuns:

Icrele au fost scurse de apa, mi se pare ciudat, daca e prea apoasa foloseste putin pesmet.

| Sonia822 a răspuns:

E un grup, Jamila quisine, sunt si grupuri de gatit, au mii de gospodine. Acolo vei primi sfaturi multe, rapid, de la persoane care asta fac mereu - mancare happy

Răspuns utilizator avertizat
| DuckDodgers0 a răspuns:

Icrele la fel ca si maioneza sau alte preparate frecate cu ulei, isi pierd omogenitatea atunci cand adaugi prea mult ulei odata, acesta adaugandu-se treptat cate putin. De asemenea nu sunt de acord cu reteta aceasta cu paine, ideal ar fi sa nu mai pui, eventual poti folosi gris